A koronavírus nemcsak egészségügyi kockázatot jelent, hanem már most látszódik, hogy hatalmas károkat okoz a gazdaságban is. Az elmúlt évtizedekben még nem történt olyan, hogy komplett gazdasági ágazatok az egyik napról a másikra teljesen leálltak. A járvány következményei először a turizmusban mutatkoztak meg, hiszen az emberek nem utaznak, a legtöbben még a lakásukat sem hagyják el. Illetve a védekezés miatt meg kellett hozni olyan döntéseket, amelyek komolyan korlátozzák az ágazat szereplőit. Ezzel nagyon nehéz helyzetbe kerültek a szállodák, az éttermek, de még a taxisok is – minderről az Informátorban volt szó, a Hír TV műsorán.
Soha nem látott képsorokat sikerült felvennie az Informátor stábjának a budapesti reptéren. A máskor kígyózó sorok helyett üresség, az általában járatokkal teli monitorokon most egy-két repülőgép látható, azokat is általában törlik. A repülőtér elvileg működik, nyitva van, de utazni vágyók alig vannak. Tavaly az év ugyanezen szakaszán egy nap alatt 118 járat fordult meg Budapesten; most ez a szám 29 és abból is mindössze 9 utasszállító, a többi pedig – ahogy szaknyelven hívják – cargo, vagyis teherszállító. A legtöbb éppen a védekezéshez szükséges ellátmányt hozza Magyarországra.
Az üzletek, éttermek és kávézók is zárva vannak. A budapesti reptér rengeteg embernek ad munkát, akiknek jelen pillanatban megszűnt az állásuk. A Budapest Airport mindent megtesz azért, hogy megóvja munkavállalóit, hiszen ebben a nehéz helyzetben is az a legfontosabb, hogy a munkavállalók ne veszítsék el állásukat, és a jövedelmüket – vagy legalább egy részét – megkapják. A visszaesés csak Budapesten körülbelül 7000 taxist is érint, hiszen az utóbbi időszakban a főváros turisztikai szárnyalása azt eredményezte, hogy egyre többen választották ezt a hivatást. Az egész országra vetítve körülbelül 12 ezren foglalkoznak személyszállítással. A rendkívül nehéz helyzetbe került taxisokat a kormány már az elsők között kisegítette.
Magyarországon a turizmusban nagyságrendileg 400 ezer ember dolgozik, ami azt jelenti, hogy minden tizedik hazai munkavállaló az iparág valamelyik szegmensében helyezkedik el. A munkahelyek megvédése érdekében a kormányzat ebben az ágazatban hozta meg az első segítő intézkedéseit, amelyek értelmében a turizmusban, vendéglátásban, szórakoztatóiparban, kulturális szolgáltatásokban, sportban és személyszállításban tevékenykedő cégeknek a teljes munkáltatói járulékfizetési kötelezettséget elengedik. És ez csak a kezdet – tette hozzá Orbán Viktor a bejelentésében.
2019-ben a kereskedelmi szálláshelyek 550 milliárd forintot tettek ki. Budapesten a turisták 90%-a külföldi. Hatalmas kérdés, hogy a járványügyi veszélyhelyzet után mennyi időbe fog telni, amire újra beindul a turisztikai élet, amely több összetevőből állhat. Orbán Viktor az eddigi intézkedéseket követően bejelentette, hogy április 6-án vagy 7-én érkezhet Magyarország történelmének legnagyobb, legátfogóbb gazdasági növekedést és élénkítését segítő akcióterve.
Forrás: Hír TV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS