Már 2012 novemberében több gyilkossági ügyben terhelő vallomást tett Lakatos András “Kisbandi” a Prisztás-gyilkossággal és az Aranykéz utcai robbantás megrendelésével is vádolt Portik Tamásra, azonban a vallomást titkosították, majd nem tudni miért, a minősítés alól a napokban feloldották. A PestiSrácok.hu-hoz eljutott dokumentum szerint szinte az összes nagyobb alvilági leszámolás az Energol-vezérhez köthető, hiszen a csalással gyanúsított férfi elmondta, tudomása van róla, hogy Portik Tamás parancsára lőtték le Prisztás Józsefet, robbantották fel az Aranykéz utcában Boros Tamást, illetve végezték ki Tahitótfalun Seres Zoltánt. Kisbandi szerint ráadásul Portik maga vallotta be neki azt is, hogy a menyasszonya szeme láttára szitává lőtt Muskovics Gyula meggyilkolásához is köze van az egykori olajvállalkozónak. Kisbandi úgy tudja, az 1995-ös kivégzést egy rendőr is végignézte, aki a lövések hallatán inkább elfordult, mert félt.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
A titkosítás alól június 10-én feloldott dokumentum szerint az alvilág pénztárosa részletes vallomást tett a Portikhoz és csapatához köthető alvilági leszámolásokról, gyilkosságokról, robbantásokról. A vallomástételére azonban nem most, hanem már 2012 novemberében, fél évvel az Energol-vezér és körének letartóztatása után sor került a Nemzeti Nyomozó Iroda Aradi utcai épületében. Vallomását azonban ugyanakkor eddig nem csatolták a nyomozati és bírósági iratokhoz, vélhetően azért, mivel Kisbandi a rendőröknek kikötötte, nyilvánosan nem hajlandó megjelenni és vallomást tenni. Az iratokból az is kiderült, Lakatos megegyezést akart kötni a nyomozókkal és annak részeként új személyazonosságot, valamint a Romániában ellene folyó büntetőügyének elsimítását kérte. Vállalta azt is, hogy az egyezség megkötése esetén nem tér vissza Európába.
Szeva bácsi volt Portik példaképe
Kisbandi három évvel ezelőtti vallomásának természetesen a legérdekesebb része, amikor az alvilág pénztárosa arról tett említést, hogy Portik Tamás nyíltan beszélt neki több alvilági maffiózó meggyilkolásáról is. Kisbandi utalt rá, hogy Portik azért akarta félresöpörni a konkurenciát, mert ugyanazt akarta elérni, amit példaképe, az orosz maffia feje, Szemjon Mogiljevics, hogy „ő fogjon össze mindenkit”, minden üzletbe bele akart folyni és ahhoz, hogy mindent irányíthasson, „meg kell ölnie néhány embert”, de nem baj, mert „Szeva is ezt csinálja”. Beszélt arról is, hogy az olajüzletből 1994-re látványosan meggazdagodott Portik tíz, tizenkét bűnözőből álló orosz csapatot szervezett maga köré, akik bármire képesek voltak. Érdekes az is, amikor a csaló tanúvallomásában szóba hozta, hogy az energolosokhoz köthető Sukrán Lilla nevű olajos cégnek a kapcsolatai révén halasztott vámfizetési engedélyt intézett, amivel az Energol vezetői összesen hárommilliárd forintot kerestek.
Serest “el kell pusztítani”!
Utóbbi üzletbe Serest is bevették, aki azonban az energolosoknál jóval kevesebbet profitált, mivel Portikék a cég ügyvezetőjének a költségeire hivatkozva csökkentették Seres hasznát. Emiatt az 1999-ben kivégzett üzletember és az Energol vezetői között a konfliktus odáig fajult, hogy a siófoki Pipacs bár megnyitóján Seres kis híján összeverekedett Drobilich Gáborral. Seresék távozása után nem sokkal megérkezett Portik is orosz katonáival, aki, miután tudomást szerzett a konfliktusról, Lakatos füle hallatára őrjöngeni kezdett és azt mondta: „Mit képzel ez a patkány, hogy a Gabit meg merte támadni”?! „El kell pusztítani”! Lakatos szerint Portik nem viccelt, kijelentését halálosan komolyan gondolta.
Rendőr szemtanúja is volt a gyilkosságnak
Kisbandi ennek alátámasztására megemlítette Muskovics Gyula 1995-ös likvidálását. Muskovics agyonlövetését azért rendelte el Portik, mert tudomást szerzett arról, hogy egykori társa folyamatosan félreinformálja a rendőrséget, hogy a volt marketingigazgató kábítószerrel is üzletel. Lakatos közölte a nyomozókkal, hogy Portik egyik beszélgetésük alkalmával kertelés nélkül bevallotta neki, ő ölette meg Muskovicsot: „megcsináltattam ezt a patkányt, de soha többé semmilyen körülmények között nem beszélünk erről”. „Még volt annyi ereje ennek a patkánynak, hogy lelőve is elkúszott a lakása felé”. Lakatos úgy tudta, hogy a gyilkosságnak volt egy rendőr szemtanúja is, aki a lövések hallatán elfordult, mert félt. Portik azt is megparancsolta Kisbandinak, hogy el kell terjeszteni az éjszakában, hogy Seresnek állt érdekében Muskovics kiiktatása.
Riválisként tekintett Prisztásra
Lakatos beszélt arról is, amit a nemrég tett brazíliai írásos vallomásában is megemlített: Portik azt akarta neki beadni, hogy Prisztás és annak volt üzlettársa, Hoffmann István olyan emberekkel ült le tárgyalni, akiknek ő tartozik. Portik azzal fenyegette Kisbandit, hogy Prisztás akár 100 milliót is hajlandó fizetni azért, hogy őt megtalálják. Erre Lakatos úgy reagált, hogy őt ez nem érdekli, mert Sereséktől fél, nem pedig Prisztástól, akivel mindig is korrekt üzleti kapcsolata volt. Ám Portik már később azzal a hírrel kereste meg, hogy Prisztás „meg lett csinálva”, „nem kell többet aggódnod”. Lakatos hangsúlyozta, Portik féltékenységgel tekintett a három-négy milliárddal és rengeteg ingatlannal rendelkező vállalkozóra. Kisbandi kiemelte, Portik környezetében mindig téma volt, hogy Prisztásnak mennyi pénze van és mennyire tehetős.
Tasnádi a letartóztatásának köszönheti életét
Ennél a pontnál említette meg Kisbandi Portik halállistáját is, amin azoknak a neve szerepelt, „akiknek meg kell halniuk”. Portik Prisztást többször is említette, akivel csupán annyi problémája volt, hogy „nagyon gazdag és veszélyes lehet”. Emellett Kisbandi szerint Portik a vamzerokkal, a rendőrséggel együttműködőkkel is végezni akart, mint például az 1996-ban több lövéssel megsebesített Lakatos Csabával és Seres Zoltánnal. Prisztás egykori üzlettársa, Hoffmann Istvánt azért volt rajta a listán, mivel szoros kapcsolatban állt Igor Korollal, Szeva bácsi kivégző emberével. De ki akarta végeztetni a vele korábban jó kapcsolatot ápoló Árvai Attilát és Kertész Gyulát is. A két bokszolónak azért kellett volna meghalnia, mert Portik úgy gondolta, rossz hírét keltették – állította Kisbandi, aki kitért arra is, hogy Tasnádi megölésére is csak azért nem került sor, mert a nehézfiút 1999-ben letartóztatták. A közte és az Energol-vezér között kialakult konfliktus oka a Flört diszkó körüli vita volt, amit Tasnádi „be akart védeni”, ám ezt Lakatos és Portik meghiúsította. Ez olyan presztízsveszteség volt Tasnádinak, hogy onnantól kezdve információkat szolgáltatott a rendőrségnek Portikról és csapatáról – áll a vallomásban.
Mindenhol megvoltak Portik kapcsolatai
Lakatos András beszélt Portik szerteágazó rendőrségi kapcsolatairól is: a csalással gyanúsított férfi úgy tudta, hogy az olajmaffiózó folyamatosan fizetett jelentősebb összegeket rendőri kapcsolatainak és mindenhol megvoltak az emberei. Lakatos példaként a KBI egykori operatív főnyomozóját, Sándor István Papát említette, aki nagyon sok pénzt keresett Portiknak köszönhetően, emiatt rengeteg információval segítette az olajmaffiózót, ahogy ugyanezt megtette a conti carosokkal is jó viszonyban lévő BRFK életvédelmi alosztályának volt vezetője, Chilkó Ferenc is. A nyomozók az alvilág pénztárosát faggatták volna Boros József Károly felrobbantásáról is, de a bűnöző az Aranykéz utcai merénylet kapcsán kevés érdemi információval tudott szolgálni. Annyit azért elmondott, hogy ő is úgy tudja, a pentitónak azért kellett meghalnia, mert mindent kipakolt a rendőrségen az olajmaffiáról. Elmondta, Boros Radnaiék mellett tűnt fel az olajüzletben, és mivel rokoni szálak fűzték a kecskeméti maffiaper elsőrendű vádlottjához, sok mindent megengethetett magának, ám ennek ellenére az energolos/conti caros csapathoz képest jelentéktelen figura maradt. Boros megölésének részleteiről azonban nem tudott mit mondani és arról sem volt fogalma, hogy milyen csatornákon keresztül került ki a rendőrségről 1997-ben Boros vallomása.
Kisbandival is végezni akart a maffiózó
Kisbandi megjegyezte azt is, hogy Portik őt magát is meg akarta öletni. Amikor ezt az energolos Kocka becenevű emberétől megtudta, igyekezett minden kapcsolatot megszakítani Portikkal, hiszen tisztában volt vele, hogy Portik bárkit képes megöletni, ráadásul egyértelmű volt számára, hogy Magyarországon ő irányít mindent. Kisbandi információkkal rendelkezett a Seres Zoltán ellen elkövetett emberölésről is. Elmondása szerint „Portiknál állandóan jelen volt a Seres iránti gyűlölet”. A maffiózó közölte vele, hogy az 1997 júniusi merényletet Seres ugyan megúszta, mert „hatalmas szerencséje volt, most nagyon vigyáz magára, de meg lesz még csinálva”. Ennek kapcsán jegyezte meg Lakatos, hogy Seres lelövéséig „az oroszok uralták az országot”, ám a helyzet a merénylet után megváltozott. Lakatos hozzáfűzte, Portik nem mondta el, hogy az emberölést ki hajtotta végre, aminek oka, hogy a merényletek után a maffiózó mindig szűkszavú volt.
Portik is jelen volt az egyik gyilkosság helyszínén?
Az alvilág pénztárosa beszélt egy bizonyos olajos katona, Maka Gyula ellen elkövetett emberölésről is. Egy nagyobb társaságban Lakatos azt hallotta, hogy Portik maga is jelen volt az emberölésnél Tarcsi Gabi nevű emberével együtt, utóbbi “bele is bolondult a gyilkosságba” a tanú szerint. De Kisbandi úgy tudja, Portik a korábban hozzá csapódó orosz katonák főnökét, egy bizonyos Szlávik nevű embert is megölette.
Címlapfotó: Mészáros Péter/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS