Helyreigazítás
A portálunkon augusztus 16-án “Izraeli sajtó: Az ex-szkinhed pártjával szövetkeznek a baloldali zsidók – A Mazsihisz cáfol” címmel megjelent cikkben valótlanul állítottuk, hogy Sneider Tamás a Jobbik Magyarországért Mozgalom elnöke megvert egy zsidó származású embert, hogy bárkit is fémkábellel bántalmazott, és azt is, hogy mindezt korábban be is ismerte.
Magyarországon néhány baloldali zsidó készen áll arra, hogy együttműködjön az ex-szkinhed vezette szélsőjobboldali párttal, a Jobbikkal – írja a Jewish Telegraphic Agency. A nemzetközi hírügynökség hosszú, alapos cikke végigveszi a Jobbik történetét, szélsőséges, antiszemita megnyilvánulásait, valamint a zsidó közösségek és a Jobbik közötti olyan történéseket, amelyek a zsidóságon belül is vitákat gerjesztettek. A Jewish Telegraphic Agency megkeresésére a Mazsihisz korábbi elnöke is azt mondta, hogy a hitközség az utóbbi időben már kevésbé bírálja a Jobbikot. A szövetséget, együttműködést pedig szégyennek, árulásnak minősítette. Az ügynökség megkereste a Mazsihisz jelenlegi elnökét is, aki viszont leszögezte, hogy soha nem volt, nincs és nem is lesz kapcsolatuk a Jobbikkal. Azt ugyan elismerte, hogy egyedi esetek lehetnek, de a közösségükhöz tartozó személyek magánvéleménye, amelyet eltérő politikai motivációk is vezérelhettek, szövetségük hivatalos álláspontján nem változtat. Válaszukat egyébként terjedelmes közleményben is kiadták.
A Jewish Telegraphic Agency felidézi, hogy 2011-ben Magyarország legnagyobb zsidó szervezete, a Mazsihisz még az akkor nyíltan szélsőjobboldali Jobbik betiltására szólította fel az Igazságügyi Minisztériumot, a pártot fasisztának titulálva. Megjegyzik: ehhez képest érdekes fordulat, hogy néhányan a zsidó közösségben, sőt magában a Mazsihiszben is a Jobbikot legitim partnernek tekintik a „demokratikus változás” elérésre érdekében. A világ zsidó hitközségeinek híreit gyűjtő nemzetközi hírügynökség felidézi a Jobbik történetét, vezetőinek, meghatározó politikusainak antiszemita megnyilvánulásait. Emlékeztetnek, hogy a párt elnöke, Sneider Tamás ismert egri szkinhedvezér volt, aki maga is beismerte, hogy 1992-ben társaival fémkábellel vertek össze egy cigány származású embert. Gyöngyösi Márton pedig még 2012-ben a zsidó származású képviselők összeírását szorgalmazta, mondván, hogy nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek.
A politika változik
A politika azonban változik – írják –, ezért a Fidesz-ellenes zsidók – többek közt a Mazsihiszen belül is – most már partnerként tekintenek a Jobbikra. Hozzáteszik, hogy a közelgő önkormányzati választások egyébként is abszurd politikai szövetségeket szültek: egykori legnagyobb kritikusai fognak most össze a Jobbikkal, mint az MSZP vagy a DK. Mivel a közvélemény-kutatások eredménye szerint közös ellenzéki jelölteknek lehet nagyobb esélyük, ezért több körzetben a baloldali pártok támogatóikat arra biztatják, hogy annak a Jobbiknak a politikusára szavazzanak, amely párttól korábban még egységesen elhatárolódott a baloldal, csak azért, mert most az adott körzetben a legesélyesebb. A cikk több zsidó vezetőt is idéz, akik megdöbbentek a szélsőségesekkel való szövetségen. Ronald Lauder, a Zsidó Világkongresszus elnöke például még februárban jegyezte meg, hogy “mélységesen aggasztja a szövetség”.
Abban reménykednek, hogy együtt az évtized csapását mérik Orbánra
Felidézik azt is, hogy Orbán Viktor kilenc éve megingathatatlanul tartja vezető szerepét a magyar politikában. Hozzáteszik: annyira hatalmassá tette a Fideszt, hogy az 2010 óta minden választáson háromszor annyi szavazatot kap, mint az utána következő. A Jobbik és a baloldali pártok ezért most abban reménykednek, hogy partnerségük az évtized első csapását mérheti Orbán hatalmára. Megjegyzik, hogy az Orbán-évek milyen sokat ártottak a liberálisoknak: felszámoltak emberi jogi csoportokat, szervezeteket, de a jogállamiságot és a szabad sajtót is. De a “populista váltás” a Jobbiknak sem tett jót, hiszen az alapjait lopta el. Ennek meg is lett a következménye: a párt összeomlott, az EP-választáson a korábbi 14 százalékkal szemben már csak 6-ot sikerült elérnie.
Vannak kézzelfogható példák a Jobbikkal való megbékélésre
A Jobbik és a magyar zsidó közösségek közötti kapcsolat alakulása kapcsán felidézik, hogy a Soros elleni kormányzati kampány miatt a Mazsihisz még bírálta a Fideszt, majd tavaly Hódmezővásárhelyen, az időközi választáson a helyi zsidó hitközség vezetője a jobbikos Kiss Attila támogatására bíztatott. Igaz, ettől a Mazsihisz később elhatárolódott. Felhozzák Radnóti Zoltán rabbi megnyilvánulásait is, aki több ízben is védelmébe vette írásaiban a Jobbikot. A Jewish Telegraph Agency megkereste a Mazsihisz korábbi elnökét, Feldmajer Pétert, aki szintén úgy látja, hogy a Mazishisz az utóbbi időben valóban kevésbé kritizálta a Jobbikot. A mostani szövetségről pedig úgy nyilatkozott, hogy az egyenesen árulás, szégyen.
A Mazsihisz elnöke tagad
Heisler András, a Mazsihisz elnöke tagadja, hogy bármilyen kapcsolatban lennének az egykori szélsőjobboldali párttal.
Soha nem voltunk, nem vagyunk és nem is leszünk kapcsolatban a Jobbikkal
– írta az ügynökségnek Heisler. A Mazsihisz egyébként az ügyben közleményt is kiadott, amely a Jewish Telegraphic Agency tudósítójának megkeresésére küldött válaszát tartalmazza. Azt írják: a Mazsihisz minden fórumon, közleményében, nyilatkozatában deklarálta, hogy a Jobbikkal nem kíván semmilyen kapcsolatba lépni. Ezen álláspontjukon néhány, a közösségükhöz tartozó személy magánvéleménye nem módosít.
Nem minősítjük sem a szélsőjobb és jobboldali pártok közötti, sem a szélsőjobb és baloldali pártok közötti koalíciókat. (…) A Mazsihisz a mindenkori magyar kormányokkal konstruktív együttműködésre törekszik. Szövetségünk a jelenlegi magyar kormánnyal számtalan területen sikeresen kooperál
– jegyzik meg. Hangsúlyozzák, hogy a politkai kampányoktól távolmaradnak, csak különösen kirívó esetekben szólalnak meg. Kijelentik, hogy a tórai hagyományokat nem kívánják politikai haszonszerzés céljaira használni.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS