A közösségi média politikailag aktív felhasználói gyakran találkoztak már az úgynevezett cenzorokkal. Azokkal a cenzorokkal, akik éjt nappallá téve dolgoznak az adott platform biztonságossá tételén. Ha pedig ehhez az kell, hogy elhallgattassanak mindenkit, aki kicsit is sérti az ő kényes ízlésüket, akkor a cenzorok meghozzák értünk ezt a nemes áldozatot. Ez persze a konzervatív oldal hibája. Tudomásul kellene vennünk, hogy a kritikus gondolkodásunk és a valóságszomjunk nem összeegyeztethető a Big Tech cenzorainak kényes ízlésével, akik mesterlövészi pontossággal lövik ki a konzervatív oldal zászlóshajóit – teszik ezt olyan sorsdöntő pillanatokban, mint például egy választás.
Amikor a belügyeinkbe való külföldi beavatkozásról beszélünk, sokan csak a külföldről beáramló „mikroadományokat” látják, de ez nem csupán erről szól. Nemcsak úgy lehet beavatkozni, hogy támogatod az egyik felet, hanem úgy is, hogy folyamatosan szabotálod a másikat. Ez talán még hatásosabb is. Gondoljunk csak bele. Ellenfél nélkül még a legszerencsétlenebb csapat is könnyedén megnyeri a mérkőzést. Ha pedig egy focipályaként tekintünk a digitális térre, akkor ez a példa halmozottan igaz.
A legelterjedtebb közösségi oldalak gyakorlatilag válogatás nélkül osztogatják a piros lapokat a konzervatív oldal játékosainak – mindezt persze konkrét indoklás nélkül. Ebben a cikkben összeszedtük nektek a konzervatív oldalt ért legsúlyosabb digitális támadásokat. Azokat, amelyek kimerítik a külföldi beavatkozás fogalmát.
10. Eddig bírta a Karanténvlog
Szabó Gergő kollégánk YouTube-csatornája egy ideig radar alatt tudott maradni, de jelenleg egy kihágásra van a végleges és visszafordíthatatlan törléstől. Valószínűleg a hirtelen nagyot ugró feliratkozószámnak köszönhette a Nagy Testvér kiemelt figyelmét, így a november 11-én közzétett videóját szinte pillanatok alatt le is lőtték. A PestiSrácok.hu-t szerencsére még nem tudják cenzúrázni, így Gergő videóját IDE KATTINTVA tudjátok megnézni.
9. Mindenhol jó, de a legjobb távol a Facebooktól
Az Alapjogokért Központ „Mindenhol jó, de legjobb otthon” című videóját 2019. július 12-én, egy nappal a feltöltés után érte utol a Facebook egyik széplelkű cenzora. A videóban nem minősítették a „védett csoportokat” és Magyarországot sem helyezték más népek fölé. Mindössze azt mondták el, hogy magyarként miért jó Magyarországon élni. A Facebook ezt valamilyen ismeretlen oknál fogva gyűlöletkeltőnek érezte, ezért letiltotta. A YouTube cenzorai azonban nem kifogásolták a videót, ami azóta is elérhető a platformon. Ebből is látszik, hogy a „gyűlöletkeltés” nem egy matematikailag mérhető fogalom, hanem a cenzor napi hangulatának függvénye.
8. Bayer Zsolt Facebook-oldala
Bayer Zsolt hivatalos Facebook-oldalát még idén márciusban tiltotta le Zuckerberg egyik szólásszabadság-pártisággal nehezen vádolható cenzora. A tiltást természetesen ezúttal sem indokolták. A Hír TV műsorvezetőjét már korábban is tiltották, majd visszatérése után a zuckerdroidok gyakorlatilag óriásplakátokkal figyelmeztették az oldal újdonsült követőit, hogy az itt látható tartalom potenciálisan sértő lehet számukra. Erről szóló cikkünket ITT találjátok.
7. Életfogytiglan gondolatbűnözésért
A YouTube bizonyos számú megtekintés után szabad szemmel is látható összeggel jutalmazza a tartalomkészítőket amellett, hogy a nézők is adakozhatnak a kedvencüknek a szívecske formájú „szuperköszönet” gombra kattintva. Ez természetesen nem egy automatikus folyamat. Ahhoz, hogy valaki pénzt keressen a Google tulajdonában álló YouTube-on, először nyitnia kell egy Google AdSense-fiókot. Ez amolyan szükséges bürokrácia, de egyáltalán nem bonyolult. Úgy kell elképzelni, mint egy YouTube-bal egybekötött Google-pénztárcát.
Most jön az érdekes rész. A Google (nyilván nem manuálisan vezérelt) algoritmusa úgy érzékelte, hogy a PsTV, a Politikai Hobbista, a The Fair Right és az Elszabadult Hajóágyú tartalmai nem megfelelőek a hirdetők számára, így ezen csatornákon többé nem jelennek meg reklámok, azaz a Google megfosztotta őket a reklámbevételből. Külön érdekesség, hogy az imént említett csatornák esetében ez a BIZONYÁRA NEM MANUÁLIS figyelmeztetés szinte azonos időben érkezett. Erről bővebben IDE kattintva olvashatsz.
Az ember talán még le is nyeli a fenti indoklást, viszont a Google az imént említett csatornák esetében a Google AdSense-fiókot is felfüggesztette, ami azt jelenti: még akkor sem jogosultak reklámbevételre a Google részéről, ha új csatornát, új weboldalt vagy bárminemű online vállalkozást indítanak, ami a csatorna tulajdonosának nevén van bejegyezve. Nem beszélve arról, hogy a hirdetések mellett közösségi adományokat sem fogadhatnak a YouTube-on keresztül.
Nemrég a Hír TV – egy hivatalosan bejegyzett és működő tévécsatorna – is ugyanerre a sorsra jutott. A YouTube először csak egy-két videót tiltott le, de most tőlük is megvonta a reklámbevételt. Kérdés, hogy mikor kerül végleges törlésre a közel 300 milliós nézettségnek örvendő YouTube-csatorna. Ezután külön üdítő olyan vádakat olvasni a baloldal részéről, hogy piaci alapon egy jobboldali csatorna sem tudna megélni. Úgy, hogy a „piac” az ő oldalukon áll, ez valóban nehéz.
6. A Hit Rádió letiltása
Érdemi indoklás nélkül egy hétre letiltotta az új videók feltöltését, és a teljes csatorna törlését is kilátásba helyezte az amerikai videómegosztó a legutóbbi Igazság Ligája-adás miatt vasárnap reggel – olvasható a Hit Rádió Facebook-oldalán. A Hit Rádió fellebbezett a döntés ellen és indoklást kért, viszont nem járt sikerrel. Az „algoritmus védelme érdekében” a YouTube nem közli a tiltás okát. Magyarul nem mondja meg, mit és hogyan sértettél, de elvárja, hogy többet ezt ne kövesd el.
5. A „Danik” tiltása
Bohár Dániel és Deák Dániel valósággal letarolták a Facebookot. Bohár Dániel főleg utcai riportokkal, politikusok felkérdezésével, míg kollégája, Deák Dániel inkább elemzésekkel, okfejtésekkel operált. A Facebook rendszeresen korlátozta, majd törölte mindkettőjük oldalát. Aki követi Deák Dánielt, tudja, hogy egy olyan tartalomkészítőről beszélünk, aki a hangját is ritkán emeli fel, a gyűlölködést pedig még hírből sem ismeri. Ennek ellenére mégis tiltást kapott, amikor a szigorításra szoruló magyar törvények miatt kiskorúakkal legálisan fajtalankodó B. Zsolt esetéről beszélt. Nem a videót tiltották le, hanem az egész oldalát.
Bohár Dániel például még ennyit sem vétett a közösségi alapelvek ellen. A Pankotai Lili anyjához hasonló vadliberálisok zárt Facebook-csoportokban, hordákba verődve kezdték el jelenteni Bohár Dániel oldalát, ami elég volt a Facebooknak ahhoz, hogy letiltsa őt. Erről bővebben IDE KATTINTVA olvashattok. Továbbra is rejtély, hogy ez miért nem minősül szándékos anyagi károkozásnak, tekintve, hogy egy tartalomkészítő mennyi pénzt és energiát fektet egy adott oldal felépítésébe.
4. Letiltották a Fidesz hivatalos oldalait
Ezen igazán nincs mit csodálkozni. Ha az Egyesült Államok hivatalban lévő elnökét letilthatja egy magáncég, akkor a Fidesz néhány alapszervezete sem jelenthet számukra komoly problémát. A közösségi alapelvek megsértése miatt tiltották le a váci, szegedi és ferencvárosi Fidesz hivatalos Facebook-oldalát Zuckerberg serény cenzorai. A gumiszabályok működését persze ezúttal sem magyarázták el, de beszédes adat, hogy kimondottan olyan körzetekben korlátozták a konzervatív hangokat, ahol baloldali vezetés dominál. Bizonyára csak véletlen.
3. A PsTV törlése
Hamar véget ért a PestiTV után létrejött PsTV tündöklése. A szeptemberi indulást követő pár hónapban a csatorna nemcsak utolérte, de meg is előzte a baloldal zászlóshajójának tekinthető Partizánt, ez pedig valakinek nagyon szúrhatta a szemét. Vicces egybeesés, hogy az erről szóló cikkünk és Gulyás Marci USA-ba utazása után pár nappal törölték a PsTV-t a YouTube-ról. A csatornától először elvették a bevételszerzési lehetőséget, majd Füssy Angéla közel milliós nézettségű ukrajnai oknyomozása után valami eltört. A YouTube folyamatosan törölni kezdte a csatorna videóit, majd véglegesen törölte a csatornát. Először a közösségi alapelvek megsértésével indokolta a törlést, később viszont már a PestiSrácok.hu múltjára hivatkozott. A YouTube állítása szerint a PestiSrácok évekkel ezelőtt ki lett tiltva a platformról, a PsTV azonban megkerülte ezt a tiltást. Ez persze már azért sem igaz, mert a PestiTV PsTV nevű jogutódja egy új cég, nem azonos a PestiSrácok.hu-val. A Nagy Testvért ez persze nem hatotta meg. A csatornát azóta sem állították vissza, viszont valamilyen szinten meghátrálásra kényszerítettük a techóriást, mivel az még a szabályzatát is módosította miattunk – kimondottan ránk szabva. Erről született cikksorozatunkat IDE KATTINTVA találjátok.
Mivel Google a törvény fölött áll és jogi úton nem támadható, tüntetést szerveztünk a budapesti székházuk elé.
2. Kampány van: jöhetnek a mocskos trükkök
2018-ban a Facebook nem a különböző híroldalakat korlátozta, hanem az azokhoz hozzárendelt hirdetési fiókokat, ezzel meggátolva az oldalak terjedését. Fontos megemlítenünk, hogy a bejegyzések az esetek többségében csak a követők egy kis részét érik el, hirdetés nélkül viszont még őket is csak nehezen. A PestiSrácok csapata akkor felvette a kapcsolatot a Facebook ezzel foglalkozó ügyosztályával, ahol a naiv, de látszólag segítőkész kezelő elmondta: az oldal nem áll korlátozás alatt, viszont a belső csapat „nem megbízható” kategóriába sorolta a PestiSrácok Facebook-oldalát. Arra, hogy mi alapján kategorizál egy állítólagosan dublini csapat magyar híroldalakat, nem kaptunk választ. Az esetről bővebben IDE KATTINTVA olvashattok.
Ha pedig a tiltás nem segít, akkor az oldal terjedését korlátozzák. Hollik István pár éve arról számolt be, hogy a konzervatív képviselők, államtitkárok és miniszterek oldalainak elérése kilencven százalékos csökkenést mutatott. Ez azt jelenti, hogy míg hétfőn 100 ezer ember látta a posztjaikat, addig kedden ez a szám 10 ezer alá esett. Ezt a fajta csökkenést pedig nem lehet a véletlenre fogni.
1. A PestiSrácok.hu törlése
Ez volt talán ez első igazán komoly mérföldkő a nyugati cenzorok által szabályozott magyarországi (digitális) szólásszabadság történetében. 2020. február 7-én egy operatőr-vágó munkatársunk még zárt állapotban, belső ellenőrzésre töltött fel a szerkesztőnek egy olyan videórészletet, amelyen egy magyarul beszélő nő orális aktusban vesz részt egy ránézésre óvodás, legfeljebb kisiskolás korú fiúval. A témáról a Videóra vették a kisgyermek megrontását című cikkünkben írtunk részletesen, amely éppen arról szólt, hogy miközben a nő és a felvétel készítője többféle bűncselekményt is megvalósíthatott, a videó szabadon terjed különféle Facebook-csoportokban. A felvételt még aznap elküldtük az ORFK-nak is. Fontos leszögezni, hogy a feltöltött, a bűntett brutalitását alátámasztani hivatott videórészleten a szereplőket és az intim testrészeket teljesen kitakartuk.
A 2020 előtti években a PestiSrácok YouTube-csatornája óriási népszerűségnek örvendett. Úgy is mondhatnánk, hogy mi már akkor is videóztunk, amikor ez még nem volt ennyire elterjedt. Ennek köszönhetően az akkori tüntetésünkön több ezer ember biztosított minket a támogatásáról.
Bíró Pál, a Google Magyarország elmondta: bár tisztában van annak tényével, hogy a PestiSrácok csapata nem terjesztett pedofil videót, a tengerentúlon született döntés megmásíthatatlan. Ő itt Magyarországon ezt nem írhatja felül, de tájékoztatta a Google és YouTube vezetőségét az ügy részleteiről. Magyarra fordítva: a Google előtt tehát világossá vált, hogy nem gyermekpornográfia terjesztésének szándékával került a rendszerbe a videó, mégis tönkreteszik Magyarország egyik kedvelt közéleti videócsatornáját. Bíró Pál akkor megígérte, hogy megkísérli visszaszerezni archívumunkat, de a fiókunk, a követők és megosztások helyreállításáról nem lehet szó.
Mit is jelent tehát a közösségi alapelvek megsértése?
Nem tudjuk. Senki sem tudhatja. Még maguk a cenzorok sem. Egy 2013-ban feltöltött fotó lehet, hogy nem sérti a 2012-ben született közösségi alapelveket, ha azonban 2023-ban hoznak egy új szabályozást, akkor akár a tíz évvel ezelőtt feltöltött fotóért is tiltás járhat. Egyértelmű, hogy a sokszor említett „gyűlöletkeltés” nem egy egzakt, matematikailag mérhető mértékegység. Mindenki úgy értelmezi, ahogy akarja. A Facebook éber és szigorú, a YouTube kevésbé éber, cserébe viszont sokkal drasztikusabb.
Ez persze csak a jéghegy csúcsa. A konzervatív oldal ettől sokkal több tiltást kapott. Nem állítjuk, hogy mindegyik jogszerűtlen volt, ugyanis senki sem tévedhetetlen, de több mint gyanús, hogy a baloldali portálok legaljasabb gyűlölködése sem sérti a szelektív figyelemmel megáldott cenzorok ízlését. Gyurcsány Ferenc egyszer valóban beleakadt egy kusza algoritmusba, viszont szinte pillanatok alatt visszaállították a csatornáját. A jobboldal sajnos nem járt ilyen szerencsével.
Mit tehetünk?
Ha tetszik, ha nem, a közösségi oldalak komoly szerepet töltenek be az életünkben. A legtöbb ember számára még mindig a Facebook és a YouTube az információ fő forrása. Ha pedig a választók nem jutnak megfelelő mennyiségű és minőségű információhoz, az akár a választás kimenetelét is befolyásolhatja.
Konkrét kutatások bizonyítják, hogy az amerikaiak máshogy szavaztak volna, ha időben tudomást szereznek Joe Biden fiának kétes ügyleteiről, és bár a Twitter korábbi igazgatója bocsánatot kért a szerinte „elhamarkodott” cenzúra miatt, az urnákat már lezárták, az elnököt beiktatták.
És itt lép érvénybe Schiffer András jóslata:
„Egy szép napon arra ébredünk, hogy már nem is érdemes fölkelni és szavazni, mert az algoritmusok már régen eldöntöttek mindent.”
Mi a magyarázat arra, hogy kisebb feliratkozószámú baloldali csatornák vagy Facebook-oldalak nagyobb elérést produkálnak egy túlnyomó többségben konzervatív lelkületű országban, mint jobboldali konkurenseik? Miért nem közlik a közösségi oldalak, hogy a letiltott tartalomnak pontosan melyik része is volt sértő? A baloldali csatornák/oldalak miért nem kapnak tiltást, dacára a folyamatos gyűlölködésnek? A Partizán műsorában egy Izrael elleni terrortámadás után miért nem számít gyűlöletkeltésnek az a kijelentés, hogy kulturálisan is bojkottálni kellene a megtámadott országot? A közösségi oldalak milyen jogon hallgattatnak el komplett sajtóorgánumokat, ezzel felülírva a magyar törvényeket?
Az alternatív közösségi oldalak nem feltétlenül jelentenek megoldást. Még egy háborút sem nyert meg az a fél, amelyik idő előtt elhagyta a harcmezőt. A kultúrharc itt van, itt kell küzdenünk, viszont azt sem engedhetjük meg magunknak, hogy megfosszuk a közönségünket a számukra fontos tartalmaktól. Ebből a szempontból viszont muszáj ott lennünk minden létező platformon. És mi ott is leszünk, ezt megígérjük.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS