Az Országgyűlés kedden a pedofíliával szembeni szigorúbb fellépésről szóló kormánypárti javaslatról tárgyal. A képviselők elsőként a pedofil bűnelkövetőkkel szembeni szigorúbb fellépésről, valamint a gyermekek védelmét szolgáló törvénymódosító javaslatról vitáznak, amelyet a Fidesz és a KDNP képviselői nyújtottak be. Az ülésnap további részében szó lesz még a Miniszterelnökséget vezető miniszter veszélyhelyzettel összefüggő, továbbá a vagyongazdálkodást érintő indítványairól is. Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője előterjesztőként reagált az ellenzéki felszólalásokra. Azt mondta: ha az ellenzék mellőzi a „gyerekes, színvonaltalan kaletázós megjegyzéseit”, akkor nyitott arra, hogy értelmes beszélgetés legyen erről a témáról. Kocsis Máté visszautasította, hogy a kormányoldalnak bármi köze lenne Kaleta Gáborhoz, szerinte a Kaleta-ügy az egész ország szégyene.
A keddi ülést Mellár Tamás párbeszédes politikus felszólalása kezdte, aki arról beszélt, hogy közgazdászok szerint előnytelen a Fudan Egyetem beruházása, de a kormány szerint jó projekt, amely nagy előnyöket jelent az országnak. A közvéleményben viszont egyre többen elbizonytalanodnak szerinte. Állítása szerint a kormánynak és a kormánypárti képviselőknek alá kellene írniuk egy kötelezvényt, hogy ha a beruházás nem térül meg öt év alatt, a saját vagyonukat ajánlják fel kárpótlásul.
Ha valóban olyan biztos a beruházás, ezzel nem kockáztatnak semmit
– mondta.
Válaszadásra Orbán Balázs, a Miniszterelnökség államtitkára kapta meg a lehetőséget, aki kifejtette, Mellár Tamás vagyonvesztéssel fenyeget képviselőket, akik mandátumukkal élve egy olyan ügyet támogatnak, amelyet fontosnak tartanak. Hangsúlyozta: nem lehet vitatni, hogy a magyar felsőoktatás versenyképességét javítani kell, ehhez több forrást kell biztosítani.
A felsőoktatás is nemzetközi piac, és az az érdekünk, hogy a magyar egyetemek versenyképesek legyenek, és a világ legjobb egyetemei is érdekeltek legyenek a magyar felsőoktatás sikerében
– fogalmazott Orbán Balázs, aki szerint válságban a humán szektorokba – így az oktatásba – több forrást kell tenni.
Az LMP-s Hohn Krisztina beszédében az egészségügyi szolgáltatókról beszélt. Azt mondta, szerinte több helyen is veszélyben van a járóbeteg-ellátás a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) miatt, és komoly fennakadásokhoz, akár a szolgáltatás megszűnéséhez vezethet, ha nem történik érdemi változás.
Több egészségügyi szolgáltató ugyanis a megemelt orvosi béreket nem tudja kigazdálkodni, ezért emelni kellene a finanszírozás összegét
– magyarázta. Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára úgy válaszolt, nagy lépést tettek a radikális mértékű orvosi béremeléssel, és jelentősen emelkedtek az egészségügyre fordított források az utóbbi években. Az államnak arra van kötelezettsége, hogy biztosítsa a járóbeteg-ellátást, és van, ahol egy külső egészségügyi szolgáltatóval szerződnek erre – közölte. Azt mondta: bármilyen formában is történik az ellátás, az állam ugyanúgy finanszírozza, így nem lehet azt mondani, hogy a külső szolgáltatók rosszabb helyzetbe kerültek.
A DK nem tud leszállni a hülyeség-vonatról
Bősz Anett, a Liberálisok nevű mikropárt DK-frakciójába beülő politikusa arról beszélt, hogy RETTEGNEK a kormánypártok. Szavai szerint a kormánypárti képviselők félnek, hogy elveszítik a hatalmat, és felkészültek ennek következményeire annak érdekében, hogy a legkisebb veszteséggel ússzák meg a kormányváltást.
A kormánypártok félnek, hogy szabad választáson mérettessék meg magukat, ezért alakították át a választási rendszert és a közhatalom szerkezetét
– jelentette ki, majd azzal folytatta, a kormánypártok azért is félnek, mert az utóbbi tizenegy évben elkövetett bűnökért felelősséggel tartoznak. Szerinte ezért nem csatlakozott Magyarország az Európai Ügyészséghez.
Völner Pál igazságügyi államtitkár válaszában közölte: még a pártállami időkben alakították ki azt a választási rendszert, amelyet 2010-ig vittek, és akkor tisztábbá, átláthatóbbá, demokratikusabbá tették a rendszert. Elmondta: az ellenzéknek van egy fő embere, Gyurcsány Ferenc, akinek az őszödi beszéde óta minden választást elbuktak, és amelynek terhét azóta is cipelik.
Az emberek látták, hogy a baloldal kormányon jólétet hazudott és hazudott a gazdaságról is, majd jött a válság, amelybe belerokkant az ország
– mondta Völner Pál, hozzátéve: remélhetőleg az emberek nemet fognak mondani arra, hogy ismét ez történjen.
Bangóné nem bírt magával
Az MSZP nagyágyúja, Bangóné Borbély Ildikó azt firtatta, ki felelős valójában a kormányban az egészségügyért, mit csinál Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere, szerinte ugyanis a belügyminiszter, valamint az innovációs és technológiai tárca, illetve a Külügyminisztérium vezetője is foglalkozik az ágazattal, de a Miniszterelnökséget vezető miniszter is nyújtott be most egészségügyi tárgyú törvénymódosítást. A botrányról botrányra bukdácsoló szoci képviselő felszólította a kormányt, hogy tisztázza az egészségügyi jogviszonnyal kapcsolatos kérdéseket, és adjon választ arra, hogy hányan hagyták ott az „amúgy is romokban heverő” ágazatot emiatt.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára a Fidesz-KDNP-kormány és a 2010 előtti baloldali kormányok egészségügyi intézkedéseit hasonlította össze válaszában. Mint mondta: 2010 óta hetven kórházat újítottak fel, és új szuperkórház felépítését tervezik, ebben a ciklusban hetvenkét százalékkal növelték az ápolók bérét, az orvosok fizetése pedig duplájára emelkedik. Ezzel szemben a baloldali kormányok négy kórházat zártak be és csökkentették az orvosok és ápolók bérét, vizitdíjat és kórházi napidíjat akartak bevezetni. Úgy értékelt: a baloldal csak nehezítette a járvány elleni védekezést, és a védekezésben résztvevők munkáját kritizálta.
A jobbikos Potocskáné Kőrösi Anita azért bírálta a kormányt, mert szerinte nem adott megfelelő támogatást a vállalkozásoknak a járvány időszaka alatt. Szerinte tavaly november óta az 1 millió 800 ezer magyarországi gazdálkodó szervezet mindössze 1,6 százaléka, 30 ezer cég kapott ágazati bértámogatást, 87 milliárd forint értékben, miközben a vadászati világkiállítást 75 milliárd forinttal támogatja a kormány. Úgy értékelt: a veszélyhelyzet még tart, de a vállalkozások magukra maradtak. Szerinte az is kérdéses, mi lesz a hitelmoratórium lejárta után.
Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára álságosnak és igazi baloldali dumának nevezte a képviselő szavait, utalva arra, hogy a Jobbik-frakció a parlamentben nemet mondott a hitelmoratóriumra és az ágazati bértámogatásra is.
Az ágazati bértámogatás 180 ezer munkavállaló munkahelyét védte meg, eközben az ellenzéki önkormányzatok adókat akartak emelni, és inkasszálták a cégek számlájáról a kormányzati támogatást. A kormány nemcsak az ágazati bértámogatással, hanem fejlesztési hitelekkel, beruházási támogatásokkal is segítette a gazdaság szereplőit, tavaly 4000 milliárd forintot fordított a gazdaság megerősítésére és újraindítására
– mondta Schanda, aki álhírnek nevezte a vadászati világkiállítással kapcsolatos jobbikos kijelentést: szerinte 17 milliárd forintba kerül az esemény.
Juhász Hajnalka, a KDNP képviselője arról beszélt, Magyarország május 21-én vette át az Európa Tanács Miniszteri Bizottságának elnökségét. Szerinte ez óriási lehetőség arra, hogy a magyar kormány a következő öt hónapban be tudja mutatni értékrendjét. A magyar elnökség prioritásai közé sorolta a nemzeti kisebbségek jogait, a vallásközi párbeszédet, a családtámogatást, az ifjúsági- és gyermekjogokat, a kiberbűnözés elleni fellépést, a digitalizációs versenyképesség előremozdítását, valamint a fenntarthatóság és az egészséges környezethez való jog képviseletét. Szerinte ezen prioritások üzenete, hogy az Európai Tanácsot visszafordítsák azokra értékrendekre és a tradíciókra, amelyekre a szervezetet a második világháborút követően az alapító atyák létrehozták. Vargha Tamás, a külügyi tárca államtitkára azt hangsúlyozta: az elnökség miatt kiemelkedő figyelem irányul Magyarországra, így igyekeznek az ebben rejlő lehetőséget kihasználni. Úgy vélte: az elnökség komoly lehetőség Magyarország számára, hogy a nemzetpolitikailag fontos kisebbségvédelmi kérdések előtérbe kerüljenek, valamint az EU és az Európai Bizottság figyelmét is ráirányítsák ezekre a témákra.
Halász János fideszes képviselő arra hívta fel a figyelmet, ismét aggasztó mértékben emelkedik az illegális migráció, tavalyhoz képest három és félszeresére növekedett az illegális határátlépők száma és növekszik az embercsempész hálózat aktivitása is. Eközben az EU-ban folyamatban van a menekültügyi és migrációs szabályok reformja, amiből szerinte egyértelműen kirajzolódik, hogy Brüsszel továbbra sem megállatni, hanem menedzselni akarja a migrációt.
Brüsszel lopakodva megint a kötelező kvótát akarja Magyarországra erőltetni, holott a magyar emberek ezt már népszavazáson elutasították. A baloldal megint nem Magyarország érdekeit képviseli, a Fidesz és a KDNP ugyanakkor nem engedi, hogy betelepítési kvótát Magyarországra erőltessék
– jelentette ki.
Kontrát Károly belügyi államtitkár megerősítette: a kormány álláspontja továbbra is az, hogy a bevándorlást nem ösztönözni kell, hanem megállítani, ezért elutasítja a kvótát és megvédi a határokat.
Ezzel szemben a Gyurcsány vezette baloldal nem a magyar emberek érdekeit képviseli, hanem migránspárti
– fogalmazott, majd azzal folytatta, hogy Magyarország ma az EU egyik legbiztonságosabb országa, amihez hozzájárulnak a 2015-ben létrehozott hármas védelmi intézkedések: az élő erős védelem, a fizikai védelem, azaz a kerítés, és a jogi védelem megszilárdítása.
A pedofilok nem rejtőzhetnek el
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője előterjesztői felszólalásában úgy fogalmazott: a gyermekek védelmében elmentek a falig a pedofil bűnelkövetők elleni szankciókkal. Megjegyezte: bár az új büntető törvénykönyvnek köszönhetően folyamatosan csökken a szexuális bűncselekmények száma, a gyermekek sérelmére elkövetett pedofil bűncselekmények kis mértékben nőttek. A törvényjavaslatot ismertetve hangsúlyozta: a pedofilok nem rejtőzhetnek el, ezért létrehoznak egy kereshető nyilvántartást, amelyhez hasonló működik például Lengyelországban, és nem ellentétes az uniós joggal.
A nyilvántartás az Ügyfélkapun keresztül lesz elérhető, és névre lehet keresni, azaz nem jelenik meg a teljes lista, csupán egy most is létező bűnügyi nyilvántartásba kap betekintést a kérelmező. Az elkövetőkről az azonosításukhoz szükséges legszűkebb adatkör ismerhető meg: nevük, születési évük, településszintű lakcímük, fényképük, valamint az általuk elkövetett bűncselekményekkel kapcsolatos adatok, ezekről másolat, képernyőmentés nem készíthető.
Az is bekerül a nyilvántartásba, aki korábban követett el pedofil bűncselekményt. A büntető törvénykönyv szigorítása értelmében az, aki gyermekpornográf tartalmat készít, terjeszt vagy felhasznál, a legrosszabbra készüljön, bizonyos minősített esetekben az emberöléssel azonos elbírálás alá esik tette
– mondta, majd azzal folytatta, új minősített eseteket is bevezetnek az eddigi hatalmi vagy befolyási viszonnyal visszaélés mellé, így minősített eset lesz, ha 12 éven aluli gyermek sérelmére, ha hivatalos személyként, ha sanyargatást vagy erőszakot alkalmazva, illetve ha különös visszaesőként követik el a bűncselekményt. Emellett 18-ról 21 éves korra tolják ki a sértettek bejelentési lehetőségét, a zaklatásnál pedig új minősített eset lesz, ha azt 18 éven felüliek gyermek sérelmére követik el.
Bővítik a foglalkoztatási tilalom körét is, a pedofil elkövetők később nem dolgozhatnak gyermekek által is látogatható, szabadidő eltöltésével, szórakoztatással, vagy sporttal kapcsolatos munkahelyen, például strandon, vidámparkban, állatkertben, sportegyesületben, valamint kormányzati szolgálati jogviszonyt és politikai vezetői tisztséget sem tölthetnek be.
Völner Pál az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára közölte: a kormány támogatja a gyermekek védelméről szóló törvényjavaslatot. Selmeczi Gabriella, a Fidesz vezérszónoka a legundorítóbb bestiális cselekménynek nevezte a pedofil bűnöket, hozzátéve, hogy még a börtönben is megveti a többi rab a pedofilokat. Felidézte: a kormánypártok 2013-ban már biztosították, hogy a pedofilok ne végezhessenek gyermekek nevelésével, felügyeletével, gondozásával, gyógykezelésével kapcsolatos tevékenységeket, 2014 óta a súlyosabb pedofil bűncselekményeknél nincs elévülés, 2017-ben kötelezővé tették a bírók számára a foglalkoztatástól való eltiltást, és szigorították a 12 éven aluliak sérelmére elkövetett szexuális bűncselekmény büntetését, valamint több alkalommal szigorították a gyermekvédelmi törvényeket is. Selmeczi Gabriella alapelvként fogalmazta meg, hogy a pedofilok nem reménykedhetnek abban, hogy elbújhatnak, megússzák; zéró toleranciát kell hirdetni ellenük.
Felszólalásában sajnálatát fejezte ki, hogy vannak nemzetközi kísérletek arra, hogy társadalmilag elfogadhatóvá tegyék a pedofíliát, és elkezdik érzékenyíteni a társadalmat a pedofília iránt, valamint van olyan nyugat-európai ország, ahol két pedofil pártot is bejegyeztek.
A jobbikos Ander Balázs azt mondta, jobb későn, mint soha és az összes szigorítást támogatni fogja a Jobbik. Állítása szerint hitelesebb lett volna, ha a kormánypártok elfogadják a jobbikosok korábbi javaslatait, amelyeket nemcsak most, a kampány előtt, hanem konzekvensen, ciklusokon átívelő módon 2010-től nyújtottak be. Hozzátette: támogatni fogják a pedofilok nyilvántartását, a büntetési tételek szigorítását, akkor is, ha a kormány javaslatai még szigorúbbak, mint az általuk korábban kezdeményezettek. A gyermekek elleni bűncselekmények mellett Ander Balázs kitért a nők elleni erőszak áldozataira is, majd később az elkövetők kémiai kasztrálásának lehetőségét is felvetette.
A KDNP-s Nacsa Lőrinc szerint elég volt a pedofilok anonimitásából, elég volt abból, hogy sokszor nevetségesen enyhe ítéletek születnek ellenük. A leggyakoribb büntetés ugyanis a felfüggesztett szabadságvesztés. Ismertette: a büntető törvénykönyv szigorításainak köszönhetően általánosságban jelentősen csökkent a regisztrált bűncselekmények száma Magyarországon.
Míg a Gyurcsány-kormány idején 420-430 ezernél több bűncselekményt követtek el évente, 2020-ra bőven 200 ezer alatt van ezek száma. Ez az előrelépés a szigorításoknak, az elrettentő büntetési mértékeknek is köszönhető, és ezt várják a pedofilok elleni szigorúbb fellépéstől is. A kormánypártok már számtalan javaslatukkal célozták a gyermekek fokozottabb védelmét, mert a kormányzati családpolitika alapja az, hogy a gyermek az első, a gyermekeknek minden lehetőséget, fizikai, szellemi és lelki biztonságot meg kell adni. Ezért a pedofilokkal is a lehető legszigorúbban kell eljárni
– szögezte le.
Ellenzék: jó a kormánypárt terve, de, de, de
Mesterházy Attila, az MSZP volt elnöke arról beszélt, hogy a kormánypártok szerint a gyermekek védelme az első, a témában korábban benyújtott ellenzéki javaslatokat mégsem támogatták. Helye lenne az önkritikának, hogy szerényebben fogalmazzanak – tette hozzá. Megjegyezte: azt mondták, nem lehet pártpolitikai kérdést csinálni az ügyből, Nacsa Lőrinc a felszólalásában mégis ezt tette. Kifejtette: azt is állítják, hogy a hazai bűnüldöző szervek jól végzik a munkájukat, a Kaleta-ügyet azonban nem ők derítették fel, hanem külföldi szolgálatok szóltak.
Ha nem került volna nyilvánosságra a Kaleta-ügy, nem lenne most itt ez a javaslat, mert már 11 éve van ez a kormány, korábban mégsem foglalkozott ezzel a kérdéssel. Más ügyekben rendkívül gyorsan dolgoznak ki új szabályozást. Gyorsabbnak kellene lennie a törvényhozási munkának ezen a területen, ne türelmet kérjenek, hanem mielőbb lépjenek!
– jelentette ki.
A DK-s Vadai Ágnes arról beszélt, már évekkel ezelőtt javaslatot nyújtott be, hogy azt a listát, amelyről most a kormánypárti képviselők beszélnek, közösen alkossák meg, találják meg a módját, hogy egy olyan névjegyzéket állíthassanak össze, amely alapján az emberek megtehetik a szükséges óvintézkedéseket.
A cél az volt, hogy a gyermekekkel kapcsolatba lépő emberek esetén világos legyen, kik azok, akik ezt sosem tehetik meg. Akkor azt a választ kaptam, hogy nem lehet ezt megtenni. Jó, hogy a kormánypárti képviselők eljutottak odáig, hogy lépni kell, de ha korábban tették volna ezt meg, kevesebb bűncselekmény történhetett volna. Azonban korábban nem voltak hajlandóak érdemben foglalkozni ezzel az üggyel, és ha Kaleta Gábor nem bukik le, talán most sem tárgyalnának erről a javaslatról. Nem lehet késlekedni, most kell foglalkozni ezzel a kérdéssel. Igazságot kell szolgáltatni az elmúlt évek meg nem vizsgált bűneiért, ezért ki kellene egészíteni a javaslatot azzal, hogy a katolikus püspöki konferenciát felkérik, indítson átfogó belső vizsgálatot. Fontos a múlt pedofil ügyeinek feltárása
– közölte.
A következő felszólaló a valahogy még mindig parlamenti képviselő Demeter Márta volt, aki kijelentette: aki gyermekek ellen ilyen bűncselekményeket követ el, annak a legszigorúbb büntetést kell kapnia, és mindenkinek tisztában kell lennie azzal, kik követtek el ilyen bűncselekményeket, meg kell adni az embereknek ezt a garanciát. Erről nincs vita, és minden ilyen irányú szigorítást támogatni kell – fűzte hozzá. A képviselő ugyanakkor kifogásolta, hogy bizonyos esetekben sürgősen dolgoznak ki javaslatokat, egy ilyen jelentőségű ügynél még sincs meg a sürgősség.
Sok eset lehet, amelyet meg lehetett volna előzni, ha előbb lépnek. Ezt az előterjesztést már évekkel ezelőtt be kellett volna nyújtani. A mostani javaslat egy lépés a jó irányba, de ki kell egészíteni az ellenzéki módosításokkal, hogy minél inkább segíthesse a megelőzést
– fogalmazott.
Szél Bernadett független képviselő is szót kapott, aki meglepően rövid beszédet tartott, arról beszélt, hogy a parlament akkor jár el helyesen, ha ezt a kérdést nem használja fel pártpolitikai célokra, mert az a gyerekek kihasználása politikai célokra. Kiemelte: nagyon sok esetet nem derítenek fel, ezért lényeges, hogy úgy védjék meg a gyermekeket, hogy ne is kerüljenek ilyen helyzetbe.
Nem szabad megállni ott, hogy ezt a törvényt megszavazza a parlament, fontos a társadalomban tudatosítani, miként tudnak segíteni, hogy kiderüljenek ezek az esetek, illetve megelőzzék őket
– mondta.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője előterjesztőként reagált az ellenzéki felszólalásokra. Azt mondta: ha az ellenzék mellőzi a gyerekes, színvonaltan kaletázós megjegyzéseit, akkor nyitott arra, hogy értelmes beszélgetés legyen erről a témáról. Úgy vélte: ha hasonló szellemi színvonalon nyilatkozna, mint az ellenzék, akkor azt mondhatná, hogy Kaleta Gábor szocialista diplomata volt, mert végigszolgálta a Medgyessy-, Gyurcsány- és Bajnai-kormányokat, a mostani polgári kormány pedig megörökölte őt.
Ez hasonlóan buta állítás lenne, mint az, hogy Kaleta fideszes
– szögezte le Kocsis Máté, aki visszautasította, hogy a kormányoldalnak bármi köze lenne Kaleta Gáborhoz. Azt mondta ezzel kapcsolatban, hogy egy ilyen beteg emberrel még egy fél mondat erejéig sem vállalunk semmilyen közösséget.
A Kaleta-ügy az egész ország szégyene, az önöké éppen úgy, mint a mienk. Ez az ügy mindannyiunk szégyene, mert Kaletáról nem baloldali vagy jobboldali diplomataként beszéltek a nemzetközi sajtóban, hanem magyarként
– mondta a frakcióvezető, aki szerint a jogilag koherens módosító javaslatoktól nem fognak semmitől elzárkózni, csak akkor, ha azok a politikai trükközés vagy politikai csapdaállítás részei lesznek. A kémiai kasztrálásra, a feljelentési kötelezettségre, illetve a büntetési tételek további emelésére vonatkozó javaslatokról azt mondta: nem lezárt a vita.
A párbeszédes Tordai Bence azt kérdezte, hogy a kormány miért nem előbb terjesztette a Ház elé a pedofilellenes javaslatot. Szerinte vagy azért lehet most fontos ez a kérdés, mert kampány van, vagy azért, “mert újabb fideszes pedofilügy készül kibontakozni”. A pedofíliával kapcsolatban leszögezte, ne legyen kettős mérce, a pedofil az pedofil, hangsúlyozva: az egyházi személyekre ugyanúgy sújtson le törvény. Kijelentette ugyanakkor: az előterjesztés céljaival egyetért a Párbeszéd.
Volner János független képviselő szerint ha egy politikai oldalnál oltalomra találhat a pedofília, az a baloldal, a liberálisok. A könnyítések, a lehetőségek tágítása mindig a liberális oldalon fogalmazódik meg – jegyezte meg, és nagyobb szerénységre kérte Tordai Bencét, a Párbeszéd képviselőjét, amikor a jobboldalt bírálja.
A baloldali sajtó szerint rendszeresen összemossa a pedofíliát a kereszténységgel, pedig, ha valamitől távol áll a pedofília, az pont a kereszténység
– jelentette ki.
Minden demokratikus jogállam kerülhet a normál működés keretében nem kezelhető helyzetbe
A veszélyhelyzettel összefüggő átmeneti szabályokról szóló törvényjavaslat általános vitájában Orbán Balázs, a Miniszterelnökség államtitkára azt emelte ki: minden demokratikus jogállam kerülhet a normál működés keretében nem kezelhető helyzetbe; hozzátette, ilyen különleges esetre a magyar jogszabályok is felkészültek. Arról beszélt, minden más államhoz hasonlóan Magyarországot is példátlan kihívások elé állította a koronavírus-járvány, ezért a kormány tavaly március 11-vel különleges jogrendi állapotot hirdetett, majd a hónap végén a veszélyhelyzet meghosszabbítását kérte a törvényhozástól.
A felhatalmazásoknak köszönhetően Magyarország kormánya gyors és eredményes intézkedéseket tudott hozni
– közölte, majd azzal folytatta, eredményes volt a koronavírus-járvány elleni védekezés, mind az emberek egészségének és életének, mind a gazdaság védelmének terén. Az államtitkár hangsúlyozta: szükségesek és arányosak voltak a védekezéshez a kormánynak adott felhatalmazások, amelyeket azonban más országokban nem látott belpolitikai csatározások kísértek. Megjegyezte: Magyarország járványügyi szempontból szomszédjainál és a nyugati államoknál védettebb és biztonságosabb, karnyújtásnyira van a veszélyhelyzet megszüntetése. Orbán Balázs ugyanakkor szükségesnek nevezte, hogy a különleges jogrenddel meghozott szabályok egy része ne azonnal, hanem átmeneti időszak után veszítse hatályát. Orbán Balázs hangsúlyozta, a veszélyhelyzet megszűnéséhez – a jogbiztonság garantálása érdekében – megfelelő átmeneti szabályok megalkotása szükséges.
Bajkai István, a Fidesz vezérszónoka kiemelte: a koronavírus-járvány harmadik, és remények szerint utolsó, hulláma véget ért.
A magyar társadalom megmutatta, milyen összefogásra képes a bajban, de ebbe a körbe a baloldali összefogás nem sorolható
– összegzett, majd köszönetet mondott a védekezésben részt vevőknek és kijelentette, a meghozott intézkedéseknek köszönhetően a vírus terjedését sikerült teljes mértékben kontroll alatt tartani. A legfrissebb adatok szerint több mint 5 millió embert oltottak be, és több mint három és fél millióan már második adagot is megkapták. Kitért arra, hogy lehetővé vált a korlátozások fokozatos feloldása, az, hogy a normális kerékvágásba térjen vissza az élet. A mostani javaslat az indokolt átmeneti intézkedéseket rögzíti – közölte. Meghatározzák többi között a szigorított védekezés fogalmát, a lejárt okmányok érvényességének meghosszabbítását, a szabálysértéssel összefüggő átmeneti szabályokat. Tartalmazza azt is, hogy a TAJ-számmal nem rendelkezők, de oltásra jogosultak hogyan regisztrálhatnak. A Fidesz támogatja a javaslatot, elfogadása feltétlenül szükséges – közölte.
Vezető kép: MTI/Kovács Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS