A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) csütörtöki közös közleményében jelentette ki: határozottan elutasítja, hogy az Európai Bizottság újabb egy évvel meghosszabbítsa az ukrán élelmiszerek korlátozás nélküli behozatalát, továbbá minden eszközzel fel kell lépni Brüsszel új romboló intézkedésével szemben. A két szervezet kijelentése azért is szimbolikus, mert Európa-szerte példátlan gazdatüntetések zajlanak jelenleg is az Európai Unió elhibázott agrárpolitikája elleni tiltakozásul, eközben viszont az uniós politikai elit ahelyett, hogy átgondolná korábbi döntéseit, az őket kiszolgáló sajtóval karöltve hazugságokkal bélyegzi meg az érdekeikért kiálló gazdákat.
A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) közleménye szerint a két szervezet az EU-ban elsőként jelezte tárgyalásokon és tüntetéseken is, hogy az ukrán árukkal kapcsolatos átgondolatlan brüsszeli döntés az egész uniós mezőgazdaságot tönkreteszi, és ellehetetleníti a jövőben is. Az ellenőrizetlen minőségű, tiltott vegyszerekkel kezelt, génmódosított termékek nemcsak a fogyasztókra veszélyesek, hanem az EU agráriumára is. Amennyiben ezt a tisztességtelen versenyt továbbra is fenntartja az Európai Bizottság, az az európai, köztük a magyar gazdák tömeges csődjét fogja okozni.
A Magosz és a NAK támogatja a tiltakozó európai gazdálkodókat, akiket Brüsszelen túl a saját kormányaik intézkedései is sújtanak. A magyar kormány nemzeti hatáskörben tüntetés nélkül is biztosítja azokat a feltételeket, amelyekért a nyugati országok termelői az utcára vonultak. Magyarországon a gázolaj jövedéki adójának visszatérítése biztosított, földadót kivetni tilos, a családi gazdaságokra és őstermelőkre vonatkozó adórendszer Európában is egyedülálló, Magyarország pedig elsőként, az Európai Bizottság döntésével is szembe menve lezárta határait az ukrán mezőgazdasági import előtt.
A közlemény szerint a magyar gazdák kiállnak a kormány mellett, amely Brüsszellel szemben védi az érdekeiket. Az európai gazdák egységes fellépése érdekében a Magosz és a NAK folyamatosan egyeztet a V4-es és más európai érdekképviseletekkel. A nyugat-európai gazdák Brüsszellel és a saját kormányukkal szemben folytatott küzdelmei a probléma súlyát jelzik, ezért közösen kell fellépni az élelmiszer-önrendelkezés és a minőségi élelmiszerek biztosítása érdekében.
Máshol nem ilyen fényes a helyzet
Amint a fenti közleményből is kitűnik, hazánkban a kormány mindent megtesz, hogy csökkentse a gazdálkodókra nehezedő nyomást, eközben azonban az uniós politikai elit ahelyett, hogy átgondolná korábbi döntéseit, az őket kiszolgáló sajtóval karöltve hazugságokkal bélyegzi meg az érdekeikért kiálló gazdákat.
Amint arra az MCC Brüsszel sajtóközleményében felhívja a figyelmet, a Németországban kirobbant gazdatüntetések nyomán a gazdatársadalom több nyugat-európai országban is tömegdemonstrációba kezdett. A tüntetések elérték az Európai Unió brüsszeli központját is. 2024. január 24-én francia gazdák vonultak fel az Európai Parlament előtt található Luxembourg téren (erről bővebben ITT). A rákövetkező napokban belga farmerek blokád alá vonták a belgiumi utak egy részét. 2024. február 1-jén újabb, eddig példátlan méretű tömegdemonstráció alakult ki Brüsszelben. A gazdák az Európai Tanács rendkívüli ülésével egyidejűleg, több mint ezer traktorral vonultak fel az európai negyedben, ezzel látványos üzenetet küldve az európai döntéshozóknak.
Az olaszországi gazdatüntetések résztvevői pedig traktoraikkal Milánó centruma felé indultak el csütörtök délután. Először tíz traktor indult el az észak-olasz város központja felé, majd további tíz csatlakozott hozzá. Az olasz nemzeti zászlóval fellobogózott traktorok lassú menetben haladnak a Milánóba bevezető országúton. Az Agrár Felszabadulás nevű mozgalomhoz tartozó gazdák úgy nyilatkoztak, a milánói dóm előtti térig akarnak eljutni. Egyelőre tíz traktor kapott engedélyt arra, hogy Lombardia tartományi székházáig eljusson. A demonstrációk január 19. óta tartanak az egész országban, de a hatóságok most először engedélyezték, hogy a traktorok egy város területére lépjenek, sőt, eljussanak a központba. A Milánó kapujának számító Melegnano sztrádakijáratánál három napja mintegy száz traktor sorakozik. Most egy kis csoportjuk hajthatott be Milánó területére. A szardíniai Cagliari kikötőjében szintén három napja tüntetnek a gazdák, és legalább szombatig maradni akarnak. Traktoraikkal elállták a kikötő kijáratait, amelyeknél lassítják a kamionok áthaladását. Pénteken traktoros menetet tartanak a Sassari és Olbia közötti autósztrádán is. Szicília szigetén ötszáz traktorral vesznek részt a tüntetéseken. A pugliai Brindisi városhatárát is átlépték a traktorok. Róma központjáig akarnak eljutni azok a demonstrálók is, akik a fővárostól északra, Orte magasságában tüntetnek a sztrádakapuknál.
A Hajrá Olaszország (FI) jobbközép kormánypárt európai parlamenti frakcióvezetője, Fulvio Martusciello úgy kommentálta a traktorok Milánóba való bevonulását, hogy “a gazdák tiltakozásához a Frans Timmermans korábbi európai biztos, és az őt támogató szocialisták tervezte zöldpolitika tévedései vezettek”.
A következő Európai Parlament más irányt követ majd, a környezetvédő ideológiai lángolás helyett az agrárágazatban dolgozó embereket és vállalkozásokat helyezi középpontba
– hangoztatta. A Brüsszelben zajló agráregyeztetéseken résztvevő Luca Zaia, az északkelet-olaszországi Veneto tartományi elnöke hangoztatta, hogy Olaszország 4500 védett mezőgazdasági terméket mondhat magáénak, csak Venetóban 350 a számuk.
Az agrárágazat identitásunkat, területeink és közösségeink történelmét képviseli
– hangoztatta Luca Zaia, a Liga párt politikusa.
Hallgatnak az eurokraták
A brüsszeli elit szemmel láthatóan nem tudja elfogadni, hogy ezúttal nem bújhat el elefántcsonttornyába, mivel az utcákon jön szembe velük a valóság. Többen ahelyett, hogy meghallgatnák az elkeseredettségükben utcára vonuló gazdákat, azzal vannak elfoglalva, hogy hazugságokkal bélyegezzék meg őket. A nyugati fősodratú média a szokásos forgatókönyv szerint gyakran szélsőjobboldali jelzővel illeti a tüntetőket, és mindenáron politikai mozgalmak akciójaként akarja bemutatni azoknak a hétköznapi embereknek a megmozdulását, akik, miután más megoldás nem maradt, úgy döntöttek, hogy tüntetéseken állnak ki érdekeik mellett. Egyes politikusok, például Daniel Freund német zöldpárti képviselő álhírgyártásba kezdtek. A média bizonyos képviselői pedig az MCC Brussels befolyását vizionáljak a tüntetések mögött. Az állítás természetesen minden valóságalapot nélkülöző képtelenség. A feltételezés pedig, hogy a gazdák nem képesek önállóan kiállni érdekeikért, lekezelő.
A valóság az, hogy az MCC brüsszeli irodája azért dolgozik, hogy a brüsszeli elit által elhanyagolt, az európai emberek számára mégis égetően fontos témákat vessen fel Brüsszelben. Az agrárpolitika terén zajló, radikális zöldideológia által vezérelt brüsszeli ámokfutást ilyen kérdéskörként azonosítottuk. Az MCC Brüsszeli irodája nemcsak gondolkodik, hanem cselekszik is. 2023 novemberében közzétettünk egy tanulmányt, amely bemutatta, hogy az egykor az európai emberek és gazdák érdekeit szolgáló közös agrárpolitika hogyan vált a szélsőséges zöldpolitika és lobbiérdekek áldozatává. A tanulmányt 2023. november 27-i rendezvényünkön mutattuk be. Az élet csakhamar minket igazolt. Az Európa-szerte 2024 elején kirobbanó tüntetések azt bizonyították, hogy helyesen mértük fel a helyzetet, amikor az agráriumot érintő, összeurópai társadalmi problémával is elkezdtünk foglalkozni.
Alkalmazkodva az év elején kialakult helyzethez, korábbi tanulmánybemutató rendezvényünk folytatásaként, 2024. január 24-én újabb eseményt szerveztünk Brüsszelben. Nyilvános kerekasztal-beszélgetés formájában lehetőséget biztosítottunk több Brüsszelbe érkező gazdaszervezet képviselőjének, hogy eszmecserét folytassanak az európai agrárium előtt álló kihívásokról. Az eseményen részt vevő gazdaszervezetek vezetői lelkesen fogadták az MCC Brussels meghívását, felismerve, hogy európai ügyről van szó, a választások miatt vissza nem térő pillanatban, amelyet csak összefogva, együttes erővel van esélyük befolyásolni.
A brüsszeli elit lekezelő hozzáállásával szemben, az MCC Brussels teljes mellszélességgel a gazdák pártján áll. A továbbiakban is aktívan elősegítjük, hogy a különböző gazdaszervezetek képviselői eszmecserét folytathassanak egymással. Célunk, hogy az agrárium különböző tagállamokból érkező képviselői között hatékonyan működő hálózat alakuljon ki, ennek szervezése folyamatban. Célunk tehát a multilaterális együttműködés elősegítése, az erőszakot semmilyen formában nem támogatjuk
– olvasható az MCC Brüsszel sajtóközleményében, ahol hozzáteszik, hogy a szervezet továbbra is azért fog küzdeni, hogy az uniós elit figyelmét felhívja az európai emberek valódi problémáira, az Európa jövője előtt álló kihívásokra.
Forrás: MTI, MCC Brüsszel; Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet
Facebook
Twitter
YouTube
RSS