Az amerikai kongresszusnak harminc napja van jóváhagyni azt a mintegy 1,8 milliárd dolláros fegyvereladási tervezetet, amelyet Tajvannal kötne meg. Kína külügyi szóvivője bírálta a tervet és egyúttal leszögezte: az üzlet létrejötte nagy hatással lenne a Washington és Peking közötti kapcsolatokra, valamint a regionális békére és stabilitásra.
Arra kérjük az Egyesült Államokat, hogy állítsa le ezt az eladást, mert félreérthető jelzést küld a tajvani függetlenségpárti erőknek, és súlyosan sérti az Egy Kína elvét, valamint a Kína és az Egyesült Államok között aláírt közös nyilatkozatokat. Kína ellenzi az eladást, és reagálni fog a helyzet függvényében
– mondta Csao Li-csien kínai külügyi szóvivő.
Csao azután nyilatkozott így, hogy az amerikai külügyminisztérium szerda este bejelentette: az amerikai kormány 1,8 milliárd dolláros fegyverüzletet hagyott jóvá Tajvannal. A tárca közlése szerint az eladásra szánt tételek között manőverező robotrepülőgépek, rakéta-sorozatvetők, felismerőberendezések, a hozzájuk tartozó felszerelések és szakmai kiképzés szerepel, konkrétan 11 rakéta-sorozatvető (HIMARS) bázisjárműveivel, 135 manőverező robotrepülőgép (AGM–84H SLAM–ER), valamint 6 MS–110 Recce típusú repülőgép-fedélzeti felismerő berendezés.
Az amerikai kongresszusnak harminc nap áll a rendelkezésére a mérlegeléshez, elemzők szerint azonban biztosan jóváhagyja a fegyverzetek eladását, mivel kétpárti az egyetértés a törvényhozók körében Tajvan védelmének megerősítését illetően. A fegyvereladás megvalósulásához a tajvani törvényhozásnak is jóvá kell hagynia azt a CNA hivatalos tajvani hírügynökség jelentése szerint. A tajvani külügyminisztérium arról tájékoztatott a CNA szerint, hogy megkapta a hivatalos ajánlatot a fegyvereladásról, amely megvalósulása esetén a nyolcadik lenne Donald Trump hatalomra kerülése óta.
A kínai külügyminisztérium a múlt héten jelezte, hogy egy tajvani fegyvereladás komoly kárt okoz Kína szuverenitásának és nemzetbiztonsági érdekeinek. Peking ugyanis nem ismeri el külön országnak a szigetet – amelynek hivatalos neve: Kínai Köztársaság –, szakadár területének tekinti azt.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS