Az éjszaka leple alatt a szegedi Cserepes sori piacot üzemeltető önkormányzati cég lakatot tett a még működő pavilonok közül kilencre, elzárva ezzel három kereskedőt üzleteiktől, áruiktól és irataiktól. Bódéikra egy A4-as lapot függesztettek, miszerint már június 16-án felmondták a bérleti szerződésüket, amit a kereskedők nem voltak hajlandóak tudomásul venni, nem pakolták ki az üzleteiket és hagyták el a területet, ezért a törvényes zálogjoggal éltek. A birtokunkba került iratok, számlakivonatok és nyugták ellenben azt igazolják, hogy a bérlők még július 10-én is kifizették a havi bérleti díjat, a Cserepes Sori Piac Kft. a pavilonok előtti területek használatára pedig július 10-ig minden egyes napon kiállította a napidíjról a nyugtát. A történtek kísértetiesen hasonlítanak a Mars téri piac kereskedőinek az ügyére. Azon vállalkozók üzleteit, akikkel nem sikerült megegyezni, akkor is éjszaka rombolták le az önkormányzati cég által kirendelt buldózerek. De a Dorozsmai nagybani piacosokkal is hasonló módon bántak el: ott tucatnyi érvényes bérleti szerződéssel rendelkező piacosnak mondtak fel azzal az ürüggyel, hogy bezár a piac, majd értékesítették a területet. A Cserepes sori kereskedők képviselője, Szabó Bálint, aki a Mars téri és a Dorozsmai kereskedők ügyében is eljár, a PestiSrácok.hu-nak azt mondta: meggyőződése, hogy ez esetben is eladási szándék áll a háttérben, a piacosok pedig egyszerűen útban vannak. Korábban különböző eszközökkel próbálták már elüldözni őket, hellyel-közzel sikerrel. Azok közül, akik maradtak, most három kereskedővel eljátsszák ugyanazt, ami a Mars téren történt.
Botka László nem pepecsel, nem szórakozik és nem húzza az időt holmi egyeztetésekkel, tárgyalásokkal: ha valamit akar, azt a karhatalom erejével végigviszi. Ennek mintapéldái a Mars téri vagy a Dorozsmai piac kereskedőinek ügye – akik egy-egy, számára fontos beruházásnak, ingatlanértékesítésnek voltak az útjában.
Két piacot már erővel kiürítettek, az egyiket átépítették, a másikat eladták
A Mars téren 2009 novemberében jelent meg a dózer, hogy eltakarítsa azokat az épített üzleteket, pavilonokat, amelyek útjában voltak az átépítési munkálatoknak, és amelyek tulajdonosaival gyakorlatilag meg sem próbált megegyezni a város. Hiába voltak hivatalosan is külön helyrajzi számon szereplő ingatlanok, a területhasználat felmondásával az önkormányzati tulajdonú cég jogot formált arra, hogy eltakarítsa, ami a területén áll. A boltokat árukészlettel együtt támadták meg a gépek és tették a földdel egyenlővé. A kiskereskedők, akik élete munkája veszett oda, több, mint tíz éve pereskednek az igazukért.
A Dorozsmai nagybani piac területe 2018-ban kelt el, mindössze 535 millió forintért. Előtte sebtében be kellett zárni a piacot, hogy az ott 25 évre megkötött, érvényben lévő szerződéssel árusító kereskedők költözni legyenek kénytelenek. Ugyan felajánlották, hogy az árusítást a Cserepes sori piacon folytathatják, de ezzel nem kívántak élni, érthetően, hiszen használtcikkpiacon kellett volna zöldséget-gyümölcsöt árusítaniuk. A nekik épített bódésor a Cserepesen azóta is üresen áll, a 12 kereskedő által indított per pedig a mai napig folyamatban van.
A területeladás kapcsán Szabó Bálint, a Likvid Kontroll Kft. ügyvezetője – aki azóta a képviselő-testületbe is bekerült – egyébként hűtlen kezelés gyanújával büntető feljelentést is tett. Álláspontjuk szerint ugyanis a piac és az ott található építmények legkevesebb 3 milliárd forintot értek, ennek a tizedéért adta el azokat az önkormányzat. A nyomozás ez esetben is folyamatban van. A polgármesteri hivatal hárít, és hivatalos értékbecslésre hivatkozik.
2016 óta állnak harcban a Cserepes sori kereskedők az önkormányzattal és cégével
A Cserepes sori piacon árusító kereskedők ellehetetlenítési kísérlete, a kereskedőkkel folytatott háború 2016 óta tart. A legszebb az egészben, hogy a Cserepest üzemeltető önkormányzati cég, a Cserepes Sori Piac Kft. ügyvezetője ugyanaz a Rácz Attila, aki egyben a Mars téri piacot üzemeltető Szegedi Városkép és Piac Kft. ügyvezető igazgató-helyettese. Rácz Attilát sokan amolyan politikai végrehajtóembernek tartják a városban: korábban Ujhelyi István szocialista EP-képviselő kabinettitkára, az MSZP szegedi aktivistája volt.
A harc a kereskedők és a piacot üzemeltető cég között a bérleti díjjak áfával való terhelésével kezdődött, amit 70 kereskedő nem fogadott el. Aztán az óránként 200 forintos parkolási díjat is bevezették a piacnál, valamint az arra közlekedő közvetlen buszjárat is megszűnt. Az árusok 7000 aláírást gyűjtöttek össze tiltakozásul, mégis veszítettek. A tiltakozók nagy többsége – beleunva az érdemtelen tüntetésekbe, vegzálásba – végül önként elment a Cserepes sorról.
A legkitartóbb harcos Váczi Tibor, aki nyugdíjas édesanyjával árul a szegénypiacon. Tiboréknak a soha el nem ismerten megemelt bérleti díj és a szerződésben szereplő összeg közötti különbözet elmaradására való hivatkozással mondtak fel, indítottak pert.
Az egyik kereskedőt rendőri erővel akarták kilakoltatni, de jött a PestiSrácok…
A férfi ottjártunkkor azt panaszolta, hogy 3 évre visszamenőleg követelnek tőle több millió forintot, és miután a bírósági pereket elveszítette, rendőri karhatalommal fogják kilakoltatni. Miután mind a Szegedi Járásbíróság, mind a Szegedi Törvényszék az önkormányzati tulajdonú Cserepes Sori Piac Kft.-nek adott igazat, a piacon 30 éve standot bérlő Váczi Tibor és családja elfogultsági indítványt terjesztett elő és kérte az egyébként jogerőssé vált végrehajtás felfüggesztését. Továbbá az ügyükben eljáró bírók vélt összeférhetetlensége és elfogultsága miatt is panasszal éltek. Arra hivatkoztak, hogy miközben az őket perlő cég több, mint 90 százalékban önkormányzati tulajdonú, az alperes pedig önkormányzati képviselőjelölt volt, ügyeikben olyan bíróságok és bírók jártak el, amelyek több szálon kötődnek az önkormányzathoz.
A Szegedi Járásbíróság korábbi elnöke például maga is önkormányzati dolgozó volt bírósági munkája előtt, jelenleg is eljáró bíró, férje pedig önkormányzati osztályvezető. A Cserepes Sori Piac Kft.-t képviselő ügyvéd, Pintér Ferenc szocialista önkormányzati képviselő volt felesége az ügyet másodfokon tárgyaló Szegedi Törvényszék korábbi elnöke, Czene Klára. A polgári ügyeket szignáló polgári kollégium vezetője pedig Lakatos Péter, akinek volt felesége szintén önkormányzati cégnél jogász.
A három éve tartó pereskedés során folyamatosan nyújtottak be fellebbezéseket, panaszokat, kifogásokat, de ezidáig mindet elutasították. Azt követően, hogy a PestiSrácok.hu a helyszínen forgatott, a Szegedi Járásbíróság egy hirtelen jött végzéssel felfüggesztette a végrehajtást. Egészen pontosan addig, amíg érdemben megvizsgálják az elfogultsági kifogást és arról jogerős döntés születik. Mindez februárban történt.
Botka első járványügyi intézkedése volt, hogy bezárja a Cserepes sori piacot
Váczi Tibor üzlete akkor egy időre megmenekült. A kereskedő azonban – további 50 társához hasonlóan – napról napra bizonytalan helyzetben él. Egyre többen beszélik ugyanis, hogy Botkáék elígérték a területet. A jövőbeni tulajdonos emberei állítólag már terepszemlét is tartottak. Márciusban kitört a koronavírus-járvány, ami kapóra jött Botkáéknak. Március 23-án a polgármester első járványügyi intézkedése volt, hogy azonnali hatállyal bezáratta a Cserepes sori piacot. A heteken át tartó létbizonytalanságot több kerekedő nem bírta, szerződést bontott és távozott. Maradt valamivel több, mint félszáz árus 70 pavilonnal – ebből most 9-et lőttek ki.
Lakatot tettek 9 pavilonra – a bérlőik folyamatosan fizettek
Három kereskedő üzleteire, a 9 pavilonra szerdára virradóra került ki a tájékoztató üzenet, a zárra pedig a Cserepes Sori Piac Kft. lakatja. A papír arról tájékoztat, hogy jogtalanul használják a pavilonokat, a bérleti szerződésüket ugyanis júniusban felmondták, csak az erről szóló dokumentumot azóta sem vették át. Bár szóban is többször figyelmeztették őket, hogy pakoljanak, ürítsék ki az üzleteket, ennek sem tettek eleget. Ezért a lakat, amit ha eltávolítanak, bűncselekményt követnek el és fel lesznek jelentve.
A birtokunkba került számlák, nyugták ellenben egyértelműen a kft. arra utaló magatartását bizonyítják, hogy a bérleti szerződés érvényben van. Bár június 16-i szerződésbontásra hivatkoznak, a bérletidíj-fizetésről szóló igazolások, bizonylatok között vannak júliusi dátumozásúak is. Továbbá a pavilonok előtti terület használatáért napidíjas nyugtát is állított ki a cég július 10-ig, minden egyes napon. Ezeket a bérlők ki is fizették.
Szabó Bálint önkormányzati képviselő, a Cserepes sori kereskedők képviselője a PestiSrácok.hu-nak azt mondta: teljesen egyértelmű, hogy a Mars téri és a Dorozsmai után Botkáék a Cserepes sori piac területét is ki akarják söpörni. Véleménye szerint azért, mert megvan a vevő az ingatlanra. Szabó szerint ezúttal egy mondvacsinált ok van a felmondás mögött. Arra hivatkoznak, hogy egy üresen álló bódét ez a három árus jogtalanul használt, tárolt benne árut. Csakhogy ha ez lenne a valós indok, akkor egyszerűen kifizettették volna a plusz egy építmény használatát. Ráadásul mindez csak szóbeszéd, írásban a kereskedők semmit sem kaptak.
Szabó Bálint arra is emlékeztetett, hogy a három szóban forgó kereskedő, akiket most elzártak mindenüktől, az áruiktól, irataiktól, havi 750 ezer forintot, azaz évi 9 milliót fizet az önkormányzatnak.
Az eljárás, amit a Rácz Attila féle piacvezetés alkalmaz, megint csak önkényes és jogszerűtlen – jelentette ki Szabó –, lefoglalni, végrehajtani ugyanis a cégnek nincs joga; mindez egy bírósági eljárást követően történhetne csak meg. Véleménye szerint a történet azért is aggasztó, mert ha ezek a kereskedők most feladják, ha őket sikerül kitenni, az a többiektől is elveszi a reményt. Hozzátette: az ügyben az önkormányzati céget érő kár, kieső bérleti díj kapcsán hanyag kezelés miatt büntető feljelentést tett a rendőrségen.
Megkerestük a Cserepes sori piacot működtető cég vezetőjét is, akitől többek közt megkérdeztük, mikor, milyen formában és milyen indokkal mondtak fel a szóban forgó kereskedőknek, történt-e velük elszámolás, továbbá, ha a szerződésfelmondás június 16-án történt, az azt követő időszakban milyen jogcímen állítottak ki nyugtát, illetve bérleti díj befizetéséről számlát az érintetteknek. Amint kérdéseinkre válaszolnak, válaszaikat közöljük.
Vezető kép: Facebook/Likvid Kontroll Kft.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS