Továbbra sem döntötte el az izraeli felsővezetés, hogy milyen választ adjon az Irán által a hétvégén végrehajtott drón- és rakétatámadásokra. A döntést az is hátráltathatja, hogy az Egyesült Államok és több nyugati szövetségese is önmérsékletre intette Jeruzsálemet, mivel szerintük az iráni támadás sikeres elhárítása már önmagában felér egy győzelemmel. Izrael esetleges válaszcsapása eszkalálhatja a konfliktust, Teherán már be is lengette, hogy bármilyen lépésre még nagyobb rakétatámadást indít a zsidó állam ellen. Kiss Rajmund, az MCC Diplomáciai Intézetének vezetője szerint a legbölcsebb az lenne, ha Jeruzsálem nem indítana válaszcsapást. Ugyanis Izrael most visszanyerte a nemzetközi közvélemény és a nemzetközi közösség szimpátiáját, amit akár fel is használhat a Hamász elleni küzdelemben. Részletek a videóban.
Az elmúlt években, évtizedekben nem volt ennyire közvetlen támadás, sőt soha nem volt Irán és Izrael között ilyen közvetlen háború, Irán megoldotta mindig valamelyik proxy, vagy valamelyik terrorszervezet, akár a Hamász, akár a Hezbollah által, hogy végezzen terrorcselekményt Izrael ellen. Ez most közvetlen volt, ennek természetesen üzenete van. Valóban, például a legutóbbi Damaszkuszban a nagykövetséget ért támadás miatt. Az, hogy Irán most a nyílt támadást választotta belpolitikai oka is lehet, hiszen üzentek a társadalomnak, hogy Izrael nem ússza meg, hogy ha bármelyik nagykövetséget megtámadja.
Joe Biden már a támadás estéjén felhívta az izraeli kormányfőt, akit arra kért, hogy ne legyen megtorló csapás az iráni támadásnak a következménye. Mi lehet ennek az oka?
Senkinek nem érdeke a Közel-Keleten, hogy ez a háború, ez a konfliktus kiterjedjen, eszkalálódjon. Nagyon fontos a régiónak a biztonsága a gazdasági okból is. Hiszen látjuk, hogy a Vörös-tengeren és a régióban is, amit például a húszik támadtak kereskedelmi hajókat, hány milliárd dollárba és hány milliárd euróba került az európai gazdaságnak. A világgazdaságnak szüksége van a termékkereskedelem 10 százalékát jelentő nagyon fontos kereskedelmi útra. Nem lehet tudni, hogy egy nagy, nyilvános Irán – Izrael konfliktus lángba boríthatja az egész Közel-Keletet és az arab világot is.
Az október 7-i terrortámadás után az Egyesült Államok és az Európai Unió beállt Izrael mögé. Majd amikor támadást indított a Gázai övezetben a Hamász ellen, akkor mindenki kifarolt, és rengeteg palesztinbarát tüntetés volt a nagyvilágban, Párizs, London, Berlin, New York utcáin, és természetesen ettől is félt Joe Biden.
Az izraeli vezérkarnak a nagy része továbbra is megtorló csapást szorgalmaz Irán ellen. Mi lesz a politikai következménye, hogyha Izrael nem fog “érdemi” választ adni erre a támadásra?
Számomra az lenne a legbölcsebb megközelítés, hiszen Izrael most visszanyerte a nemzetközi közvélemény és a nemzetközi közösség szimpátiáját. Most újra megtámadták. Látjuk, hogy novembertől az Egyesült Államok és az Európai Unió politikai vezetése is folyamatosan nyomást gyakorolt Izraelre, hogy tűzszünetet és béketárgyalásokat kezdeményezzen a Hamásszal, hogy humanitárius segítségnyújtás miatt legyen tűzszünet. Ezt most ki kellene használni Izraelnek, hogy végre megint jó a nemzetközi megítélése. És akár a Hamász elleni harcában ezt a kártyát kihasználhatná az Egyesült Államok és az Európai Unió jóindulata érdekében, hogy most nem lő vissza Iránra. Hiszen hallhattuk, hogy az iráni politikai vezetés bejelentette, hogy amennyiben most Izrael erre nem reagál, akkor Irán részéről lezártnak tekintik az ügyet.
Fotó: Irániak ünnepelnek Teheránban 2024. április 14-én hajnalban, miután a Forradalmi Gárda bejelentette, hogy drónok és rakéták százait indította izraeli célpontok ellen. Az iráni állami médiában idézett közlemény szerint a támadás válasz arra a légicsapásra, amelyet Izrael hajtott végre Irán damaszkuszi konzulátusa ellen. MTI/EPA/Abedin Taherkenareh
Facebook
Twitter
YouTube
RSS