Agyonlőtték, feldarabolták és kifosztották áldozataikat – egy férfit és egy nőt – azok az elkövetők, akiknek egyikét három hete vette őrizetbe a rendőrség a Terrorelhárítási Központ munkatársainak segítségével Esztergom környékén. Az ügyben a magyar és szlovák nyomozók együttműködésének eredményeképpen sikerült azonosítani a negyvenegy éves H. Zsoltot, illetve a negyvenkét esztendős K. Norbertet, utóbbi szlovák állampolgár – számoltak be a vizsgálat részleteiről a két ország rendőrségeinek illetékesei pénteki, budapesti sajtótájékoztatójukon. A jelenlegi adatok szerint a gyanúsítottakhoz hasonló életkorú férfi áldozat korábban együtt ült egy felvidéki börtönben K. Norberttel, az elhunyt huszonkilenc éves barátnője csupán rosszkor volt rossz helyen. K. Norbertet előre kitervelten, nyereségvágyból, több emberen elkövetett emberöléssel gyanúsítja a rendőrség, a többszörös minősítés miatt a terhelt életfogytiglanra számíthat.
A pénteki budapesti sajtótájékoztatón Petőfi Attila, a Készenléti Rendőrség Kiemelt Ügyeket Felderítő főosztályának vezetője elmondta, hogy a szervezet hatáskörébe tartoznak az úgynevezett gyanús eltűnések is; a vizsgálat is ilyen alapon indult. Az ügy felderítését nagy mértékben segítette, hogy H. Zsoltot egy másik ügyben letartóztatták, majd bevallotta, hogy részt vett a holttestek feldarabolásában és eltüntetésében, emellett megmutatta a nyomozóknak Pilisszentiván mellett azt a helyet is, ahol az áldozatokat elásták. H. Zsolt állítása szerint a kettős gyilkosságot K. Norbert követte el 2016 februárjában, Budapesten, egy Duna-parti luxuslakásban a Marina Parton. H. Zsolt először csak konkrétumok nélküli, homályos utalásokat tett a bűncselekményre, az ingatlant azonban sikerült azonosítani. A rendőrség átkutatta a lakást, amelyet az áldozatok béreltek korábban, ám időközben felmondták a szerződést, a bérlő pedig hamis iratokkal igazolta magát. A 2018 januárjában tartott helyszíni szemlén látható, bűncselekményre utaló nyomokat nem találtak, mivel a bérlő és a tulajdonos is rendet tett időközben, sőt, új lakók is érkeztek. A rendőrök egyéb nyomok után kutattak, megvizsgálták a lefolyót, felszedték a parkettát, végül vérnyomokat találtak, amelyekből fel tudták építeni az áldozatok genetikai profilját. Egyikük sem szerepelt a magyar nyilvántartásban, a nemzetközi adatbázisban azonban már azonosítani tudták a negyvenhárom éves, magyar nemzetiségű J. István szlovák állampolgárt. Ezután közös magyar-szlovák nyomozócsoport alakult a férfi kapcsolatrendszerének feltérképezésére.
A budapesti sajtótájékoztatón Peter Vasilkó, a szlovák Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség munkatársa arról számolt be, hogy az áldozat egy többszörösen büntetett előéletű férfi volt, aki engedély nélküli fegyverviselés, közokirat-hamisítás, emberrablás és zsarolás miatt volt ismert a hatóságok előtt, adóügyi bűncselekmények, bűnszervezet megalakítása miatt pedig több eljárás is folyamatban volt ellene és körözés alatt állt. A szlovák hatóságok azonosították a másik áldozatot, a huszonkilenc éves, büntetlen előéletű P. Enikőt, aki a nyomozók szerint mindössze rosszkor volt rossz helyen. A nő autóját később Budapesten találták meg. Vasilkó K. Norbertről elmondta, hogy a gyanúsított többször volt büntetve, egyebek mellett garázdaság, testi sértés és lőfegyverrel visszaélés miatt. Az őrnagy arról is beszélt, hogy J. István és K. Norbert közeli kapcsolatban álltak egymással, korábban zárkatársak voltak egy felvidéki börtönben és K. Norbert segítséget nyújtott későbbi áldozatának, hogy eltűnhessen a hatóságok elől. A vizsgálat adatai szerint K. Norbert a pénzéért, ékszerekért, aranyért, készpénzért és több gépkocsi megszerzéséért végzett J. Istvánnal. A feltételezett gyilkost három hete vették őrizetbe Esztergomnál, amikor belépett Magyarország területére; az akcióban a Terrorelhárítási Központ munkatársai is részt vettek. K. Norbert kihallgatásakor nem tagadta, hogy az áldozat vagyonát meg akarta szerezni, azt sem, hogy kitervelte a bűncselekményt, de azt állította, hogy a gyilkosságot H. Zsolt követte el. Utóbbi két éve mutatta meg a nyomozóknak, hogy hol ásták el Pilisszentiván környékén a feldarabolt holttesteket, amelyeket mésszel kentek be. Egy korábban megszólaló igazságügyi orvosszakértő szerint a mésszel valójában konzerválták a holttesteket, ezzel pedig megkönnyítette az azonosítást, bár megnehezíthették a gyilkosság idejének meghatározását.
Petőfi Attila beszámolója szerint J. István vagyonos ember volt, aki barátnőjével együtt konspiratív életet élt; azért bujkált, mert korábban nyolc év szabadságvesztésre ítélték, amit ő nem akart letölteni. K. Norbert az áldozat üzleti ügyeiben segédkezett, a strómanja volt. A vezérőrnagy kiemelte: rég volt már Magyarországon olyan sikeres nyomozás, amelyben kezdetben olyan kevés nyom, bizonyíték volt, mint ebben az ügyben. Petőfi Attila külön köszönetet mondott a szlovák hatóságok képviselőinek a kiváló együttműködéséért. Kérdésre Petőfi Attila elmondta, hogy bár az eddigi adatok szerint az áldozat és a vélt gyilkosa is kőkemény bűnözők voltak, nincs olyan körülmény, amely arra utalna, hogy bármelyiküknek köze lett volna a felvidéki szervezett bűnözéshez. K. Norbertet előre kitervelten, nyereségvágyból, több emberen elkövetett emberöléssel gyanúsítja a rendőrség, a többszörös minősítés miatt a terhelt életfogytiglanra számíthat.
Forrás: PS/MTI/Police.hu; Videók: Police.hu; Fotók: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS