Több mint nyolcszáz magyar honvéd teljesít ma szolgálatot a világ legkülönbözőbb pontjain. Afrika mindig forrongó kontinensén, a Balkán puskaporos hordójában, hogy ha kell, életük árán is garantálják a békét. Az M1 HadERŐ – Hazámat szolgálom című magazinműsorának ünnepi adásában most ők kaptak lehetőséget arra, hogy elküldhessék karácsonyi üzeneteiket szeretteiknek.
Az M1 aktuális csatorna karácsony másnapján, kedden sugárzott műsorában emlékeztettek arra, hogy a Magyar Honvédség a világon számos misszióban vesz részt, így Koszovóban vagy éppen Libanonban is teljesítenek szolgálatot magyar katonák.
- Pidem Szilvia Liliana őrmester videóüzenetében azt mondta, ez az első missziós karácsonya Koszovóban. Úgy fogalmazott: az ünnepek idején nem telik el nap, hogy ne gondolna a családjára; ilyenkor eszébe jut mamája töltött káposztája is.
- Balogh Tamás őrmester Libanonban teljesít szolgálatot. Családjának és a párjának azt üzente, hogy már nem kell sokat várniuk, és újra együtt lehetnek, egyben áldott, békés, boldog karácsonyt kívánt.
- Ferenczi Balázs hadnagy Maliból küldte el karácsonyi üzenetét. Ő karácsonykor is az Európai Unió többnemzetiségű katonai kiképző missziójában teljesít szolgálatot, védi a magyar emberek biztonságát. A hadnagy is békés, boldog karácsonyt kívánt családjának.
A Magyar Honvédség klinikai szakpszichológusa, Urbán Nóra alezredes elmondta, hogy a misszióban szolgáló katonák számára nem könnyű az ünnepi időszak, de mindenben támogatják egymást. Kiemelte: a karácsony nemcsak egyházi ünnep, hanem a család és a szeretet ünnepe is, az emberi kapcsolatok fontos része. Úgy fogalmazott:
Egy misszió, egy kontingens pedig egy közösséget is jelent.
Azok, akik egyedül vannak vagy nem olyanok az otthoni kapcsolataik, lehet, hogy éppen ott fogják megélni azt, hogy nincsenek egyedül, hogy vannak társaik, vannak, akik odafigyelnek rájuk és törődnek velük. A készülődés fontos része az ünnepnek. A missziókban van tábori lelkész, aki segít ebben, a lelki készülődésben szintén.
Mindenhol ott vagyunk
A magyar katonák az ünnepek alatt sem pihennek, 2024-ben pedig újabb kihívások várnak rájuk. A magyar haderő jelentős létszámban képviselteti magát a NATO, az EU és az ENSZ vezetésű, koalíciós missziókban. A Magyar Honvédség jelenleg tíz régióban tölt be békefenntartó szerepkört, és NATO-szerepvállalásunk részeként tucatnyi helyen látnak el honvédeink egyéb katonai feladatokat, legyen az Mali, ahol a EU-s szövetségeseinkkel biztosítják a békét, vagy Koszovó, ahol az ENSZ misszióját vezetik magyar katonák.
A hadseregünk létszámához képest magas részvételi arány pedig nem véletlen. Egészen tavalyig a NATO legtöbb tagállama nem sokat tett a haderőfejlesztésért, és bár a honvédség nagyon mély pontról indult, manapság már térségünk egyik legmodernebben felszerelt és legütőképesebb hadereje.
A haderőfejlesztésről szóló írásainkat itt olvashatják vissza.
Embert a vasra!
A fejlesztés azonban nem minden, a modern fegyverek kezelésére jól kiképzett katonák kellenek. A honvédség létszámában egyelőre még szomszédaink közül sem tud mindenkivel versenyezni, a képzettségére azonban nem lehet panasz. És ez a válasz arra a kérdésre, hogy miért kell idegen földekre magyar katonát küldeni.
A világ puskaporos hordóiban betöltött szerepvállalásuknak köszönhetően honvédeink jelentős tapasztalatra tehetnek szert. Emellett a biztonságunk záloga, hogy ezek a hordók ne robbanjanak be. Afrika biztonsága például kiemelten fontos az illegális bevándorlás visszaszorításának kapcsán. Ha a fekete kontinensen háború van, akkor több a menekült, és minél több a menekült, annál nagyobb a nyomás a határainkon. Koszovó biztosítása szintén kiemelt feladat, hiszen jelen pillanatban is dúl a szomszédunkban egy háború, és ha Koszovóban felforrósodik a helyzet, akkor még egy érkezik a határainkhoz.
Ezért is fontos, hogy a magyar honvédség békemissziói sikeresek legyenek: minél távolabb zajlanak a háborúk, annál biztonságosabb a magyarok élete, a honvédség katonái pedig ezt garantálják a sivatagoktól a hegyeken át a Balkán betondzsungeleiig.
Forrás: MTI, Magyar Honvédség; Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS