Európa több országában megrengette a kormányokat a választások eredménye, ugyanakkor hazánkban beszédes adat, hogy a Fidesz–KDNP pártszövetség annyi szavazatot kapott, mint a második, harmadik és negyedik induló összesen – jelentette ki a Kormányinfón Gulyás Gergely. A kancelláriaminiszter kiemelte: a választói felhatalmazásnak is köszönhető, hogy hazánk korrekt módon tudott megegyezni a NATO főtitkárával, és kimaradhat az Ukrajna-misszióból. A Momentum Mozgalom választási eredményei kapcsán kitért arra: örömteli, hogy “nincs öt százaléka a nyílt és büszke hazaárulásnak Magyarországon”.
Gulyás Gergely a Kormányinfón elöljáróban elmondta: a kormány szerdán áttekintette a választások eredményeit, ahol megállapították, hogy az szilárd alapot ad a kormánynak, hogy a nemzetközi kapcsolatokban a béke ügyét képviselje. Úgy vélte, két ilyen nehéz év után a kontinens legjobb eredményét érte el a Fidesz–KDNP koalíció, ami különösebb további magyarázatra nem szorul. A kancelláriaminiszter árulkodónak nevezte, hogy a leginkább háborúpárti Emmanuel Macron pártja szenvedte el a legnagyobb vereséget Európában, ami azt jelenti, hogy a francia választók egyértelműen jelezték az ellenérzésüket Franciaország részvételi szándékát illetően az Oroszország és Ukrajna között zajló konfliktusban. A Momentum Mozgalom választási kudarcára kitérve úgy fogalmazott: hazánkban vannak véleménykülönbségek, ugyanakkor szerinte kellene lennie minimális közös alapnak a pártok között, amelybe a nyílt és büszke hazaárulás nem férhet bele. Ugyanakkor üdvözölte, hogy a választási eredmények alapján
nincs öt százaléka a nyílt és büszke hazaárulásnak Magyarországon.
Még nem sikerült elfoglalni Brüsszelt
A kancelláriaminiszter újságírói kérdésre kitért arra is: ugyan még nem sikerült „elfoglalni” Brüsszelt,
de megvetettük a lábunkat, egy lépéssel beljebb vagyunk.
Mint hozzátette, a változáshoz elképzelhető, hogy legalább még egy EP-választásra szükség lesz.
Újságírói kérdésre Gulyás Gergely kitért arra: elképzelhetetlen, hogy a KDNP egy frakcióba kerüljön a Tisza párttal az Európai Néppártban. Mint kiemelte, ennek két kimenetele lehet: értelemszerűen vagy nem veszik fel a Tisza pártot az EPP-be, vagy ellenkező esetben a KDNP távozik onnan.
Az olasz választói akaratra is rossz fényt vet, hogy egy bűnözöt juttattak az EP-be
Ilaria Salis szélsőbaldali antifa erőszaktevő EP-választási sikere kapcsán a kancelláriaminiszter kiemelte: nem vet túl pozitív képet az olasz választói akaratról, de egész Olaszországról sem, hogy egy bűnözőt juttattak az Európai Parlamentbe. Mint mondta, magára az EP-re is igen rossz fényt vet, hogy Ilaria Salis a parlamenti padsorokba ülhet.
A választási eredmények megerősítették a kormányt, így hazánk kimaradhat a NATO Ukrajna-missziójából
A kancelláriaminiszter kiemelte: a választási eredmények tették lehetővé, hogy a hazánkba látogató Jens Stoltenberg NATO-főfitkárral egy korrekt megállapodás születhessen, amelynek lényege, hogy
Magyarország sem pénzzel, sem fegyverrel, sem katonával nem vesz részt ebben a misszióban.
Hangsúlyozta továbbá, hogy a NATO tervezett Ukrajna-misszióját a kormány veszélyesnek tartja, amely a háború kiterjedésével fenyeget a térségben, ezért is különösen indokolt, hogy hazánk kimaradjon ebből. Gulyás Gergely megjegyezte: hazánk továbbra is menedékjogot biztosít a háború és a sorozás elől menekülőknek, és senkit nem küld vissza sorozásra. Gulyás Gergely kitért arra: a magyar kormány tudomásul vette, hogy a NATO tagjainak döntő többsége más álláspontot képvisel az orosz–ukrán háború kezelése kapcsán, és az a cél lebegett a szeme előtt, hogy amennyire lehet, meg kell őrizni a NATO egységét amellett, hogy hazánk nem enged békepárti hozzáállásából. Erről szólt Jens Stoltenberg magyarországi látogatása.
Az új NATO-főtitkár személye kapcsán Gulyás Gergely megismételte: a magyar álláspont szerint jobb lenne, ha Közép-Európából érkezne, és alkalmas jelöltnek nevezte Klaus Iohannis román államfőt erre a posztra. Ugyanakkor kiemelte: a több tagállam támogatását is élvező, hungarofób Mark Rutte holland miniszterelnöknek bizonyítania kell a magyar fél irányába, hogy hazánk támogatását is elnyerhesse.
Az EU bírósága gyáva volt, hogy a választások lezárulta előtt bírságolja meg hazánkat a határvédelmi erőfeszítései miatt
Gulyás Gergely a Kormányinfón arra is kitért, hogy a kormánynak nem volt ideje érdemben tárgyalni az Európai Bizottság jogerőre emelkedett elítélő döntését, amely súlyos bírsággal sújtotta Magyarországot a határvédelmi intézkedések miatt. Mint kiemelte, az EU bírósága gyáva volt ahhoz, hogy a választási kampányban hirdesse ki az ítéletét, bár az köztudott volt, hogy hazánkat el fogják ítélni, csak annak mértékét nem hozták nyilvánosságra. Mint kiemelte,
normális bíróságon ilyen döntés nem születhetett volna.
Kiemelte: az elfogadhatatlan, igazságtalan és felháborító döntés értelmében hazánknak az eredetinél is lényegesen nagyobb büntetést kell fizetnie, 200 millió eurót, és további egymilliót naponta.
Vitályos Eszter kormányszóvivő a Védőnők napján köszöntötte a hungarikumnak számító szolgálatot, amelyet a tervek szerint a közelgő magyar EU-elnökség alatt Európának is bemutatnak majd.
Vezetőkép: MTI/Soós Lajos
Facebook
Twitter
YouTube
RSS