Csütörtökön ismét sajtótájékoztatót tartott Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő és Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. A Kormányinfón beszámoltak arról, hogyan áll a járványügyi védekezés Magyarországon, mikor érkeznek a vakcinák és mikor várhatóak a szigorítások feloldásai. Gulyás Gergely újságírói kérdésekre válaszolt: elmondta, hogy lesz oltást igazoló okirat, amellyel igazolni lehet majd, ha valaki megkapta valamelyik Covid-19 elleni vakcinát. Állítása szerint a kormány a jövő héten vizsgálja felül a jelenlegi korlátozásokat, de amíg a fertőzési adatok érdemben nem csökkennek vagy nincs lehetőség a tömeges oltásra, addig nincs lehetőség ezeken változtatni. A miniszter szerint csak olyan vakcina jöhet szóba, amivel már több millió embert beoltottak. Ha valaki az egyik vakcinában nem bízik meg, akkor kérheti, hogy akkor kerüljön beoltásra, amikor rendelkezésre áll az általa preferált vakcina.
Gulyás Gergely a Kormányinfót azzal kezdte, hogy ismertette: a kormány szerdán elsősorban a vírushelyzettel foglalkozott. Azt állapították meg, hogy Európa nagy részén a harmadik hullám kezdődött el, ezzel szemben Magyarországon továbbra is csökkennek az esetszámok.
A kormány a jövő héten vizsgálja felül a jelenlegi korlátozásokat, de amíg a fertőzési adatok érdemben nem csökkennek vagy nincs lehetőség a tömeges oltásra, addig nincs lehetőség ezeken változtatni
– közölte. A tárcavezető elmondta, hogy kevés vakcina érkezik az unióból ahhoz, hogy el lehessen indítani a tömeges oltásokat, ezért kénytelenek mindenkivel tárgyalni, hogy jöjjenek a vakcinák, így tárgyalásokat folytatnak Kínával és Oroszországgal is.
De csak olyan vakcina jöhet szóba, amivel már több millió embert beoltottak. Ha valaki az egyik vakcinában nem bízik meg, akkor kérheti, hogy akkor kerüljön beoltásra, amikor rendelkezésre áll az általa preferált vakcina
– jelentette be.
Gulyás Gergely elmondta, hogy a külügyminiszter ma Moszkvába utazik, hogy az orosz oltóanyagról tárgyaljon. Elmondta, hogy hazánk jelentős számban kötött le vakcinát; összesen az uniós beszerzésekből mintegy 8,8 millió embert lehetne beoltani. Állítása szerint jelenleg négyezerrel többen dolgoznak, mint 2019 év végén.
A 13. havi nyugdíj első negyedének összegét a nyugdíjasok meg fogják kapni, a családtámogatási rendszert bővítjük
– mondta. Gulyás Gergely azzal folytatta, hogy a háziorvosok komoly szerepet vittek a járvány elleni küzdelemben, ezért megérdemlik a béremelést. Azt mondta, hogy aki szoros praxisközösséget vállal, az teljes egészében megkapja; ha a lazább formáját választja a praxisközösségnek, az kicsit kevesebbet; akik semmilyen praxisközösségben nem hajlandók részt venni, azok is kapnak béremelést. Állítása szerint a fogorvosok is ennek megfelelő béremelést fognak kapni.
A Lánchíd felújításával kapcsolatos újságírói kérdésre a tárcavezető kijelentette: úgy tűnik, mintha a főváros számára a pénz nem számítana. Úgy fogalmazott, hogy a hidat öt és fél milliárd forinttal olcsóbban fel lehetett volna újítani és nem most kezdődne a munka, hanem mostanában fejeznék be. Kijelentette, hogy a kormány tartja a szavát és támogatja a projektet a korábbi ígéretének megfelelően.
A vakcinákra visszatérve Gulyás Gergely úgy fogalmazott, hogy ez egy rendkívüli helyzet, az engedélyeztetést fel kell gyorsítani, ugyanis rengetegen halnak meg a járványban. A miniszter kiemelte, hogy az emberi életek védelméről van szó és mindent meg kell tenni azért, hogy az emberi életet nem veszélyeztető vakcinákkal minél több embert beoltsanak.
A tárcavezető ismertette, hogy az Igazságügyi Minisztérium hatáskörébe tartozik, hogy a globális techcégekkel kapcsolatban milyen szabályozási lehetőségek vannak. Véleménye szerint az alkotmányos garanciák nem érvényesülnek, ezen változtatni kell, erre pedig Varga Juditnak lesz javaslata. Az egyetemekkel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy a felsőoktatási intézmények nagy valószínűséggel a digitális rendben kezdik az új félévet. Věra Jourováról azt mondta, hogy alkalmatlannak tartják bizottsági alelnöknek, ugyanis gyűlöli Magyarországot.
A mostani nyilatkozatai is megszegik a Lisszaboni Szerződést
– mondta, majd azzal folytatta, hogy a bizottsági elnöktől tudják csak kérni, hogy váltsa le beosztottjait. A vakcinára visszatérve elmondta, hogy ha ilyen ütemben érkeznek az Európai Unióból a vakcinaszállítmányok, akkor csak úgy lehet márciusra beoltani az idősek 80 százalékát, ha alternatív forrásból sikerül oltóanyagot szerezni.
Eddig 331 ezer adag vakcinát kaptunk, ez nagyjából 165 ezer ember beoltását teszi lehetővé. Nem rajtunk múlik a dolog. A jövőbeli ütemezés egyelőre bizonytalan
– közölte. Gulyás Gergely elmondta, hogy az oroszok vakcinájával, a Szputnyikkal kapcsolatban Szijjártó Péter pénteken fog beszámolni: ő jelenti majd be, hogy mennyit és mennyiért kap Magyarország abból. Úgy fogalmazott, hogy a kínai oltóanyag esetben gyakorlatilag megállapodott a kormány egymillió vakcinában, ugyanakkor ezt még nem engedélyezték a magyar hatóságok. Azzal kapcsolatban, hogy háziorvosnál is lehet-e igényelni az oltást, a tárcavezető kijelentette: van egy hivatalos regisztrációs lehetőség, a háziorvosoknál nem lesz mód a regisztrációra. A csütörtöki uniós csúcson a kormányfők valószínűleg sürgetni fogják, hogy az uniós országok minél hamarabb, minél több vakcinához jussanak.
A tárcavezető reagált a vakcinaútlevéllel kapcsolatos kérdésekre is: azt mondta, hogy lesz védettséget igazoló okirat, ezt néhány héten belül elkészítik, egy plasztikkártya fogja igazolni az oltottságot; akinek lesz ilyen dokumentuma, arra valószínűleg nem fog vonatkozni a kijárási tilalom, így este 8 után is kimehet az utcára. Gulyás Gergely február közepére tette a vakcina-igazolványok elkészítését. Az, hogy ezek hova, és mire lesznek jók, még teljesen nem tisztázott.
Általában a védettség legalább egy évig fennáll, így feltehetően a koronavírus-oltással kapcsolatban is így lesz. Ha kellő számban beoltatták magukat az emberek, a szállodákat csak azután lehet kinyitni
– jelentette ki, majd azzal folytatta, hogy amikor valaki az oltási terv szerint sorra kerül, akkor eldöntheti, hogy a rendelkezésre álló vakcinával beoltatja-e magát. Amennyiben nem, akkor csak akkor kerül sorra, amikor az általa preferált vakcinából lesz készleten; erről értesítést is kap.
Gulyás Gergely szerint álhír, hogy az oltópontokon a megmaradt vakcinákat kiöntik. Úgy fogalmazott, hogy a kormány a jövő héten dönt a korlátozások fenntartásáról. Így az ingyenes parkolás kérdése is szóba kerülhet, de Gulyás Gergely szerint, aki teheti, az jobban teszi, ha autóval, és nem tömegközlekedéssel utazik.
A kormány ellenzi a dugódíjat, a véleményünk nem változott. A főpolgármesternek az autósokhoz való viszonya az leginkább az autósüldözéssel írható le
– mondta.
Az új amerikai kormánnyal kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy akkor is érdemes megadni a bizalmat, ha egyes tagjaival szemben voltak már korábban rossz tapasztalatok, így a magyar kormány csak gratulálni tud. A 25 éven aluli munkavállalók szja-mentességével kapcsolatos kérdésre kijelentette, hogy az egy komoly lépés volt a kormánytól, nagy segítséget jelent a fiataloknak. A kritikákra válaszolva elmondta: szerinte nem ritka, hogy valaki a tanulmányai után, 21-23 évesen áll munkába.
Az átoltottság százaléka összefügg a korlátozások visszavonásával
– nyomatékosította a miniszter, aki azzal folytatta, hogy hivatali visszaélés bűntettét követi el az az orvos, aki nem tartja be az oltási tervet; nem tudnak ilyen esetről, külföldön azonban volt erre példa. A vásárlási idősáv visszaállításával kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy erre nem volt javaslat, így egyelőre nem lesz. Gulyás Gergely elmondta, hogy a járvány miatt az idei évben sok a bizonytalanság, így a gazdasági növekedésre pontos prognózist nem lehet felállítani.
Sok múlik azon, mikor nyitnak ki a szállodák, üzletek, éttermek, mikor indul újra az élet Magyarországon
– jelentette ki. A miniszter azzal folytatta, hogy az Emmi megvizsgálta azt a szerződést, amit az Európai Bizottság kötött a Pfizerrel. Ez lehetőséget ad arra, hogy a gyártó egy-két hétig a szerződésben lekötött mennyiségnél kevesebbet szállítson, így a Pfizer nem szankcionálható.
A kormánytagok beoltásával kapcsolatos kérdésre Gulyás Gergely elmondta: az oltási rend miatt senkit nem oltottak be a kormánytagok közül a koronavírus elleni vakcinával. A szabály a kormánytagokra is vonatkozik, így ezért nem kaptak oltást. A politikusok beoltása csak akkor lenne indokolt, ha a társadalom bizalma alacsony lenne a vakcinák iránt, de ez nem így van. Ebben az esetben viszont jogszabályt kellene módosítani.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS