A Kúria jogegységi határozata szerint bizonyos esetekben, nagy közérdeklődésre számot tartó rendezvényeken nem kell kitakarni a rendőrök arcát, de ez mérlegelés kérdése.
Továbbra is ki kell takarni a rendőrök arcát, amennyiben nem nagy közérdeklődésre számot tartó rendezvényen teljesítenek szolgálatot – ezt monda ki a Kúria Polgári Kollégiumának hétfőn meghozott jogegységi határozata.
A Polgári Kollégium szóvivője, Simonné Gombos Katalin több mint 2 óra csúszással hirdette ki a határozatot, ennek indokaként elmondta, a testület előterjesztése nyomán hosszas vita bontakozott ki az ülésen és átnéztek több szakértői anyagot is, ami időt vesz igénybe.
A jogegységi határozat meghozatalára azért volt szükség, hogy ne legyen ellentét az Alkotmánybíróság 2014-es döntésével, illetve hogy az új Polgári Törvénykönyv alapján jelenleg folyó jogvitákban ne a Kúria korábbi jogegységi határozata alapján hozzanak ítéleteket.
A szóvivő hangsúlyozta, hogy a rendőrök, és más, nyilvánosság előtt dolgozó, közfeladatot ellátó személyek még nem közszereplők, de nem is magánszemélyek, ezért szituációtól függ, hogy engedély nélkül közzétehető e képmásuk, illetve róluk készült hangelvétel, így a nagy közérdeklődésre számot tartó események, rendezvények esetében a közfeladatot ellátókról is közölhető képmás és hangfelvétel is, a hozzájárulásuk nélkül. Ezzel szemben például egy bírósági tárgyaláson az ott feladatot ellátó bv-sek, rendőrök arcmása az engedélyük nélkül nem közölhető.
Az utóbbi nem nagy rendezvények után nyilvánosságra hozott képmások ügyében a közfeladatot ellátó személyek által indított perekben a független bírák a konkrét eseteket mérlegelve hozzák majd meg döntésüket, és a bírói gyakorlat feladata lesz azon elvek kialakítása, amelyek alapján tovább tisztulhat a kép – mondta a szóvivő, aki hozzátette, ha jogbizonytalanság alakul ki, vagy nem egyértelmű a bírói gyakorlat, akkor a Kúria is visszatérhet a kérdésre.
Forrás: hvg.hu/MTI
Fotó: sikerado.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS