“Elkapták az egyik ügynökünket Havannában… – Kár érte, kiváló ügynök volt.” Nyár van és meleg, így talán megengedhető, hogy ezzel a Bud Spencer-Terence Hill filmidézettel viccelődjünk azon a híren, hogy már nem Hardy Mihály a repülőtér szóvívője. Annak ellenére idézzük a kultikus sorokat, hogy nincs bizonyítékunk Hardy hálózati szerepére. Ettől függetlenül az újságíró feketeöves moszkovita, az anyja orosz, ő maga a KGB-hez sorolt MGIMO-n végzett, moszkvai tudósító lett, majd MÚOSZ-szóvivő és alelnök, hogy közben a Bánó András-féle Egyenleg-botrányban megégesse magát. Hardy ezután a kereskedelmi tévéknél, majd a Tescónál folytatta, s végül a Budapest Airport szóvívője lett. Ott dolgozhatott nyugodtan, de július elsejétől új munka után kell néznie. Ha van kedve, valószínűleg tárt karokkal várja az ellenzéki média vagy valamelyik diktatúrát üvöltő civil szervezet. Ahogyan MGIMO-s társai közül olyan sokakat. Valahol szimbolikus, hogy harminc évvel a rendszerváltás után távozik. És nagyon szomorú, hogy csak most.
„Meghatározó menedzsmentpozíciókba, a fejlesztési, valamint a vállalati kommunikációs és kormányzati kapcsolatok igazgatóság élére nevezett ki új vezetőket a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret üzemeltető Budapest Airport július elsejétől – olvashatjuk az MTI pénteki közleményét. – A vállalat kommunikációs igazgatóságának, illetve kormányzati kapcsolatainak irányítására Valentínyi Katalint nevezik ki, szintén július elsejétől. […] A szakember a pozíciót 2008 óta betöltő Hardy Mihályt váltja a vállalat kommunikációs vezetésében, illetve Szarvas Gábort a kormányzati kapcsolatok területén.”
Komoly hírértéke csak Hardy Mihály távozásának van (minden portál ezt emelte ki), hiszen ő az igazán ismert, a még megmaradt fekete öves moszkoviták egyik utolsó emblematikus figurája. Az újságíróról az MGIMO-s növendékek sikertörténetét bemutató sorozatom egyik részében (amelyben a Bánó András tévés csapatába tartozó Frei Tamással, Radnai Péterrel és Hardyval foglalkoztam) a következőket írtam:
„A Radnaiéknál idősebb Hardy Mihályt is csak röviden mutatnám be. A magyar apától és orosz anyától származó újságíró 1980-ban végzett Moszkvában, ezután hazatért és az MTV híradó külpolitikai hírszerkesztője lett.
Aztán – mint később Radnai – 1985 és 1991 között a Magyar Televízió moszkvai tudósítójaként dolgozott. Rovatom olvasói pontosan tudják, mi kellett ahhoz, hogy valaki a Kádár-rendszerben Moszkvából tudósíthasson. Maradjunk annyiban, hogy nagyon megbízhatónak kellett lenni.
Mivel az MGIMO kapcsán mindig felmerül a KGB szerepe, különösen érdekes az a régi televíziós anyag, amelyet Hardy adott 1988-ban Moszkvából. Nem azért, mintha azt gondolnánk, hogy Hardy a szovjeteknek (vagy akár a magyar állambiztonságnak) dolgozott, de mindenképpen unikális a felvétel. Hadd idézzem a leírást: >Viktor Csebrikov tábornok, a KGB parancsnoka Pravda című újságnak adott nyilatkozatában említést tett a sztálini törvénysértésekről, a SZU elleni fokozódó kémtevékenységről és a nyugati ügynökök leleplezéséről<.
Hardy ezután hazatért, itthon társaihoz hasonlóan befutott, 1992-ben már a (z egykor a hírszerzés Press-rezidentúrája alá tartozó) MÚOSZ szóvivője, két évvel később már alelnöke – főtitkár Bencsik Gábor (ma már Magyar Krónika főszerkesztő) –, közben a Báno-féle Egyenleg főszerkesztő-helyettese lett, ő szerkesztette a híres, hírhedt (az igazságért semmi sem drága) anyagot, ami után felfüggesztették.
Ezután Hardy is váltott. Kereskedelmi tévéknél (TV3, ATV) és cégeknél is megfordult, jó állásokat kapott mindenhol. Nem éppen a függetlenségéről vált ismertté. Az Árokásókat (jobb és baloldalit) összegyűjtő remek blog nem véletlenül választotta be őt is – ahogyan egyébként Bánót – a száz első helyezett közé. A cikk szerint Hardy a szerzője annak „legdurvább, legvisszataszítóbb” (ma már fel sem kapnánk a fejünket egy ilyen írásra…) 2002-es publicisztikának, amelynek Orbán Viktor volt a célpontja. Néhány idézet a blogból – azaz Hardytól: „Kiestél a szerepedből, és most itt áll egész Magyarország, és döbbenten látja: lehullott a lepel, megmutattad az igazi arcodat… Nehéz lenne elleplezni, hogy hasonló fenyegetéssel, hasonló hangnemben Európában általában a szélsőjobb szónokai szoktak érvelni.”
Ismerős üzenet? Csak nem az Egyenleg-ügyből?
Nem sokkal később Hardy már a Tesconál kapott munkát, most a Budapest Airport kommunikációs vezetője. Saját múltját persze ő is megmagyarázta. Jellegzetes a vele készült interjú címe: „Szerencsés időben voltam jó helyen”. Az egész beszélgetés a megszokott relativizálásra épül (de ez amúgy is nagy divat, mostanában is). Jellemző, hogy a kommunista híradóra emlékezve ezt mondta: >A Matúzné híradója nagyon jó iskola volt, lehet bármit mondani rá, pártállam ide vagy oda, mint híradós szervezet nagyon jól működött.<”
A megkésett rendszerváltáson búslakodva valahol jó hír, hogy lassan mindenki ideje lejár a szakmában, így most Hardytól is elbúcsúzunk.
Nincs kétségünk afelől, hogy ha folytatni akarja – nem éppen fiatal már, és valószínűleg elég sok pénzt összegereblyézett már magának, így nyilván nincs rászorulva –, akkor tárt karokkal várja az ellenzéki média erre kapható része, esetleg valamelyik civil szervezet.
Korábbi cikkemben írtam arról, milyen szépen és rendben ejtőernyőztek a különböző menekült-ügyes, orbáni diktatúrát üvöltő civil és egyéb szervezetekhez azok a korábbi MGIMO-hallgatók, akik a valódi diktatúra kiválogatott kegyeltjeiként kezdték, hogy most a demokrácia szent védelmezőiként tetszelegjenek. Javára írnánk Hardy Mihálynak, ha legalább ezt a részét kihagyná a fejlődés-történetnek, és nem kezdene rezsimet és igazságtalanságot emlegetni, ha már zavartalanul dolgozhatott kiemelt állásokban az elmúlt negyven évben.
Fotó: NAVA.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS