Szerdán szavazott és fogadta el az Európai Néppárt (EPP) frakciója azt az alapszabályzat-módosítást, ami miatt kenyértörésre került sor a Fidesszel, hiszen a módosítás lehetővé teszi a nagyobbik magyar kormánypárt képviselőinek felfüggesztését. Ezt Orbán Viktor nem hagyta szó nélkül és hétvégi levelében belengette: amennyiben az EPP így fogadja el a módosítást, a Fidesz kilép a frakcióból. A Magyar Nemzet információi szerint Manfred Weber frakcióvezető azzal nyitotta meg a szerdai virtuális találkozót, hogy támadta Orbán Viktor miniszterelnököt. Sajtóinformációk szerint szerda délelőtt a 180 képviselő leadta szavazatát; úgy tudni, hogy több, mint 84 százalékuk arra szavazott, hogy módosítani kell az alapszabályon. A Süddeutsche Zeitung tudósítója azt írta, hogy 148-an szavaztak mellette, 28-an ellene, míg négy frakciótag tartózkodott. Novák Katalin Twitter-oldalán jelentette be, hogy a Fidesz a szavazás után elhagyja a néppárti frakciót.
A magyar miniszterelnök még a múlt hét végén írt egy levelet Manfred Webernek, az Európai Néppárt európai parlamenti képviselőcsoportja vezetőjének, amelyben azt írta Orbán Viktor, hogy ha a Fideszt nem látják szívesen, nem ragaszkodnak ahhoz, hogy a képviselőcsoport tagjai maradjanak.
A járvány idején az EPP-képviselőcsoport szabályainak felülvizsgálata a legsürgetőbb feladat, nehéz megérteni és elfogadni ezt. Ha a pénteken elfogadott rendelkezéseket megszavazzák, a Fidesz elhagyja az Európai Néppárt (EPP) képviselőcsoportját
– írta Orbán Viktor. A miniszterelnök levelében az állt továbbá, hogy a néppárt hosszú ideje vezetői, valamint politikai válsággal küzd, és a Fidesz azt javasolja, hogy térjenek vissza a martensi örökséghez. Orbán Viktor szerint Wilfried Martens, az Európai Néppárt volt elnöke sikerrel egyesítette a jobbközép és a jobboldal különböző gyökerű és földrajzi hátterű pártjait; szövetséget kötött a hagyományos, kontinentális kereszténydemokraták és az északi konzervatívok között, offenzív bővítési politikájával bevonta a volt kommunista országok keresztény, jobboldali, nemzeti irányultságú pártjait az EPP-be.
Az elmúlt két évben ígéretek sora hangzott el a pártban arról, hogy a jövővel kapcsolatos elképzeléseikről mély, belső egyeztetést folytathatnak
– emlékeztette Webert Orbán Viktor, majd azzal folytatta, hogy december 6-án neki írt levelében javasolta, hogy az európai parlamenti képviselőcsoport szintjén alakítsanak ki új típusú együttműködést, hasonlót az EPP–ED modellhez. Az ígéreteket nem tartották be, és válaszra sem méltatták, ehelyett a belső szabályok átírása került az asztalra, rekordsebességgel és azzal a céllal, hogy megkönnyítsék a fideszes képviselők kizárását, vagy amennyiben ez a próbálkozás sem kapná meg a szükséges többségi támogatást, úgy megteremtenék a választott európai parlamenti fideszes képviselők képviselőcsoportból történő kizárásának sebtében összetákolt és jogilag megkérdőjelezhető feltételeit.
A koronavírus-járvány több százezer európai ember életét követelte az elmúlt évben. A harmadik hullám éppen most érte el az országokat, borzasztó emberveszteséget és példa nélküli gazdasági károkat okozva. Minden egyes tagországban élet-halál harcot folytatunk, éjjel-nappal. Ezekben az időkben együttműködésre, közös cselekvésre, toleranciára és türelemre van szükség
– írta Orbán Viktor, aki szerint nehéz megérteni és elfogadni, hogy Manfred Weberéknek az EPP-képviselőcsoport régóta létező szabályainak felülvizsgálata most a legsürgetőbb feladat.
A miniszterelnök szerint a jogállamiság fogalmába nem fér bele a szabályok visszamenőleges hatályú megváltoztatása vagy szankciók kiszabása, ahogyan az új rendelkezésekben ez egyértelműen szerepel. A kormányfő szerint ezeket a módosításokat a Fidesz európai parlamenti képviselőinek megbüntetésére szabták.
Miután nem tudott kellő mennyiségű szavazatot gyűjteni, hogy megbüntessen minket, most megpróbálja megváltoztatni a szabályokat és egy folyamatban lévő eljárásra kiterjeszteni
– fűzte hozzá. Orbán Viktor levelében hangsúlyozta, hogy a Fidesz elnökeként kötelessége, hogy biztosítsa választóik teljes képviseletét. Ennél fogva nem fogadhatja el a Fidesz európai parlamenti képviselői feladatellátásához szükséges jogainak korlátozását.
Ez mélységesen antidemokratikus lenne
– írta. Orbán Viktor felhívta a figyelmet arra: a Fidesz európai parlamenti képviselőit több, mint 1,8 millió magyar ember szavazatával választották meg; ez a leadott szavazatok 52 százaléka. Arányaiban ők alkotják a legerősebb delegációt az EPP képviselőcsoportjában. A miniszterelnök leszögezte: amennyiben az elnökség és a nemzeti delegációvezetők február 26-i találkozóján elfogadott rendelkezéseket szavazásra bocsátják, és meg is szavazzák, a Fidesz elhagyja a képviselőcsoportot.
Semmilyen gesztus nem történt
Az eredeti ötlet az volt, hogy megkönnyítsék egész delegációk kizárását vagy felfüggesztését a néppárti frakcióból. Azt akarták, hogy a frakció elnöksége, vagy a politikai csoport tagságának mindössze 15 százalékát adó képviselők kezdeményezhessék ezt a metódust. Bár eddig is sejthető volt, azután vált biztossá, hogy a Fideszre írták az egészet, olyan javaslatot is belecsempésztek a tervbe, miszerint az Európai Néppártban felfüggesztett pártok frakcióbeli tagságát automatikusan szavazásra kell bocsátani az EP-csoportban is. Ez esetben az egyszerű többség is elegendő lenne a felfüggesztéshez. A tervezet mögött Manfred Weber áll. A 444 kedd reggel írta meg, hogy szerintük alapvető változás állt be a néppárt és a Fidesz vitájában, és az európai parlamenti frakció gesztust tett a Fidesznek azáltal, hogy a tagpártok kizárásának lehetőségét immár kétharmados támogatottsághoz kötné – egyszerű többség helyett.
A Magyar Nemzet emlékeztetett: a kétharmados rendelkezés visszaemelése a végső, kompromisszumos szövegbe lényegében jottányit sem változtat a jelenlegi helyzeten, ugyanis a kizárás a mostani eljárási rend szerint is csak kétharmados többséggel történhet a frakcióban. Magyar szempontból pedig sokkal fontosabb, hogy a Fidesz által lényegében kifogásolt elem, az úgynevezett tükörszabály kedd reggel is a tervezet részét képezi, tehát az ernyőpártban, az Európai Néppártban felfüggesztett pártok tagságát automatikusan szavazásra kellene bocsátani az EP-csoportban is. Ebben a kivételes esetben pedig – amely egyértelműen a Fideszről szól – már az egyszerű többség is elegendő lenne a felfüggesztéshez.
A magyar kormány berkeiből a bevezetendő tükörszabály margóján emlegették a szabályok visszamenőleges hatályú megváltoztatását, hiszen a frakció vezetése így egy majdnem két évvel ezelőtti, még nyitott kimenetelű eseményre hivatkozva szavaztathatná meg a Fidesz felfüggesztését a parlamenti csoportban. A kormánypárt 2019 óta felfüggesztett tagsággal bír az Európai Néppárt ernyőpártjában, ám annak parlamenti frakciójában lényegében jelenleg is teljes jogú munkát folytat.
Weber úgy indított, hogy Orbánra támadt
A zárt ajtók mögött zajló, online ülést Manfred Weber, az Európai Néppárt európai parlamenti képviselőcsoportja vezetője nyitotta meg. A Magyar Nemzet a Süddeutsche Zeitung uniós tudósítójának információira hivatkozva azt írta, hogy Manfred Weber frakcióvezető azzal nyitotta meg a virtuális találkozót, hogy támadta Orbán Viktor miniszterelnököt. Az ülés végén fognak dönteni arról, hogy elfogadják-e a Fideszre szabott alapszabály-módosítást.
Nem a tagpártok vezetőinek a dolga, hogy tanácsokat osztogassanak a néppárti eljárási renddel kapcsolatosan
– kezdte Weber.
Hölvényi György KDNP-s politikus megerősítette, hogy a Fidesz távozása esetén maradnak a néppártban, így ő lehet majd az egyetlen magyar EP-képviselő az EPP-ben. Beszédében élesen kritizálta a néppárt döntéseit és felszólalt az alapszabály módosítása ellen. Gál Kinga, a Fidesz–KDNP-delegáció elnöke a szavazást megelőző beszédében a jogállamisággal ellentétesnek nevezte a most elfogadott módosítást.
Az EPP megszavazta az alapszabály-módosítást
Sajtóinformációk szerint szerda délelőtt a 180 képviselő leadta szavazatát; úgy tudni, hogy több, mint 84 százalékuk arra szavazott, hogy módosítani kell az alapszabályon. A Süddeutsche Zeitung tudósítója azt írta, hogy 148-an szavaztak mellette, 28-an ellene, míg négy frakciótag tartózkodott, ami azt jelenti, hogy Fidesz hamarosan bejelentheti távozását a néppártból. Az EPP-ben már nagyon készülhettek erre, hiszen a szavazás után egy perccel már diadalittasan bejelentették, hogy megszavazták a változtatást.
A szabályokat minősített többséggel fogadtuk el
– írta az EPP. A Zöldek már meg is bontották a pezsgőt. Az Európai Parlament szélsőliberális frakciójának egyik tagja, az oroszországi születésű német Sergey Lagodinsky azt írta (egy HVG-s újságíró Tweetjére reagálva), hogy meghúzták a határvonalat a demokrata és az autoriter politikusok között.
Hivatalos: kilép a Fidesz az Európai Néppártból
Novák Katalin Twitter-oldalán arról írt: nem hagyhatják, hogy elhallgattassák az európai parlamenti képviselőiket vagy korlátozzák őket a szavazati jogukban. Azt írta, hogy a legelső prioritás a járvány kezelése és az emberéletek megmentése, ezért az új szabályok elfogadását követően a nagyobbik magyar kormánypárt úgy döntött, hogy kilép az Európai Néppárt EP-frakciójából.
We will not let our MEPs be silenced or limited in their capacity to represent our voters. Tackling the pandemic and saving lives remains our number one priority. Therefore, following the adoption of new rules in the @EPPGroup, #Fidesz has decided to leave the Group. pic.twitter.com/WSx1PmtKQ8
— Katalin Novák (@KatalinNovakMP) March 3, 2021
Az Európai Unióban naponta több ezer ember veszti el az életét. Az Európai Néppárt parlamenti frakciója mégis azzal van elfoglalva, hogy a Fidesz európai parlamenti képviselőinek mozgásterét korlátozza. Miután ma a néppárt elfogadta az alapszabályzatának módosítását, úgy döntöttünk, hogy pontot teszünk a viták végére és kilépünk az EPP képviselőcsoportjából
– írta Orbán Viktor Manfred Webernek.
Gál Kinga, a Fidesz–KDNP EP-delegáció elnöke és Deutsch Tamás, a Fidesz–KDNP EP-delegáció vezetője az MTI-hez eljuttatott közleményükben jelezték, hogy sajnálatos és politikailag elfogadhatatlan, hogy egy naponta több ezer európai polgár életét követelő járvány idején, ami soha nem látott nyomás alá helyezi polgárokat és a gazdaságot, az EPP-frakció kapkodó adminisztratív manőverekbe kezdjen, és megkérdőjelezhető felfüggesztési szabályokon keresztül korlátozza az európai parlamenti képviselők jogait. A fideszes európai parlamenti képviselők hozzátették, hogy jogi és politikai aggályaikat több alkalommal kifejezték a tárgyalások során, azonban a néppárti frakció alapszabálya módosításának végleges változata ezekre nem adott kielégítő választ. Ennek következtében, az alapszabály elfogadott módosítása azzal fenyeget, hogy a Fidesz európai parlamenti képviselői nem tudják gyakorolni képviselői jogaikat. Álláspontjuk szerint minden körülmények között, maradéktalanul tiszteletben kell tartani az európai választásokon a Fideszt támogató csaknem 2 millió magyar polgár demokratikus döntését, és a megválasztott képviselőik jogai semmilyen módon nem korlátozhatók vagy megvonhatók. Meggyőződésük szerint a politikai nézetkülönbségek jogi megbüntetése antidemokratikus és méltatlan az Európai Néppárthoz.
Pedro Lopez de Pablo, az EPP EP-frakciójának alelnöke szerdán, a Twitteren azt írta, hogy a módosítás többek között lehetővé teszi az egyéni tagság megszüntetése mellett egy egész csoport tagságának kollektív megszüntetését is kellő indokok alapján, a pártcsalád alapszabályának legsúlyosabb megsértése esetén. A 148 támogató, 28 ellenszavazat és 4 tartózkodás mellett elfogadott alapszabály lehetővé teszi egész delegációk kizárását és tagságuk felfüggesztését, amíg korábban ezekre csak adott képviselő esetében volt lehetőség. A szöveg megtartotta azt a szabályt, amely a kizárásról szóló döntéshez kétharmados többség meglétét írja elő. A módosított működési szabályzat szerint egy tag vagy egy teljes képviselőcsoport jogainak ideiglenes, meghatározott idejű felfüggesztésének elfogadásához szintén kétharmados többség szükséges. A szöveg szerint az Európai Néppártban felfüggesztett pártok tagságát automatikusan szavazásra kell bocsátani az EP-csoportban is. Ebben a kivételes esetben az egyszerű többség is elegendő a felfüggesztéshez. Mind a kizárást, mind pedig a tagság ideiglenes felfüggesztését a frakció elnöksége, vagy a frakció tagságának 15 százalékát adó képviselők kezdeményezhetnék, feltéve, hogy utóbbiak legalább négy nemzeti delegációból származnak – szerepel a szövegben.
Az EPP EP-frakció elnöksége január közepén hozott létre öttagú munkacsoportot annak megvizsgálására, miként lehetséges a frakció működési szabályzatának módosítása. A munkacsoport öt tagja között Othmar Karas, Esther de Lange, Paulo Rangel, Jan Olbrycht és Esteban Gonzalez Pons foglalt helyet.
A Manfred Weber vezette európai néppárti frakció a koronavírus járvány kellős közepén is, a járvánnyal szembeni védekezés helyett, a kizárósdival van elfoglalva. Magyarországon mi életeket próbálunk menteni, a néppárti képviselőcsoport nagy többsége pedig ebben a helyzetben is képviselőket akar felfüggeszteni, kizárni. Ebből elég volt! Kilépünk az Európai Néppárt frakciójából, mert az Európai Parlamentben is a járvánnyal és a védekezéssel szeretnénk foglalkozni! Ennyi
– reagált közösségi oldalán Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő.
A Manfred Weber vezette európai néppárti frakció a koronavírus járvány kellős közepén is, a járvánnyal szembeni…
Közzétette: Deutsch Tamás – 2021. március 3., szerda
Matteo Salvini, az olasz jobboldali Liga vezetője szerdán üzenetet küldött Orbán Viktor miniszterelnöknek, amelyben a magyar nép iránti barátságot és közelséget hangsúlyozta. Salvini mellett többek között Santiago Abascal, a spanyol jobboldali párt, a VOX elnöke is támogatásáról biztosította a magyar miniszterelnököt.
Varga Judit igazságügyi miniszter Facebook-oldalán azt írta a kilépéssel kapcsolatban, hogy Manfred Weber, az Európai Néppárt európai parlamenti képviselőcsoportja vezetőjének az lett volna a feladata, hogy egyben tartsa a frakciót, nem az, hogy legyengítse azt. Kijelentette, hogy amíg Európa történelme egyik legnagyobb kihívásával áll szemben, és emberek erőn felül dolgoznak a koronavírus-járvány elleni védekezésen, az Európai Néppárt frakciója kizárósdival és politikai alapon történő diszkriminációval van elfoglalva.
A néppárttal való véleménykülönbségünk nem most kezdődött. Már egy ideje tudjuk, hogy Manfred Weber nem a keresztény-konzervatív értékek mentén szeretné vezetni az Európai Néppárt frakcióját
– írta a miniszter, aki szerint a frakcióvezető ezt világossá tette, amikor azt mondta, hogy nemzeti szuverenitás nem létezik többé. Varga Judit kiemelte: a magyar kormány szerint úgy is lehet európainak lenni, hogy az ország megőrzi ezeréves kultúráját, nemzeti identitását, de közben együttműködik Európa más országaival is.
A vírus okozta helyzetben az emberi életek megmentésével és a gazdasági újraindítással, nem pedig az európai parlamenti pártok belügyeivel kellene foglalkozni
– jelentette ki a tárcavezető.
Forrás: Magyar Nemzet, Index, Süddeutsche Zeitung, EPP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS