Ma kiderül, milyennek látja a magyar gazdaság helyzetét a koronavírus-járvány első hullámán túl a világ két nagy hitelminősítője. Két felülvizsgálattal is folytatódik ma a magyar államadós-osztályzatok idei vizsgálatsorozata. A Standard & Poor’s áprilisban az előtte pozitívra javított besorolást visszaminősítette stabilra, mert bár az év elején a magyar gazdaság váratlanul erőteljes növekedése nagyon biztató volt, a Covid-járvány negatív hatásait senki sem kerülhette el. Bár tavasszal még 4 százalékos GDP-csökkenést prognosztizáltak, azt is leírták, hogy a makrogazdasági alapmutatók és az ösztönző lépések miatt a magyar gazdaság elviseli a sokkot és jövőre ismét élénk növekedésnek indul. Előrejelzésük szerint a magyar gazdaság növekedése 2021-ben elérheti a 4,8 százalékot is. A Fitch Ratings ugyanaznap, változatlan stabil kilátással megerősítette Magyarország szintén “BBB” fokozatú államadós-besorolását. A besorolás-kilátásunk jelenleg mindhárom hitelminősítőnél stabil. Az idén összesen 6 alkalommal veszik napirendre a minősítők a magyar gazdaságot; a Standard & Poor’s és a Fitch Ratings is a mai napot, azaz augusztus 14-ét jelölte meg a második vizsgálat időpontjának.
Egyszerre két felülvizsgálattal folytatódik pénteken a magyar államadós-osztályzatok idei hitelminősítői vizsgálatsorozata. A három piacvezető nemzetközi hitelminősítő, a Moody’s Investors Service, a Standard & Poor’s és a Fitch Ratings a tavalyi gyakorlathoz hasonlóan 2020-ban is összesen hatszor – egyenként két-két alkalommal – veszi napirendre a magyar szuverén besorolásokat. A Standard & Poor’s és a Fitch Ratings a magyar adósosztályzatok mindkét idei felülvizsgálatára ugyanazt a napot, február 14-ét és augusztus 14-ét jelölte ki, vagyis ez a két cég pénteken végzi el Magyarország államadós-besorolásának idei második vizsgálatát. A kialakult gyakorlatnak megfelelően a Fitch és az S&P várhatóan éjjel, az európai és a fő amerikai piacok zárása után jelenti be a felülvizsgálat eredményét Londonban.
A Moody’s Investors Service idei felülvizsgálati menetrendjében Magyarország először március 27-én szerepelt; legközelebb szeptember 25-én kerül sorra. A Moody’s az idei első, márciusi időpontban nem vizsgálta érdemben Magyarország államadós-besorolását, így nem jelentett be módosítást a “Baa3” szintű osztályzatra, sem annak stabil kilátására. A Standard & Poor’s a februári időpontban felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította az addigi stabilról a hosszú és rövid lejáratú, devizában és forintban fennálló magyar államadósság-kötelezettségek befektetési ajánlású, “BBB/A-2” szintű besorolásának kilátását, mindenekelőtt a magyar gazdaság váratlanul erőteljes növekedési teljesítményével indokolva a lépést. A Fitch Ratings ugyanaznap változatlan stabil kilátással megerősítette Magyarország szintén “BBB” fokozatú államadós-besorolását.
A Standard & Poor’s a magyar osztályzati kilátás februári javításához fűzött elemzésében még azt jósolta, hogy ha a magyar gazdaságot nem éri külső sokk, a magyar hazai össztermék (GDP) az idén 3,5 százalék körüli ütemben bővülhet. A cég azonban április 28-án soron kívül a korábbi stabilra módosította vissza magyar államadósság-kötelezettségek osztályzati kilátását, mindenekelőtt az új koronavírus okozta járvány várható gazdasági hatásaival indokolva a lépést. A kilátás stabilra módosításának indoklásában az S&P közölte, hogy a Covid-19-járvány kedvezőtlen hatásai miatt az idén 4 százalékos GDP-csökkenést vár a magyar gazdaságban. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy várakozása szerint az erőteljes magyar makrogazdasági alapmutatók és az ösztönző lépések miatt a magyar gazdaság elviseli a sokkot és jövőre ismét élénk növekedésnek indul, sőt, kedvező forgatókönyvek esetén a kilábalás már az idei év második felében elkezdődhet. A Standard & Poor’s közölte: alapeseti előrejelzése szerint a magyar gazdaság növekedése 2021-ben elérheti a 4,8 százalékot, bár a későbbi években valószínűleg 2-2,5 százalék körüli ütemeken stabilizálódik. A Standard & Poor’s április végi lépése nyomán a magyar államadós-besorolás kilátása jelenleg mindhárom hitelminősítőnél stabil. A Moody’s Investors Service ugyanakkor az S&P és a Fitch osztályzatánál egy fokozattal alacsonyabb, “Baa3” – a másik két cég módszertanában “BBB mínusz”-nak megfelelő – besorolást tart érvényben Magyarországra.
Forrás: MTI; Vezető kép: profitpoint.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS