
Kudarccal végződött szerdán a francia kormány és a vitatott nyugdíjreform ellen több mint két hónapja utcai megmozdulásokkal tiltakozó szakszervezetek közötti egyeztetés szerdán, egy nappal azelőtt, hogy az érdekképviseletek a tizenegyedik alkalommal szerveznek tömegdemonstrációkat és országos sztrájknapot.
A reform ellen egyhangúlag tiltakozó nyolc nagy szakszervezet képviselői szerint a tiltakozó megmozdulás január 19-i kezdete óta először létrejött egyeztetés rövidebb volt, mint egy óra, és kudarccal végződött.
Ismét elmondtuk (Élisabeth Borne) miniszterelnöknek, hogy nincs más demokratikus megoldás, mint a szöveg visszavonása. A miniszterelnök azt válaszolta, hogy szeretné megtartani a szöveget, ez pedig súlyos döntés
– mondta a találkozó után a sajtónak Cyril Chabanier a szakszervezeti szövetség részéről. A szakszervezetek előzetesen jelezték, hogy amennyiben Élisabeth Borne hajthatatlannak mutatkozik a nyugdíjkorhatár emelésének visszavonásáról, elhagyják a tárgyalóasztalt. A kormányfő azután hívta tárgyalóasztalhoz a szakszervezeteket, hogy március 16-án igénybe vette azt az alkotmányos megoldást, amely lehetővé teszi a nyugdíjkorhatár 64 évre emelésének rendeleti úton történő bevezetését. Bár a pártok két hónapig vitáztak a törvénytervezetről a parlamentben, a kormány végül nem bocsátotta szavazásra. A kormány ellen emiatt benyújtott két ellenzéki bizalmatlansági indítvány elbukott, így a törvény a parlament által alkotmányosan elfogadottnak tekintendő. A miniszterelnök először január 10-én fogadta hivatalában a szakszervezetek képviselőit; akkor azt ígérte, hogy nyitott lesz minden témáról tárgyalni a vitás pontok ellenére is, és azt remélte, hogy a jövőbeni reformokat illetően is tárgyalóasztalhoz ülnek a szakszervezetek.
Nem vagyunk hajlandók új lapot nyitni, ahogy azt a kormány javasolja, és más témákról egyeztetni
– jelezték szerdán az érdekképviselők. A kormányfő a szerdai megbeszélést követően úgy vélekedett, hogy a nyugdíjkorhatárral kapcsolatos nézeteltéréseket nem lehetett “alaposan” megvitatni a szakszervezetekkel, ugyanakkor üdvözölte a szerinte “jelentős előrelépést”, és ígéretet tett arra, hogy más reformokban nem kíván nélkülük döntést hozni.
A belügyminisztérium eközben jelezte: 11 500 rendőrt és csendőrt mozgósítanak csütörtökön országszerte a vitatott nyugdíjreform elleni tiltakozásul tizenegyedik alkalommal meghirdetett utcai felvonulásokon, ebből 4200-at a fővárosban, “a menetek biztosítására, annak érdekében, hogy mindenki szabadon tüntethessen, és szavatoljuk az emberek és a javak biztonságát” – írta a Twitteren Gérald Darmanin belügyminiszter az elmúlt hetek tüntetéseit követő zavargásokra utalva. A rendfenntartók száma mindenesetre valamivel kevesebb lesz, mint a múlt heti tiltakozónapon, és a szakszervezetek is kevesebb sztrájkolóról tudnak előzetesen.
A kormányzat a megmozdulások kifáradására számít, miután pénteken megkezdődik a kéthetes tavaszi szünet az oktatásban. A szakszervezetek viszont csütörtökön meg akarják mutatni, hogy még mindig jelentős a megmozdulás. A CGT március 28-án kellő számú sztrájkoló hiányában felfüggesztette a hulladékszállítók három hétig tartó sztrájkját, amelynek következtében mintegy 10 ezer tonna szemét halmozódott fel egyes fővárosi kerületekben, és a szemétkupacok a nyugdíjreform elleni országos megmozdulás jelképévé váltak; helyenként fel is gyújtották őket a tüntetések mentén kialakult utcai zavargások résztvevői.
A nyugdíjkorhatárt két évvel megemelő törvénytervezet ellen január 19-én kezdődött százezres tömegdemonstrációk mindaddig békések voltak, amíg a kormány életbe nem léptette a francia alkotmány 49.3-as cikkelyét a nemzetgyűlési szavazás megkerülésére. Azóta a tüntetéseket országszerte utcai zavargások kísérik, és ezzel párhuzamosan a rendőrség és a szakszervezetek szerint is egyre csökken a részvétel a tüntetéseken és a munkabeszüntetésekben is. Bár a vasúti és a tömegközlekedési dolgozók is munkabeszüntetést tartanak csütörtökön, és nem minden vonat indul el, a párizsi tömegközlekedésben már nem várhatók fennakadások. A polgári légi közlekedési igazgatóság a légitársaságokat járataik 20 százaléknak törlésére kérte csütörtökön a légiirányítók sztrájkja miatt. A pedagógus-szakszervezetek szerint a tanároknak várhatóan 20 százaléka nem fogja megtartani az óráit csütörtökön.
A tiltakozás élére álló radikális baloldal vezetője, Jean-Luc Mélenchon azzal vádolta meg a miniszterelnököt, hogy “a valóság tagadásában él”, és hajthatatlanságával ő a felelős azért, hogy a szociális válságból politikai válság lett. A jelenleg Kínában tartózkodó Emmanuel Macron államfő környezete viszont elutasította, hogy “demokratikus válság” lenne az országban.
Amikor egy többséggel megválasztott elnök egy megválasztott többséggel, még ha az a többség relatív is, egy olyan projektet próbál meg végrehajtani, amelyet demokratikusan képvisel, akkor az nem nevezhető demokratikus válságnak
– tudatták. Az alkotmánytanács április 14-én teszi közzé jelentését a vitatott nyugdíjreform alkotmányossági vizsgálatáról, valamint az ellenzéki baloldal által kezdeményezett népszavazási javaslatról. Emmanuel Macron jelezte: miután a reform végigjárta “a demokratikus folyamatát”, szeretné, ha még idén hatályba lépne.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Jeremias Gonzalez
Ugyanazok profitálnak
2023-04-06 at 00:13
Nem minden nép olyan, mint a német, hogy dolgozna látástól estig . Én dolgoztam Nemeto-ban, mindennel elégedett volt a főnököm, csak azt hajtogatta, hogy “ scneller” ?. Vagyis, gyorsabban!
Szóval, a francia nép nem hagyja magát olyan könnyen kihasználni. És, igazuk van.
És, ez a probléma, az ország elszegényedése minden európai országban zavargásokat fog előidézni a háború miatt, amelyből csak a fegyver gyártóknak meg az ő hitelezőiknek van hasznuk, de nem a dolgozó népnek.
Lapozna de nem megy
2023-04-05 at 23:55
A helyzet ennél súlyosabb:
A fr hírtv szerint Franciaország évente 4 milliárd Eu- t akar a hadserege modernizálására fordítani, és több korrmányközeli politikus arra kérte a francia sztrájkolókat a tegnap esti tv műsorban, hogy értsék meg, hogy többet kell dolgozni, mert NINCS ELÉG PÉNZ. Ha nem, akkor Fro képtelen lesz megvédeni önmagát katonailag.Részletezték az óriási összegeket, amelyek pl a repülőgép anyahajó kicserélésére, meg más kiadásokra kellenek.
Korábban, márciusban, a gazdasági és – pénzügyi miniszter azt mondta szintén a hírtv- ben, hogy azért kell többet dolgozni, mert Fro- nak olyan nagy az adósság halmaza, hogy ha nem törleszti nagyobb ütemben, akkor az a kamatok miatt csak nőni fog, és a jövő generáció lesz bajban…. Satöbbi, sok blablabla volt, azelőtt meg a demográfiai változásokkal indokolták, hogy kevesebb a munkavállaló, és több a nyugdíjas, mint korábban volt.
Minderre a francia dolgozók azt mondták, hogy
1) sok olyan szakma van, amelyben a dolgozók nem tudnak többet dolgozni, mert egészségileg nem bírják ; ilyen pl a szemeteskukákat emelgetők, és más fizikai munkát végzők
2) fizessenek a többlet kiadásokért a leggazdagabbak, a multik, amelyek évente megtízszerezik a tiszta haszon összegét( mire a multik azzal vágtak vissza, hogy azt a sok hasznot nem Fro- ban könyvelték el, hanem külföldön ( gondolom, hogy az ilyen félgyarmati olcsó, de jól képzett munkaerővel rendelkező országokban, mint mi is vagyunk).
3) Fro-ban sokkal nagyobb a munkanélküliség ( két számjegyű) a termelő egységek külföldre való áthelyezése miatt, mint Kelet-Eu-ban. A 64 éves korig dolgozók a fiataloktól veszik el a munkát, és sokan ma is 64-65 éves korig kénytelenek dolgozni, a munkanélküli évek bepótlása miatt. A középosztály elszegényedett az elmúlt húsz évben, az infláció meg a covid cirkusz is kifárasztotta a népet, sok kisvállalkozó tönkre ment.
A migráns ügy itt nem a legfontosabb tényező, bár az is hozzájárul a sok kiadáshoz, de nem az okozza a fő deficitet.Ezt megértették a franciák. A vitaműsorok kapcsán az egyik szakszervezeti vezető meg is mondta: a fr elnök a banki elit érdekeit képviseli, és nem a francia népét! Konkrétan rosszcsildokat említette, mindenki tudja! Tette hozzá, a műsorvezető ijedt tiltakozására. ? kínos pillanatok voltak, gyorsan elterelték a beszéd fonalát.
Lapozzunk! Mint, ahogyan most a fr kormány akarna lapozni, mondta a szakszervezeteknek. Most, hogy már erőszakosan keresztül vitték a rendeletet, lapozni akarnak.
Valójában osztályharc folyik Franciaországban, és, ami ennél is fontosabb, az a demokrácia fenntartásáért való küzdelem.
A jelenlegi törvényhozási rendszer, meg a politikai képviseleti rendszer is idejétmúlt, elavult.
A fr hírtv azt is közölte, hogy a közvéleménykutatás szerint, ha elnökválasztást tartanának, a második fordulóban Marine Le Pen nyerne 55%-al, nem pedig Macron. Nagyon megrendült Macron hatalma, és ő maga is azt mondta, hogy vállalja a népszerűtlenséget ( csak a törvényt végrehajtsa, az a lényeg, mert ő legalább akkora hős, mint az ukrán kisember, ezt én mondom, ő azt mondta, hogy biztos az igazában ).
15% -on áll
2023-04-05 at 23:05
Emmanuel Macron a népe nélkül akar egy steril demokráciában élni, ahol még az udvartartásának se biztosítja a demokratikus jogokat. Bohócot akar csinálni egész Fro- ból, 67 millió emberből.
A népszerűsége 15 % .
pampafu
2023-04-05 at 23:04
Ez az az eset amikor Európa kultúrális központja lángokban áll.
Vagy ez volt a cél ?
A véletlenek teóriája végleg megbukott ! Visszamenőleg is.
Orientál
2023-04-05 at 20:32
Inkább haza kellene zavarniuk mindnyájuknak a rengeteg élősködő gazdasági migránst.