Soha nem pályázhattak még a kistelepülések annyi forrásra, mint idén – mondta Gyopáros Alpár kormánybiztos egy sajtóbeszélgetésen, amit a Magyar Falu Programról tartott. A kormánybiztos kijelentette, hogy a kormány célja a falvak népességmegtartó erejének növelése.
Nagy az érdeklődés a kistelepülések részéről a Magyar Falu Program iránt – ismertette Gyopáros Alpár kormánybiztos. A politikus szerint az is bizonyítja, hogy Magyarországon dübörög a gazdaság, hogy még soha nem fordíthattak annyit településfejlesztésre, mint az idén. Összesen 300 milliárd forintnyi forrás áll rendelkezésre, aminek felét, azaz 150 milliárd forintot a Magyar falvak program keretében szeretnének kifizetni. A különböző EU-s támogatásokra pedig még ezen felül lehet pályázni – tette hozzá a kormánybiztos. A korábbi, Budapestet és agglomerációját támogató programok, valamint a Modern Városok Program után a kormány most a kistelepülésekre kíván fókuszálni. Összesen 2887 ötezer lakosúnál kisebb település pályázhat a támogatásra. Ebbe a kategóriába esik százegy magyarországi város is. Gyopáros Alpár elmondta, hogy a nem megyei jogú, közepes méretű városok számára pedig később egy külön támogatási program indítását tervezik, mivel a kormány arra törekszik, hogy idővel minden településtípus potenciális kedvezményezettje lehessen valamelyik településfejlesztési programnak.
Megállítanák a népességcsökkenést a falvakban
A Magyar Falu Program nem titkolt célja a kistelepüléseken tapasztalható drasztikus népességcsökkenés megállítása. A tapasztalatok azt mutatják ugyanis, hogy a falvakban megvalósított komolyabb fejlesztések meg tudják fordítani az elvándorlást – mondta Gyopáros Alpár. Példaként saját választókerületét hozta föl, ahol az M86-os autóút megépítése után 20-30 százalékos népességnövekedést tapasztaltak a falvakban. A kormánybiztos kijelentette, hogy hosszú távra tervezik a programot, hiszen a népességcsökkenési tendenciákat egy év alatt nem lehet megfordítani. Arra törekszik tehát a kormány, hogy a következő évek során a falvak folyamatosan tudjanak pályázni különböző célokra a regionálisan rendelkezésre álló kapacitások mértékével összhangban. Az évek során pedig fokozatosan bővül, változik majd a célterületek köre, amikre pályázni lehet. Gyopáros Alpár úgy kalkulál, hogy 3-4 év alatt jól érzékelhető változást tudnak majd elérni.
Gyorsan és könnyen elnyerhető pénz
A Magyar Falu Program keretében 50 milliárd forintot mellékutak fejlesztésére, 25 milliárdot a falusi “csokra”, valamint 75 milliárdot közszolgáltatás-fejlesztési célokra fordítanak. Összesen 18 különböző közszolgáltatás-fejlesztési célra lehet pályázni, hogy így minden település kiválaszthassa a számra legmegfelelőbb projektet és tudjon pályázni. A kormánybiztos kijelentette, hogy úgy alakították ki a programot, hogy nagyon gyorsan lehessen hozzájutni a forrásokhoz. A településeknek biztosítanak két hónap felkészülési időt a pályázatok meghirdetése után, a beadási határidő után pedig maximum két hónap után el is bírálják a pályázatokat. Sikeres pályázat esetén pedig 1-2 héten belül a teljes összeget elutalják a településeknek. A program tehát teljes mértékben előfinanszírozott. A pályázatok a szegényebb falvak számára is hozzáférhetőek, hiszen önrész nélkül lehet indulni mindegyik kiíráson.
A Pestisrácok.hu kérdésére válaszolva a kormánybiztos elmondta, hogy szándékosan nagyon egyszerűre alakították a pályázati kiírásokat. Minden szükséges dokumentum online feltölthető. Szeretnének külön támogatásprogramot is indítani, amelynek keretében segíteni tudják a pályázásban azokat a kis falvakat, amelyek saját maguktól nem boldogulnának a pályázatok benyújtásával. Ennek érdekében most mérik föl, hogy ez milyen települési kör lenne, és miben igényelnének segítséget. Gyopáros Alpár végül felhívta rá a figyelmet, hogy hivatalos információt a Magyar Falu Programmal kapcsolatban csak a kormány honlapján tesznek közzé, így a települések kizárólag onnan tudnak megbízható információkat szerezni a pályázati lehetőségekkel és a benyújtás módjával kapcsolatban.
Forrás: PestiSrácok.hu; Vezető kép: Frissmedia.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS