A Mathias Corvinus Collegium MCC Election Night: Lengyelország című választási rendezvényének második panelbeszélgetésén Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója, Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója és Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszterhelyettese vett részt. A beszélgetést Tóth Bálint, az MCC Társadalom- és Történelemtudományi Iskola kutatója és oktatója moderálta. A szakértők azt elemezték, hogy a lengyelországi választások eredménye hogyan fogja befolyásolni az ország, a V4-együttműködés és egész Európa jövőjét. Kiemelten foglalkoztak az ukrajnai háború, valamint a migrációs válság kezelésének kérdésével.
Az illegális migrációval kapcsolatban Szalai Zoltán azt mondta, ez inkább társadalmi, mintsem politikai kérdés. Nem a társadalom veszi át a politikai álláspontot, hanem fordítva: a politikai pártoknak kell figyelembe venniük ezt a társadalmi igényt. Szerinte Lengyelországban – csakúgy, mint Magyarországon – van egy társadalmi elvárás, amit egyik politikai párt sem hagyhat figyelmen kívül. Ukrajnával kapcsolatban hangsúlyozta: Európában Varsó Kijev egyik legnagyobb támogatója, ami az eredménytől függetlenül nem fog változni. Szerinte azért érezhetünk most ebben változást, mert ahogy telik az idő, előjönnek a társadalmi együttélés problémái, a diplomáciai súrlódások.
Ettől függetlenül a lengyel társadalom és a politika a jövőben is Kijevet fogja támogatni
– mondta. A visegrádi együttműködés jövőjét illetően Szánthó Miklós úgy vélekedik, továbbra is működőképes lesz, akárcsak a Három Tenger Kezdeményezés, de ehhez szükség lesz egy józan, két lábbal a földön álló lengyel kormányra. Hozzátette: a két szövetség nem zárja ki egymást. Magyar Levente szerint a 2015-ös migránsválság óta megerősödött a V4-kezdeményezés, ami elindított egy ellenmozgást Brüsszelben, és több, kisebb regionális együttműködést hoztak létre, amelyek célja a V4 feloszlatása volt. A miniszterhelyettes szerint ennek egy stabil magyar–lengyel együttműködés állíthat ellenpontot. A két ország viszonya azonban jelentősen megromlott az ukrán háború kitörése óta.
Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/Mónus Márton
Facebook
Twitter
YouTube
RSS