Az előre menekülés nagymestere Magyar Péter, aki amikor érezte, hogy szorul a hurok a nyakán a Diákhitel Központ élén történt szerződéskötései miatt, gyorsan elszaladt a Partizánba gyónni és felelősséget hárítani. Elmondása szerint nyomásgyakorlás volt, hogy ellenőrizte őt bejelentés nélkül a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI), amit azért tettek, hogy a válásába a politika beleszólhasson és azt is mondta, hogy a szervezet nem állapított meg semmit. Nyomásgyakorlásról azért nem lehet szó, mert korábban is ellenőrizték a központot, tehát ez egy normális folyamat, az pedig, hogy nem állapítottak meg semmit egyszerű hazugság, mert az Átlátszó most megosztotta a nagyérdeművel, hogy mi áll a jelentésben. Előljáróban annyit, hogy érdemes volt akkoriban Magyar Péter körül legyeskedni.
Varga Judit exférje, Magyar Péter politikai kapocsolatai révén kerülhetett a Diákhitel Központ élére, ahol több érdekes szerződést is kötött az őt ellenőrző KEHI jelentés szerint. A Tisza Párt elnöke tudhatta, hogy ezek ki fognak derülni, ezért amikor szembe fordult a kormánnyal a Gulyás Márton vezette Partizánhoz fordult kimosni magát az ügyekből. Ott olyanokat állított, hogy neki ezeket a szerződéseket meg kellett kötnie még akkor is ha nem értett ezzel egyet. Természetesen bizonyítani nem tudja, hogy bárki is fegyvert tartott a fejéhez, hogy írja alá a túlárazott szerződéseket, de aki szimpatizálni akar vele, úgyis elhisz neki bármit.
Nem ilyen Hadházy Ákos, aki már korábban is nekiment Magyarnak, mert ő is átbogarászott néhány szerződést és lódoktori szeme is kiszúrta, hogy valami nem stimmel. Kettőjük kálváriája ott tart, hogy egyszer találkoztak tisztázni a szerződések egy részét, majd abban maradtak, hogy majd visszatérnek rájuk a választások után. Ez meg is történt, de Magyar inkább bírósági úton tisztázná magát, ezért Hadházy be is fogja perelni kívánságának megfelelően.
Mindeközben Magyar váltig állította, hogy a KEHI nem állapított meg semmit a központ átvizsgálásakor, amit most az Átlátszó megcáfolt.
Százezer forint egy oldalért és a halott cégek reaktiválása
A jelentés szerint a KEHI szakmai észrevételeket tesz az állami cég egész működésére vonatkozóan, leszögezve, hogy annak eredményessége nem a saját gazdálkodásából, a hitelezés fölpörgéséből származik, hanem a közvetett állami támogatásból. A kihelyezett hitelállomány 2014 óta, míg a hitelt felvevők száma 2011 óta folyamatosan csökkent, a 2020-as rekord összegű, közel 33 milliárd forint hitel folyósítása pedig csak a koronavírus járvány hatásainak enyhítésére bevezetett Diákhitel Plusznak volt köszönhető.
Az anyag a DHK által kötött egyes szerződésekkel kapcsolatos problémákról is beszámol. Mint írják, bár a kedvezőtlen tendenciát a menedzsment is észlelhette, és ezért költött közel félmilliárd forintot hirdetésekre, reklámokra és tanácsadásra, a megrendelt kutatások, elemzések és tanulmányok díjazása pedig több esetben nem állt arányban az ellenszolgáltatással. De olyan is előfordult, hogy triviális, az interneten számos helyen ingyenesen elérhető megállapításokra jutottak, illetve olyan cégeket kértek fel ajánlattételre, amelyek teljesítési képessége eleve kétséges volt – olvasható a jelentésben.
A KEHI összesen 52 db, 2018 és 2020 közötti, összesen 1,4 milliárd forint értékű szerződést vizsgált meg részletesen. És bár a közbeszerzési értékhatárt el nem érő egyszerű beszerzési eljárásokat a jogszabályoknak megfelelően bonyolították le (a közbeszerzésekről a KEHI nem tesz említést), a Hivatal álláspontja szerint több esetben nem volt valós verseny, vagy éppen túlárazás történt.
A KEHI a következő cégeket emelte ki a jelentésben:
- First Voice Kft.
- HYPERTEAM Kft.
- PlanB Magyarország Kft.
- MESTINT Kft.
- Think&Thank Management Kft.
A cégadatbázis szerint a First Voice és a Think&Thank Kft. székhelye megegyezik, mindkettő a Budapest, Otthon utca 1.-be van bejegyezve. Emellett a First Voice vezető tisztségviselője, Ézsiás Beatrix a Think&Thank ügyvezetője is volt.
A Think&Thank Kft. többségi tulajdonosa a Kondorkó POD Kft.-nek, amelynek ügyvezetője Trentin Balázs. Trentin pedig annak a Troia Media Kft.-nek a tulajdonosa, amely ugyan a KEHI jelentésében nem szerepel, de kapott megbízást a Diákhitel Központtól. A 2021-ben kötött szerződés összege pedig éppen megegyezett azzal az összeggel (13,3 millió forint), amit Troia Kft. bevételként fel tudott mutatni abban az évben.
Trentinről Hadházy Ákos és a Szabad Európa is megírta, hogy tavasszal és nyáron több alkalommal adott instrukciót a Tisza Párt aktivistáinak, támogatóinak egy Facebook-csoportban utcai kitelepüléssel vagy a párt kampányvideóinak megosztásával kapcsolatban.
A MESTINT Kft. tulajdonosa dr. Bozsonyi Károly, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója, aki egyúttal a kormánymédia rendszeres megszólalója is.
A PlanB Kft.-ről pedig többek között azt is tudni, hogy kommunikációs tanácsokat adott Varga Juditnak, és ők végezték a tréningjét nettó 6,4 millió forintért 2019-ben. A PLanB azonban más szempontból is érdekes. A 444.hu 2016-os cikke szerint a cég társadalmi kapcsolatokért felelős vezetője Woth Márton volt, aki Gulyás Gergellyel és Loppert Dániellel 2005-ben megalapította a Fidesz Ifjúsági tagozatát. Woth ezen kívül részt vett a Fidesz több nagyszabású kommunikációs akciójában is.
Palatinus-Woth Márton aztán feltűnt abban a tanácsadó cégben is, ahol Magyar Péter 2024 elején lett tulajdonos. Az LLM Tanácsadó és Befektetési Zrt.-ben Magyar és Woth mellett tulajdonos még Császár Dániel Gergely és Kurchina Károly is. Császár 2014–2018 között a Miniszterelnökség helyettes államtitkára volt. Kruchina neve pedig főként onnan ismert, hogy a 2006-os tüntetéseken a rendőrök megverték és letartóztatták, az ügyészség pedig vádat emelt ellene – akkor ügyvédjelöltként Magyar Péter védte.
A PlanB Kft.-nek és a Solti Ádám tulajdonában álló HYPERTEAM Kft.-nek viszont több nyertes közbeszerzése is volt – szemben a többi említett céggel.
Nem olcsó
A KEHI szerint a felsorolt cégekkel között szerződésekkel a következő problémák voltak:
- Amikor a First Voice Kft. elnyerte a 12,1 millió forintos, kérdőíves kutatásról szóló megbízást, egy olyan fordítóirodát is felkértek ajánlattételre, amely nem is tett ajánlatot (mivel vélhetően nem is tudta volna elvégezni a feladatot).
- A HYPERTEAM Kft.-vel szemben két olyan cég indulhatott, amelyeknek még honlapjuk sem volt, nem adtak le beszámolót vagy csak pár millió forintos bevételt értek el. (Az egyik cég azóta felszámolás alá került.) Így a HYPERTEAM könnyedén nyerte el a folyamat modellezési szerződést 7,4 millió forintért.
- A PlanB Kft. mellett egy olyan cég indult 3 alkalommal is, amely 2002-ben adott le utoljára beszámolót, életjeleket nem mutatott (és azóta megszűnt).
- A PlanB ráadásul drágán is dolgozott: egy 40 oldalas – kétes minőségű – tanulmányt a Z-generációról 4 millió forintért készített el (ez 100 ezer forint/oldalt jelent), egy másik esetben pedig 4,4 milliót kért egy 18 diából álló előadásért. De a KEHI szerint egy faültetéssel kapcsolatos projektet is 14,8 millióért végzett el nagyjából 500 ezer forint helyett.
- A First Voice diákhitelezéssel kapcsolatos kutatása, valamint a MESTINT Kft. közvélemény-kutatása 2-2 millió forintból megoldható lett volna, ők azonban 14,5, illetve 12,4 millióért dolgoztak.
- Ugyanígy túlárazottnak tartotta a KEHI a Think&Thank Kft. megbízását is, amely során Facebook-posztokon és egyéb kevésbé erőforrás-igényes feladatokon túl sok mindent nem csinált a cég 14,7 millió forintért.
Bár a feltárt esetek további vizsgálatot is érdemelhettek volna, vagy akár a felelősségre vonás is felmerülhetett volna, a jelentésben egyikre sem történik utalás.
Forrás: Átlátszó, fotó: Infostart
Facebook
Twitter
YouTube
RSS