Navracsics Tibor: A magyar kvótareferendum miatt Brüsszel nem szállhat rá Magyarországra

Az Európai Bizottságnak tiszteletben kell tartania a magyar kvótareferendum eredményeit, egy esetlegesen Brüsszelnek nem tetsző döntés miatt nem indíthat uniós eljárást a bizottság - nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Navracsics Tibor, Magyarország uniós biztosa a Youth of EPP budapesti tanácskozásán. A politikus nyomatékosította, az Európai Bizottság nem is kommentálta a magyar népszavazást, és várja annak eredményét. "A bizottság a korábbi, kötelező érvényű döntések végre nem hajtását kérheti számon, ebben az esetben indíthatna eljárást, de a helyzet az, hogy Magyarország az Európai Bíróságon perli a kötelező betelepítési kvótát" - fogalmazott az Európai Bizottság kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosa.
A politikus szerint a bizottságnak a bírósági döntést is meg kell várnia. Ismert, két uniós döntés értelmében 160 ezer menedékkérőt osztanának szét a közösségen belül, létezik egy önkéntes és egy kötelező alapú kvóta. Önkéntes alapon Magyarországnak senkit nem kell befogadnia, míg a második esetben mintegy 1300 bevándorlót telepítene Magyarországra Brüsszel. A magyar kormány határozottan elutasítja a kötelező betelepítési kvótát, azt a döntést támadta meg az Európai Bíróságon.
Navracsics Tibor arról is beszélt, hogy jelenleg is számos válság sújtja az Európai Uniót, beszélhetünk munkanélküliségi krízisről, migráns és szociális krízisről, amelyek óriási kihívás elé állítják a közösséget. "Mai napig mintegy 10 ezer olyan kiskorú menekült érkezett az unió területére, akikről semmit nem tudunk. Nincsenek szüleik, nem beszélnek nyelveket és a végzettségükről, az oktatási hátterükről sem tudunk semmit. Azt sem tudjuk, hogy egyáltalán jártak-e általános iskolába" - ismertette Navracsics Tibor. A PestiSrácok.hu azon kérdésére, hogy szerinte sikerülhet-e a bevándorlók integrálása a politikus visszakérdezett, "attól függ, mit nevezünk integrációnak".
