Pesti Srácok

Tovább folytatódik az almaháború - Eddig százezer tonna gyümölcs rohadt a gazdákra

null

Bár szerdán végre tárgyalóasztalhoz ültek a szabolcsi almatermelők és az Austria Juice képviselői, továbbra sem közeledtek az álláspontok, nincs megegyezés, ezért a termelők továbbra sem szállítanak léalmát az üzembe és a sűrítménygyártás sem tudott beindulni. Közben két kisebb üzem, a Rauch és a Döhler ajánlatot tett valamivel magasabb, 18, illetve 19 forintos felvásárlási árra, de még ez is messze van az önköltségi ártól, ezért a gazdák nemet mondtak és továbbra is kitartanak álláspontjuk mellett. Amíg nem kapják meg az önköltségi árnál minimális 2 forinttal több, 25 forintos kilónkénti árat, addig nem szállítanak. A káruk már így is tetemes. A mai napig százezer tonna érett léalma rohadt el. Az Agrártárca és a szakmai szervezetek egy egységes uniós szabályozásban bíznak, közben megkezdődtek az előkészületei a gazdák összefogásával egy, a helyi termelők tulajdonában álló feldolgozóüzem létesítésének.

Ahogy arról a hét elején beszámoltunk, eddigi legelszántabb harcukat folytatják a szabolcsi almatermelők a nevetségesen alacsony felvásárlói ár ellen, amit a legnagyobb piaci szereplő, az Austria Juice Kft. szabott meg. Mindösszesen 13 forintot lennének hajlandóak fizetni az ipari alma kilójáért, amikor annak előállítása a gazdáknak 23 forintba kerül.

Az Austria Juice továbbra is azt várja, hogy ingyen adjuk neki az alapanyagot - vélekedtek a termelők a szerdai megbeszélés után. Tehát egyelőre tartósnak tűnik a patthelyzet - annak ellenére, hogy mindenki arra számított, a héten lesz megállapodás -, ugyanis nemcsak a termelőket éri kár, hanem a feldolgozót is, hiszen már egy hete el kellett volna kezdjék a gyártást, hogy teljesíteni tudják a piaci kötelezettségeiket.

Az Austria Juice érdemi tárgyalás helyett a fenyegetés eszközét választotta. Miközben minimálisan magasabb árra tettek javaslatot - léalmáért 15, egyéb felhasználású ipari almára 18 forint kilónként -, azzal próbálják sarokba szorítani a gazdákat, hogy közölték, Moldáviából és Bulgáriából is 15 forintos ajánlatuk van az alma beszállítására.

PestiSracok facebook image

Az egyeztetés itt meg is szakadt. A termelők sem az Austria Juice 15, illetve 18, sem a Rauch 18, sem a Döhler 19 forintos ajánlatát nem fogadták el.

Szeméttelepre is került a szabolcsi léalmából - Fotó: Facebook

Az ellenálló, most már több, mint egy hete demonstráló gazdák által létrehozott Facebook-oldalra pénteken este azt írták ki, hogy továbbra sem szállít és nem is szüretel egyetlen gazda sem.

- fogalmaztak.

A becslések szerint eddig mintegy százezer tonna léalma rothadt rá szó szerint a termelőkre, de bizakodók, mert az extraprofitra éhes feldolgozó sem kevés profitot veszít el, ha a jövő héten sem tudják beindítani a gyártást. Márpedig amíg nem adják meg a 25 forintos árat, addig a gazdák szerint nem is fogják. Kényszerítő eszközként pedig kiterjesztik a demonstrációkat. Kedd óta két helyszínen vannak jelen a tüntető termelők, az Austria Juice anarcsi és vásárosnaményi üzeménél. Azt mondják, előkészítés alatt a nagy megmozdulás, vagyis a jövő héttől akár már a többi üzem előtt is tüntethetnek.

A pofátlanság netovábbja...

Jakab István, a Magosz elnöke a Magyar Időknek adott interjúban jelezte, hogy az Austria Juice jogelődje, amely most extraprofitja érdekében kivéreztetné a magyar almatermelőket, a magyar állam támogatásával építhette fel az üzemét. Most teljes nyugalommal megteszik, hogy az önköltségi ár feléért, gyakorlatilag ajándékba kérik az almát a magyar termelőktől. Ajánlatuk ugyanannyi, mint amennyit az unión kívüli alapanyagért fizetnének. Ez Jakab szerint elfogadhatatlan.

A Magosz elnöke bejelentette, hogy a gazdák tovább demonstrálnak, engedélyt további három hétre kaptak a rendőrségtől. Egyelőre. Közben megkezdték az előkészületeket és a gazdák összefogásával, termelői kézben lévő feldolgozóüzemet fognak építeni.

Az osztrák feldolgozó ellen kartellezés miatt indulhat vizsgálat

Jakab István arról is beszélt, hogy az Austria Juice által tett megalázóan alacsony ajánlat befolyással bír a többi, mellesleg jóval kisebb piaci részesedéssel bíró felvásárló árára is.

Ezért a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara etikai bizottságánál eljárást indítottak az ügyben.

A magyar léalma felvásárlási árának alakulása az elmúlt években - Fotó: KSH/MTI

Rabszolgasorsra ítélné az osztrák multi a magyar gazdákat

Mit is szeretnének elérni a gazdák? Véleményük szerint az a sors, amire a feldolgozó jelenlegi ajánlatának elfogadása ítélné őket, egyenlő a rabszolgasággal:

- írják a Facebook-oldalukon.

Emlékeztetnek, hogy több ezer család élete, jövője a tét, sőt ennél is több, a magyar almatermelés jövője. Ami ma az almatermelőkkel történik, az szerintük azokat is érinti, akik ma még nincsenek ott a demonstrálók sorában: a napszámosokat, a permetezőszer-gyártókat és kereskedőket, akik mellesleg idén is emeltek az áraikon.

Az Austria Juice osztrák székhelye - Fotó: Kurier.de

Értelmetlenül állnak az unió tétlensége előtt is, amely akkor hallgat, amikor ugyanazért a lengyel vagy német termékért kétszer, háromszor annyit kérnek, mint amit a magyarért fizetnének. És a magyar gazdának, még mielőtt kenyeret tesz a gyerekei asztalára, a nem létező profitból még a hiteleit is ki kellene fizetnie, de tőlük ezek szerint elvárható, hogy ne csak ingyen dolgozzanak, hanem még a tartalékaikat is feléljék, miközben például a legnagyobb léalma-sűrítmény-felhasználó, a Coca-Cola nemhogy csökkentené, hanem folyamatosan emeli az árait.

Azt sem hagyják szó nélkül, hogy az egyéb felhasználású ipari alma árát a legutóbbi tárgyaláson egy kicsit magasabbra tette a feldolgozó. Szerintük ezzel az egységüket akarják megbontani, hátha akkor a léalma-termelők is beadják a derekukat:

- írják.

A földművelésügyi miniszter szerint hosszú távú szerződés és megoldás kell, uniós szabályozással

Nagy István agrárminiszter még kedden fogadta a szabolcsi almatermelőket. A megbeszélést követően a tárcavezető kifejtette, hogy hosszú távú megoldásban gondolkodnak. Mint mondta, az Agrárminisztérium több évre vonatkozó, a nemzetközi piacokhoz igazodó árképletet tartalmazó szerződés alkalmazásának előírását tervezi a termelők és a felvásárlók között a jövőben.

Az almatermelők kedden egyeztettek Nagy István agrár miniszterrel - Fotó: Agrár Napló

A tárca közleményben is tudatta, hogy a demonstráló gazdák a minisztérium maximális támogatását bírják. Nem hagyják, hogy az élelmiszerlánc leggyengébb szereplői kiszolgáltatottá váljanak.

Nagy István miniszter a szabolcsi szon.hu-nak (Szabolcs Online) adott lapinterjúban megjegyezte, hogy az idei magyar léalmatermés 730 ezer tonna, ami egyáltalán nem számít jelentős túltermelésnek. A korábbi években ennél jóval több, 900 ezer tonna léalma is termett és nem nyomta le így a felvásárlói árat. Vagyis a jelenlegi megalázóan alacsony ajánlott ár a feldolgozó részéről indokolatlan.

A tárcavezető arról is beszélt, hogy a visegrádi országok most még ennél is szigorúbb fellépést sürgetnek a tisztességtelen forgalmazói magatartással szemben. Azt szeretnék, hogy ez az előírás valamennyi felvásárlóra kötelező legyen, és hogy a gazdák ne szenvedjenek kárt a gazdaságilag erősebb szereplők által folytatott tisztességtelen magatartás miatt.

Az Európai Bizottság javaslata uniós szinten tiltaná be a gazdákkal kötött felvásárlói szerződések egyoldalú és visszamenőleges módosítását; e szabályozás elfogadása segíthet a jövőben megakadályozni az olyan helyzetek kialakulását, mint amilyen jelenleg a magyar almatermelőket érinti.

Vezető kép: MTI

Ajánljuk még

A walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy engedje az LMBTQ-propagandát

NVNeugebauer Viktor Sport 2022 november 25.
A FIFA-világbajnokság első napjaiban – mint várni is lehetett – több szurkolót megszólítottak a biztonsági őrök, akik szivárványszínű vagy szivárvány mintájú ruhákat vagy kiegészítőket viseltek. De ez már nem marad így sokáig: a walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy lépjen közbe, és állítsa le az ilyen beavatkozásokat.

Dollárbaloldal – A CIA-ig érnek a szálak

PPestiSrácok.hu Forró drót 2022 november 25.
A baloldal választási kampányát a tengerentúlról milliárdokkal támogató Action for Democracy kapcsolatrendszere egészen az amerikai titkosszolgálatig, a CIA-ig ér – derül ki abból a jelentésből, amelyet a nemzetbiztonsági bizottság szerdán tett közzé. A jelek szerint az amerikaiak által támogatott kör kulcsszereplője a Bajnai Gordon, illetve a Ficsor Ádám nevével fémjelzett DatAdat-csoport, amely gyakorlatilag az ellenzéki kampányt lebonyolította – írja az Origo.