Pesti Srácok

Elbúcsúztattuk Dénes János szabadságharcost – Isten nyugosztalja a hős forradalmárt! (Képgalériával!)

Elbúcsúztattuk Dénes János szabadságharcost – Isten nyugosztalja a hős forradalmárt! (Képgalériával!)

A Fiumei úti Nemzeti Sírkertben utolsó útjára kísérték az 1956-os forradalom és szabadságharc hősét, a 92. évében elhunyt Dénes Jánost. A búcsúztató után az egykori forradalmárt bajtársai mellé, a nemzeti sírkert '56-os parcellájában helyezték örök nyugalomra.

Amint arról portálunkon októberben két emlékező írásban is beszámoltunk, Dénes János október 12-én visszaadta a lelkét a Teremtőnek. Búcsúztatására november 19-én került sor a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben. Az 1956-os forradalom és szabadságharc egykori hősét, a Nagy-budapesti Munkástanács választott tagját a vírushelyzet romlása ellenére sokan búcsúztatták, a Politikai Foglyok Országos Szövetsége (POFOSZ) pedig saját halottjának tekintette.

A székely felmenőkkel rendelkező Dénes János unitárius vallású volt, így Balázsi László ny. lelkész, mb. püspök temette. A püspök Dénes János életének kevéssé ismert momentumaiból is idézett, megemlítve például azt a történetet, amikor a Kádárék által rámért börtönévei alatt azért kapott fegyelmi büntetést, mert nem volt hajlandó kiásni egy bitófa alapját.

PestiSracok facebook image

– idézte Csurka István jellemzését Balázsi László püspök.

Budapest, 2006. szeptember 29. Dénes János egykori országgyűlési képviselő beszél a Kossuth téren összegyűlt tüntetőkhöz. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

A búcsúztató különösen érzelmes része volt, amikor Vennes Aranka újságíró, szerkesztő – mint a család barátja – mondta el szívhez szóló búcsúztatóját. Ebből megtudhattuk, hogy nem sokkal a halála előtt készítette utolsó interjúját Dénes Jánossal, aki a családi beszélgetés alkalmával – amelyen Dénes János fél évszázada hűséges hitvese is jelen volt – többször is elrévedt a messzeségbe... A néhány nap múlva bekövetkező tragédia után ez is új fénytörésbe helyeződött.

Dénes János búcsúztatása a Fiumei úti Nemzeti Sírkert '56-os parcellájában. Fotó: Kovács Attila

A búcsúztatón képviseltette magát az1956-os Magyarok Világszövetsége (Trencsényi László ügyvezető), az56-os Szövetség (Égi Pál elnök) és természetesen a POFOSZ (Lengyel János országos elnök, Szalay Zoltán budapesti elnök). Az emlékezéseket követően a család, a barátok, a tisztelők és az egykori bajtársak utolsó útjára kísérték az 1956-os forradalom és szabadságharc egyik utolsó mohikánját. A sírnál Balázsi László püspök búcsúztatója után Hegedűs Zsuzsanna református lelkész is elénekelt egy zsoltárt.

Halkan jegyezzük meg, hogy a búcsúztatón portálunkon kívül nem láttuk más média képviselőit. A soha meg nem alkuvó Dénes János, aki legszebb éveiből áldozott fél tucatot a magyar szabadság oltárán, ennél sokkal, de sokkal többet érdemelt volna...

(A portálunkon Dénes Jánosról korábban megjelenő két visszaemlékezést itt és itt olvashatják el újra!)

Vezető kép: Dénes János ravatala a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben 2021. november 19-én. Fotó: Kovács Attila

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.

A patriotizmus maga a lázadás - Lajkó Fanni és Szűcs Gábor a Polbeatben

‎Polbeat 2024 december 16.
A mai világ arról szól, hogy egyáltalán ne legyenek nemzetek, ebben pedig a patriotizmus eszméje maga a lázadás. Nemigen maradt olyan uniós tagállam, ahol annyira hazaszeretők az emberek, mint mi, magyarok. Szerencsések vagyunk, hiszen Nyugat-Európában már kevert a társadalom, s lényegében nincs az embereknek nemzettudata - mondta a Polbeat című műsorunkban Lajkó Fanni, jogász az Alapjogokért Központ elemzője, aki másik vendégünkhöz, Szűcs Gábor jogász-elemzőhöz hasonlóan a Nemzeti Ellenállás Mozgalom alapító tagja. Szűcs Gábor ugyanerről így fogalmazott: nem elég önmagában, ha politikusok állnak ki egy ügy mellett, "nekünk is meg kell mutatni, hogy mi a fontos, mert a mi életünkről van szó". Huth Gergely kérdéseire elhangzott az is: Magyar Péter csak epizódszereplő lehet, előbb-utóbb el fog bukni és ezt ő is érzi.