Pesti Srácok

A magyarság túlélésének záloga a magyar irodalom erejében rejlik – Takaró Mihály a Boomerlázadásban (Videó!)

null

A nemzet irodalomtanára, Takaró Mihály, József Attila-díjas magyar író, irodalomtörténész volt a január 24-ei Boomerlázadás vendége. A Németh László-díjas tanár javaslatára kerültek be a Nemzeti Alaptantervbe (NAT) az eddig elhallgatott, vagy indexen lévő írók az iskolai olvasmányokba vagy érettségi tételként, így például Herczeg Ferenc, Nyirő József, Wass Albert, Gyóni Géza, Márai Sándor, Szabó Dezső, Tormay Cécile. Takaró véleménye szerint nincs baloldali vagy jobboldali, csak jó és rossz irodalom van. A magyar irodalom sajátossága az értékmegtartás, az értékmegőrzés. Takaró Mihály úgy véli: "nem minden korszerű, ami érték, de az érték örökre korszerű marad". Az irodalomtörténész sajnálatosnak tartja, hogy "a magyar irodalomban zajlik egy vita, ami már nem árok, hanem egy lövészárok. Ezt az árkot senki és semmi nem temetheti már be."

A Boomerlázadás január 24-ei adásában Takaró Mihály, József Attila-díjas magyar író először azt az időszakot idézte fel, amikor még nem voltak megtalálhatóak az iskolai olvasmányokban egyes magyar írok, mint például Herczeg Ferenc, Nyirő József, Gyóni Géza, Tormay Cécile vagy éppen Márai Sándor. Az irodalomtörténésznek sikerült azt elérnie, hogy a Nemzeti Alaptantervbe (NAT) bekerüljenek ezek a már-már elfeledett magyar írók, ami nagy előrelépést jelentett, ugyanis ezáltal ismét bővült a nemzeti irodalmunk panteonja. Az irodalomtörténész úgy fogalmazott:

A folytatásban Szakál Borostyán arról kérdezte Takaró Mihályt, hogy milyen egyéb, más szerzőket helyeztek előtérbe a kommunista, a sztálinista vagy a liberális kultúrpolitikában. A nemzet irodalomtanára azt mondta:

PestiSracok facebook image

A rövid irodalomtörténelmi visszatekintés után a József Attila-díjas magyar író kiemelte, hogy

Stefka István mindezt úgy összegezte, hogy az elmúlt 30 év liberális támadásai a magyar, keresztény, európai, történelemhez hű irodalommal szemben nagyon nagy kárt okoztak. Takaró Mihály egyetértve ezzel azonban kihangsúlyozta, hogy

Ezt követően a nemzet irodalomtanára a fiatalok magyarság-érzékenységére utalva részletezte, hogy szerinte minden életkorban meg lehet találni azokat a pontokat, amelyek nem bezárkózást jelentenek.

– jegyezte meg Takaró Mihály. Majd hozzátette:

A Németh László-díjas tanár ráadásként elmondta, hogy

Az irodalomtörténész üzenve a jövő nemzedékének azt mondta:

Ide kapcsolódóan a Boomerlázadás vendége megfogalmazta az olvasmányok általa felállított három kategóriáját: kötelező, szabadon választott és magától értetődő. Ezek jelentőségét és egyértelműségét részletezte. A beszélgetés során is megfigyelhető volt, hogy Takaró Mihálynak erős, karakteres és határozott véleménye van a magyar irodalmi világról. Szemléletéért, felfogásáért sokan támadják őt, azonban a nemzet irodalomtanára erre úgy reagált:

Takaró Mihály az április 3-ai választások tétjére utalva úgy fogalmazott, hogy

A Boomerlázadás hétfői, teljes adását ITT nézhetik meg.

Ajánljuk még