Pesti Srácok

Pax et bonum – Ismét zarándokokkal telt meg pünkösdkor a csíksomlyói nyereg (PS-videó!)

Pax et bonum – Béke és jóság – ezzel a jelmondattal hirdették meg az idei csíksomlyói búcsút, amelyen két év, a koronavírus-járvány okozta kényszerű karantén után a korábbiakhoz hasonlóan több százezer ember zarándokolt el a Csíkszereda feletti hegynyeregbe. A pünkösdi ünnepet most az is különlegessé tette, hogy az június 4-re, a trianoni gyalázat évfordulójára, a Nemzeti összetartozás napjára esett – egyebek mellett erről is beszélt a PestiSrácok.hu-nak adott interjújában Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Áder János volt köztársasági elnök. A csíksomlyói búcsúra az idén többek között Ausztráliából, az Egyesült Államokból, Argentínából, Új-Zélandról és Venezuelából is érkeztek zarándokok. A pünkösdi búcsú, amely a magyarság összetartozásának legnagyobb ünnepe is, egyre népszerűbb; azon immár a római katolikus mellett nemcsak a protestáns egyházak képviseltetik magukat, az idén először egy román tévécsatorna élőben közvetítette az eseményt, amelyet feliratozva tekinthettek meg a nézői. Portálunk munkatársai a két évnyi szünet után ismét ott voltak a nyeregben, nézzék meg erről szóló kisfilmünket!

Csibra Tibor – Susánszky Mátyás

A Szentlélek kiáradásának ünnepe gyűjt össze minket itt az ősi csíksomlyói Mária-kegyhelyen – mondta szentbeszédében az esemény szónoka, Udvardy György. A veszprémi érsek a ferences szerzetesek jelmondatára, a Pax et bonumra – Béke és jóság – építette prédikációját, amikor elmondta:

PestiSracok facebook image

Két szempontból is szimbolikus ez a nap – válaszolta a PestiSrácok.hu kérdésére Semjén Zsolt. A miniszterelnök-helyettes szerint ezek egyike, hogy a világjárvány lanyhuló szorítása lehetővé tette, hogy ismét együtt lehetünk, és az egész magyarságot képviselhetjük a csíksomlyói kegyhelyen, amelyen olyan zarándokok is részt vettek, akik például Ausztráliából, az Egyesült Államokból, Argentínából, Új-Zélandról és Venezuelából érkeztek. Semjén Zsolt felhívta a figyelmet arra is, hogy a trianoni évforduló ugyan nekünk, magyaroknak gyásznap, ugyanakkor szombaton mégis megmutatta, hogy nemzetünket nem sikerült felszámolni, nem tűntünk el, sőt, megerősödve ápoljuk a hagyományainkat.

A béke óhajtása, a béke kívánása, a békéért való tenni akarás – idézte fel Udvardy György szentbeszédében elhangzottakat, mint az idei pünkösdi búcsú legfőbb üzenetét portálunknak Áder János. A volt köztársasági elnök idézett az érseki felajánlásból is:

A videót készítette: Csibra Tibor, Susánszky Mátyás, Bossányi Balázs és Munkácsi István

Vezető kép: MTI/Veres Nándor

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!