Pesti Srácok

Az ég kék, a fű zöld, a pedagógusok pedig sztrájkolnak

Az ég kék, a fű zöld, a pedagógusok pedig sztrájkolnak

A pedagógussztrájk napra pontosan 2022. január 31-én kezdődött, bár már akkor is kétséges volt, hogy törvényes-e vagy sem. Azóta láthattunk tőlük polgári engedetlenséget, valamint ülősztrájkot is, amibe a tanulókat is bevonták. Ma pedig újra egy héten át tartó országos sztrájkot hirdetett a korábban a Márki-Zay Péter- féle mozgalom kék szalagának viselésére buzdító Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ). Az eddigi követeléseiken felül pedig most azt is követelik, hogy a kormány vonja vissza a tanárok kirúgásának szabályain változtató kormányrendeletet valamint, hogy helyezzék hatályon kívül a sztrájkjogot korlátozó törvényt. Mindeközben a központi matematikai felvételivel kapcsolatban több szülői fórumon és internetes bejegyzésben a pedagógussztrájkot hibáztatják a diákok nem megfelelő felkészítése miatt.

Mint ahogyan arról korábban mi is beszámoltunk: egy hétig tartó, országos sztrájknapokat hirdetett meg január 23-tól hét napon át a PDSZ, akikhez a PSZ is csatlakozott. A hetedik nap pedig január 31-re esik, a pedagógus sztrájk kezdetének évfordulójára, amire meghívtak civil szervezeteket és állampolgárokat is. A legnagyobb megmozdulás várhatóan ezen a napon lesz, mivel ekkor a szakképzésben dolgozók is csatlakoznak a reggel 8 órakor kezdődő, kétórás figyelmeztető sztrájkjukkal. Az eddigi követelésekhez a szakszervezetek most két újabbat is fűztek: azt kérik a kormánytól, hogy vonják vissza a tanárok kirúgásának szabályain változtató kormányrendeletet, valamint, hogy helyezzék hatályon kívül a sztrájkjogot korlátozó törvényt. Január 26-ra pedig Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár összehívta a sztrájkbizottság következő ülését.

Jogos vagy nem jogos a sztrájk?

A kormánnyal való tárgyalások még 2021-re nyúlnak vissza, de mivel ezek nem vezettek eredményhez, 2022. január 31-én sztrájkot hirdettek a pedagógusok. Először csak egy kétórás munkabeszüntetéssel fenyegetőztek, majd március 16-tól határozatlan időre szólt a tiltakozásuk. A Fővárosi Törvényszék szerint az első munkabeszüntetés jogszerű volt, de fellebbezés miatt a Fővárosi Ítélőtáblához került az ügy, amely megállapította, hogy mégsem volt az. A Kúria szerint viszont szintén jogszerű volt. A kormány ugyanakkor a veszélyhelyzetre való tekintettel rendeletben módosította a sztrájkjogra vonatkozó szabályokat. Ezzel pedig megint tovább bőszítették a tanárokat, akik már ez ellen is tiltakoztak, mivel ez ellehetetleníti a sztrájkjukat.

PestiSracok facebook image

2022. februárjától már polgári engedetlenség formájában tiltakoztak a pedagógusok, márciusban pedig már a kockás inges megmozdulásokat is láthattuk, amihez több baloldali politikus is csatlakozott. Áprilisban azonban a kedélyek kicsit csillapodtak, na nem azért, mert elégedettek lettek a tanárok, hanem mert a 2022-es országgyűlési választások következtek és a voksolás utáni ügyvivő kormány úgysem hozhat döntést az ügyükben.

Márki-Zay Péter kék szalagjának viselésére buzdítottak a szakszervezetek

Nos, nézzük, mennyire politikamentes a sztrájk... Talán sokan emlékeznek rá, hogy a kockás ingen felül sokan kék szalagot is viseltek a tüntetéseken, ami nem véletlen, hiszen erre buzdították őket. A Magyar Nemzet szerkesztőségének birtokába jutott dokumentum ugyanis bizonyítékul szolgál arra, hogy a PDSZ és a PSZ arra buzdította a tüntetőket, hogy viseljék a Márki-Zay Péter-féle kék szalagot. Bár korábban a két szakszervezet azt mondta, hogy ők nem politizálnak, a tények mást mutattak. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma álláspontja pedig azt volt, hogy a pedagógus szakszervezetek nem megállapodást szeretnének elérni, hanem a választásokra készülve politikai hangulatot akarnak kelteni.

Több száz diák tüntetett a tanárok mellett a Kossuth téren 2022.03.16. Fotó: Horváth Péter Gyula

Azonban nem a baloldal nyerte a választást, így kénytelenek voltak tovább tárgyalni a negyedjére is kétharmados többséggel megválasztott Orbán-kormánnyal. Persze ezek sem vezettek eredményre, így a PDSZ felhívta a tagságának a figyelmét, hogy szeptemberben folytatódhatnak a munkabeszüntetések. A tanév kezdete tehát polgári engedetlenséggel és munkabeszüntetéssel kezdődött, a tankerületek pedig figyelmeztették a tanárokat, ha megtagadják a munkavégzést, annak következménye lesz. Lett is, ugyanis több tanárt elbocsátottak, mert nem vették fel a munkát. A sztrájkhelyzet kihirdetésének első évfordulóján, október 14-én újabb sztrájkot hirdettek, két héttel később pedig újabb munkabeszüntetés volt és élőlánc. December 16-án a belügyminisztérium vezetése és a pedagógusok újabb konzultációt tartottak, eredménytelenül, mától pedig újabb egyhetes sztrájkot hirdettek. A politikamentesség margójára még annyit, hogy 2010 óta rendszeresen ugyanazok a civilnek álcázott, az MSZP és az azóta kimúlt SZDSZ holdudvarához tartozó hálózatok, szervezetek mozgatják a háttérből a kormányellenes tüntetéseket, és ez a Tanítanék Mozgalom pedagógustüntetéseinek eseteiben sem volt másként. Erről itt olvashatnak bővebben.

Kiakadtak a szülők, mert lemaradtak a tananyaggal a felvételiző diákok

Mindeközben szombaton tartották a központi felvételi vizsgát, mellyel kapcsolatban több szülői fórumon és internetes bejegyzésben a pedagógussztrájkot hibáztatják a diákok nem megfelelő felkészítése miatt.

Forrás: Facebook

Leginkább arról írnak, hogy volt olyan feladat, amit még nem tanultak a diákok, egészen egyszerűen azért, mert a pedagógussztrájk miatt több órájuk is elmaradt, így nem sikerült a tananyagban megfelelően haladniuk.

Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.