Pesti Srácok

Potápi: a felvidéki magyarság politikai mozgósításában most is fontos szerep hárul majd a fiatalokra (VIDEÓ)

Nem lehet széthúzni, mindenkinek egy irányba kell megmozdulnia, a felvidéki nemzeti közösségnek meg kell tudnia ugorni az ötszázalékos küszöböt, és a magyar pártot be kell, hogy juttassák a szlovák törvényhozásba, amelyre szeptember 30-án lehetőségük is nyílik – fogalmazott portálunknak adott interjújában Potápi Árpád János. A nemzetpolitikáért felelős államtitkár a Gombaszögi Nyári Tábor megnyitóján kiemelte: Trianon után a Csehszlovákiához szakadt magyarság is kereste önmagát, kereste a túlélésnek a lehetőségét. Ebből a nagyon nehéz helyzetből elsőként az egyetemisták álltak talpra, amikor az első tábort megszervezték. Úgy vélte, a felvidéki magyarság politikai mozgósításában most is fontos szerep hárul majd a fiatalokra.

Potápi Árpád János portálunknak felidézte: 1920 után, Trianon után a Csehszlovákiához szakadt magyarság is kereste önmagát, kereste a túlélés lehetőségét. Ebből a nagyon nehéz helyzetből elsőként az egyetemisták álltak talpra, és Gombaszögön egy nyári találkozót hívtak életre, amelynek a fő célkitűzése az volt, hogy utat mutasson a felvidéki magyarság számára. Az államtitkár kiemelte: bár a kommunizmus időszaka alatt betiltották, a szervezők előbb-utóbb mindig utat találtak arra, hogy valahol megrendezzék, míg végül visszakerülhetett eredeti rendezvényhelyszínére. Megjegyezte: a Sine Metu Polgári Egyesületnek nemcsak az vált feladatává, hogy megszervezze a nyári rendezvényt, hanem hogy a régiségeket, a magyar emlékeket felkutassa és lehetőleg azokat összegyűjtse, renoválja, majd kiállítsa a tábor területén. Az államtitkár a tábor megnyitójával egyidőben átadott Andrássy–Polcz-kúria kapcsán külön kiemelte az egyesület és annak vezetője, Orosz Örs érdemeit az épület megmentésében, ahol a jövőben többek közt a szintén a tábor területén található pálos monostor feltárt emlékeit is kiállítják majd.

– emelte ki Potápi Árpád János. A nemzetpolitikáért felelős államtitkár kifejtette: ez ebben az évben azért is különösen fontos, mivel Szlovákiában szeptember 30-án előrehozott választásokat tartanak, ahol a magyar közösségnek lehetősége nyílik a korábban elvesztett parlamenti képviseletre, amennyiben összefog. Potápi Árpád János kiemelte: a magyarság részaránya Szlovákiában 8,5 százalék, a parlamenti bejutás küszöbe pedig 5.

PestiSracok facebook image

– hangsúlyozta az államtitkár, hozzátéve: a mozgósításban a fiatalokra is fontos feladat vár majd.

A videót László Petra és Susánszky Mátyás készítette.

Vezető kép: Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára beszédet mond a Gombaszögi Nyári Tábor megnyitóján a felújított Andrássy-kúria előtt a felvidéki Szalóc (Slavec) közelében 2023. július 12-én. MTI/Komka Péter

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!