Pesti Srácok

Izrael a terror ellen háborúzik – Parázs vitát hozott a terrorizmust elítélő politikai nyilatkozat az Országgyűlésben (Galériával)

"Orbán Viktor Magyarország számára életveszélyes politikát folytat, kiszolgáltatja olyan keleti diktatúráknak hazánkat, akik cselédként kezelik. Más országokban ezt hazaárulásnak hívják" - adta meg az Országgyűlés alaphangját Szabó Tímea, a Párbeszéd képviselőnőjétől azonban Kövér László házelnök meg is vonta a szót. Menczer Tamás államtitkár ugyanakkor viszontválaszában arra hívta fel a párbeszédes politikus figyelmét, ugyan honnan is tudná, mi a magyar érdek, ha egy friss felmérés szerint ezer emberből egy sem akadt, aki a Párbeszédre adná a szavazatát. Bedő Dávid momentumos politikus hiába hangoztatta, hogy a kormány a megszorítások politikáját folytatja, és ezt joga van tudni minden magyar állampolgárnak, felszólalását még saját politikustársai sem tapsolták meg, mert el sem mentek. Hollik István, a Fidesz kommunikációs igazgatója pedig arról beszélt, terror elosztási kvóta készül Brüsszelben, amelyhez a dollárbaloldal is lelkesen asszisztál. A terrorizmus elítéléséről és az áldozatok melletti kiállásról c. politikai nyilatkozatról szóló javaslat általános vitáját megkezdte az Országgyűlés.

Novák Előd, a Mi Hazánk szószólója, napirend előtti felszólalásában arról beszélt, véleménye szerint olyan köztársaságban élünk, amelyet egy kommunista, Szűrös Mátyás kiáltott ki. Úgy vélte, a rákosista alkotmány helyére egy hasonló szellemű Alaptörvény került, amely a kommunista elszámoltatást nem mozdította elő. Novák Előd kiemelte, nemcsak az MSZP-nek, hanem a Fidesznek is szégyene, hogy nem tiltották ki a közéletből a kommunista rendszer kiszolgálóit, sőt, luxusnyugdíjban részesülnek, még kitüntetéseik után is pótlékokat kapnak.

Répássy Róbert fideszes képviselő úgy reagált, az Alaptörvény többek között elévülhetetlen bűnnek mondja ki a kommunista rendszer kiszolgálását, annak negyedik módosítása pedig minden felvetésre választ adott, amelyet Novák Előd kritikaként megfogalmazott. Ugyanakkor megjegyezte, ezt a módosítást 2013 márciusában nem szavazta meg az akkori Jobbik, sem Novák Előd.

Koloman mégiscsak szájára vette Pongrátz Gergely nevét

PestiSracok facebook image

A Jobbik vezérszónoka Brenner Koloman Pongrátz Gergely 1956-os forradalmár szavait idézve beszélt arról, hogy nem fasiszta csőcselék vett részt a forradalomban, hanem hazafiak, akik szabadon szerettek volna élni. Hozzátette: Szijjártó Péter külügyminiszternek azonnal be kellett volna hívatnia az orosz nagykövetet, amikor kiderült, hogy egy orosz tankönyvben 1956 szabadságharcosait fasiszta csőcseléknek írták le. Szerinte ez a történet nagyon jól illeszkedik abba a külpolitikai egyensúlyvesztésbe, amely az elmúlt 13 évben elérte az országot, és ami miatt az összes uniós tagállam szemében oroszpártinak tűnik Magyarország. Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára azt mondta, hogy a képviselő annak ellenére vette a szájára Pongrátz Gergely nevét, hogy a családja azt kérte az egész Jobbiktól, ezt ne tegye. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a Jobbik alapító nyilatkozatában feladatként rögzítette a kommunista utódpárt és a vele összeforrt szélsőséges liberálisok eltávolítását a hatalomból. A Jobbik ennek ellenére az előző választáson mégis ezekkel a pártokkal indult közösen - tette hozzá.

Szabó Tímea szerint Orbán Viktor életveszélyes politikát folytat

A párbeszédes Szabó Tímea október 23-a kapcsán arról beszélt, szerinte Orbán Viktor érthető módon nem mert kiállni a magyar emberek, pusztán bértapsoló elé, és Novák Katalin inkább Ausztráliába „repülgetett”. Úgy fogalmazott: teljesen világos, hogy a fideszes vezetőknek nincsen érvényes véleményük a magyar függetlenségről is szuverenitásról. A képviselő nehezményezte, hogy Orbán Viktor az izraeli konfliktusról szóló uniós csúcson nem is vett részt, maga helyett Ausztria kancellárját küldte, ehelyett „Putyinnal parolázott” Pekingben. Nyugtalanítónak nevezte, hogy éppen az ’56-os forradalom és szabadságharc emléknapja előtt tette ezt a magyar miniszterelnök.

Szabó Tímea // fotó: Hatlaczki Balázs/PS

-fogalmazott, ám ezen a ponton Kövér László házelnök elvette Szabó Tímeától a szót.

Honnan tudná a Párbeszéd, mi a magyar érdek?

A Fidesz részéről Menczer Tamás államtitkár úgy reagált, a Telexen megjelent közvélemény-kutatás szerint ezer emberből egyetlen megkérdezett sem támogatta a Párbeszédet. Úgy vélte, ez azt jelenti, hogy egyetlen magyar, még baloldali szavazó sem támogatja a pártot,

Mint megjegyezte, az is lehet, hogy a Párbeszéd pontosan tudja, mi a magyar érdek, csak annak épp az ellenkezőjét képviseli, ez viszont felveti a kérdést, ki támogatja valójában a pártot. Menczer Tamás kiemelte, miközben a Párbeszéd háborúpárti politikát képvisel, amiatt nem zavartatja magát, ha a német kancellár és francia elnök Putyinnak tárgyal, ez csak a magyar miniszterelnök számára bűn. Hangsúlyozta,

Bedő Dávidot még a sajátjai sem tapsolták meg, mert el sem jöttek

Bedő Dávid momentumos képviselő felszólalásában azt taglalta, a kormány a megszorítások politikáját folytatja, véleménye szerint az elmúlt időszakban ötven megszorító intézkedést és mintegy húsz adóemelést eszközölt a jobboldali vezetés. Elmondta, a „fideszes állampárt”-nak köszönhető, hogy az infláció az egekben van, nem érkeznek uniós források, és még nincs bevezetve az euro sem. Dömötör Csaba államtitkár viszontválaszában sajnálatosnak nevezte, hogy egyetlen momentumos politikus sem jelent meg megtapsolni a vezérszónokukat. Ugyanakkor megjegyezte, Cseh Katalin momentumos EP-képviselő még október 23-án is arról győzködte Brüsszelt, hogy hazánk ne kapjon uniós forrást.

-fogalmazott.

A magányos Bedő Dávid // fotó: Hatlaczki Balázs/PS

Terrorelosztási paktum készül Brüsszelben

Hollik István felszólalásában felidézte, Izraelben a Hamász kegyetlen terrortámadást hajtott végre, ennek hatására Európa különböző pontjain szélsőséges bevándorlók bújtak elő és a Hamászt éltető tüntetéseket szerveztek többek közt Brüsszelben, Párizsban, Lyonban. A Fidesz kommunikációs igazgatója hozzátette, a Hamász támadásával közvetlenül is összefüggésbe hozható két svéd állampolgár hidegvérű meggyilkolása, az elkövetőt ráadásul már 2021-ben ki akarták toloncolni Belgiumból, csak a hatóságok nem tudták, hogy hol tartózkodik, ez pedig azt jelenti,

A fideszes politikus elmondta, Berlinben migránsok megjelölik a zsidók által lakott házakat, sőt azt szorgalmazzák a szélsőségesek, hogy Neukölnből csináljanak kis Gázát. Hollik István úgy összegzett, az Izraelt ért terrortámadás felbátorította a már Európában élő szélsőséges bevándorlókat, a migráció szervezőinek pedig egyértelmű céljává vált Európa destabilizálása. Felvetette, az aggasztó folyamatok végre meggyőzhették volna Brüsszelt, hogy nem szervezni, hanem megállítani kell a migrációt, ehhez képest a brüsszeli bürokraták továbbra is a kötelező szétosztást tartják legjobb megoldásnak.

-hangsúlyozta a képviselő, kiemelve, nem túlzás azt állítani, hogy a veszély nagyobb mint valaha, hiszen

Zsigmond Barna Pál az elhangzottakra viszontválaszában úgy reagált, mára egyértelművé vált, hogy tarthatatlan a migrációs helyzet, amely halálos fenyegetést jelent az európai emberekre. A fideszes képviselő úgy vélte, a helytelen brüsszeli politika merénylet a közbiztonság ellen, és látni kell, hogy a megbukott a migrációs paktumot merőben új alapokra kell helyezni. Kiemelte, jelenleg egyes tagországok már önhatalmúlag döntenek arról, hogy lezárják határaikat, emiatt repedezik a schengeni övezet, az áruk szabad áramlása, amely a gazdaságot is egyre negatívabban érint. Zsigmond Barna Pál nyomatékosította, a brüsszeli ámoktfutásnak véget kell vetni.

Zsigmond Barna Pál, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkára napirend elõtti felszólalásra válaszol az Országgyûlés plenáris ülésén 2023. október 24-én.
MTI/Koszticsák Szilárd

Fidesz: a migrációt meg kell állítani

Kósa Lajos (Fidesz) emlékeztetett arra, hogy az ukrajnai háborúban már több 100 ezren vesztették életüket, miközben borzalmas terror dúl a Közel-Keleten is, kiemelte azonban: ma Európa legnagyobb problémája a migráció. Magyarország déli határain valóságos háború dúl:

- figyelmeztetett. Értékelése szerint mindezért az az európai politika a felelős, amely idecsábítja a migránsokat hamis állításokkal, és úgy csinál, mintha a migrációs áramlás normális dolog lenne, amelyet csak kezelni kell.

- fogalmazott. Rétvári Bence válaszában az EU alapvető értékeire hívta fel a figyelmet. Ezek egyike a béke, most azonban az Európai Békealapból fegyverszállításokat finanszíroznak.

Parlament, pleáris ülés, Rétvári Bence // fotó: PS/Hatlaczki Balázs

- jegyezte meg. Hozzátette: a harmadik érték a belső határok átjárhatósága volt, az utóbbi hónapokban azonban több mint 20 belső határszakaszt zártak le az EU-ban. Mint emlékeztetett, illegális migránsok árasztották el Európa nagyvárosait, velük együtt a terroristák is megérkeztek, Európa egyre több országában a rendőrség nem tudja fenntartani a közbiztonságot. Ezzel szemben Magyarország a világ 13. legbiztonságosabb országa, itt nem tudtak kialakulni no-go zónák - hangsúlyozta.

- hangoztatta, hozzátéve: meg fogják védeni a déli határt és soha engedik meg, hogy kvóták szerint telepítsenek idegen népességet Magyarországra.

A parlament döntött a napirend módosításával kapcsolatos javaslatokról. Ezek között a képviselők többsége támogatta, hogy a napirend - a Fidesz-képviselőcsoport kezdeményezésére - egészüljön ki a terrorizmus elítéléséről és az áldozatok melletti kiállásról szóló politikai nyilatkozatról szóló javaslat tárgyalásával.

Az elnöklő Kövér László jelezte: az összevont vitára kedden, a szavazásra szerdán kerül sor. A képviselők megszavazták azt is, hogy az ENSZ kiváltságairól és mentességeiről szóló nemzetközi egyezmény World Aquatics Magyarországon működő intézményeire való kiterjesztéséről szóló törvényjavaslat vitájára kedden kerüljön sor, a parlament pedig szerdán, a határozathozatalokat követően tárgyalja a csádi magyar katonai szerepvállalásról szóló határozati javaslatot. Mindkét változtatást a Fidesz-frakció kezdeményezte.

A terrorizmus elítéléséről és az áldozatok melletti kiállásról c. politikai nyilatkozatnak javaslatáról, az általános vitáját kezdte meg az Országyűlés.

A terrorizmus elítéléséről és az áldozatok melletti kiállásról szóló politikai nyilatkozat vitája is megkezdődött

Nacsa Lőrinc KDNP-s képviselő úgy fogalmazott, október 7-én reggel sokkoló hírekre kelt az egész világ. Azt láthattuk, hogy a Hamász nevű terrorszervezet több, mint 5000 rakétát lőtt ki Izraelre, húzta alá a képviselő. Hozzátette,

A javaslatot Kocsis Máté, Simicskó István frakcióvezetők, Németh Zsolt és Nacsa Lőrinc képviselők fogalmazták meg, aki úgy fojtatta,

A képviselő hangsúlyozta, a helyzet hosszútávú rendezése csak a béke lehet. Kiállunk a minél hamarabbi tűzszünet és a béke oldalán. Azt láthatjuk, hogy a veszélyek korában élünk, járványok, migráció, háború, hogy csak az Európát körülvevő konfliktusokról beszéljünk - fogalmazott Nacsa Lőrinc. Az elmúlt években Európa beengedett számos migránst ellenőrzés nélkül. Az elmúlt napok tüntetéseiből kiderült, hogy közülük sokan a Hamász támogatói. Nacsa Lőrinc kiemelte,

Hozzátette, a bevándorlók között ott vannak a terror hívei, a Hamász, vagy akár más terrorszervezetek megbízottjai is. Közvetlen és súlyos kockázatot jelentenek az európai, és benne a magyar polgárok biztonságára. Majd így folytatta,

Nacsa Lőrinc szerint nagyon fontos, hogy elkerüljük a humanitárius katasztrófát. Ezért is állunk ki a béke mellett, ezért is állunk ki Izrael mellett. 222 túsz van a hírek szerint még mindig a Hamász kezén, mi azt szorgalmazzuk, hogy ezek a túszok minél előbb biztonságban érjenek haza a családjukhoz. A magyar álláspont teljesen világos, a bevándorlással együtt érkező terrorizmustól megvédjük Magyarországot. Hozzátette,

Ami Izraellel történt az szörnyű és sokkoló volt, fogalmazott Nacsa Lőrinc, hozzátette, reméli, hogy lehetőleg egyhangúan, de minél többen támogassák ezt a javaslatot.

Parlament, pleáris ülés, Hollik István, Nacsa Lőrinc // fotó: Hatlaczki Balázs

Izrael a terror ellen háborúzik

A Kormány részértől Menczer Tamás külügyi államtitkár kért szót, aki arról beszélt, maga a Kormány is támogatja az előterjesztést. Kiemelte, a konfliktust egyértelműen terrortámadásnak kell tekinteni, Izraelnek joga van az önvédelemhez, és ebben Magyarország támogatását élvezi. Úgy fogalmazott,

Majd hozzátette, a nemzetközi közösségnek mindent meg kell tennie azért, hogy ne szélesedjen ki országok közötti háborúvá a konfliktus, mivel a térség destabilizációja beláthatatlan következményekkel járna, kezdve a humanitárius válsággal és a harmadik világháború rémképével bezárólag. Menczer Tamás hangsúlyozta, az Ábrahám-megállapodások eredményeit nem szabad zárójelbe tenni, azok jelentik ugyanis a béke zálogát.

Vejkey Imre, az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottságának álláspontját ismertetve arról beszélt, a Bizottság esti ülésén megtárgyalta a terrorizmus elítéléséről és az áldozatok melletti kiállásról szóló szóló politikai javaslatot, amelyet 29 szavazattal egy tartózkodás mellett el is fogadott. Vejkey Imre külön felhívta annak fontosságára a figyelmet arra, hogy Magyarország félreérthetetlenül kinyilvánítsa: az áldozatok pártján áll. Hozzátette, a konfliktus eszkalációjának elkerülése mellett fontos kijelenteni, az elhibázott migrációs politika következtében a Hamász Európában is jelen van, amely súlyos kockázatot jelent a kontinens biztonságára. Kiemelte, hazánk joggal várj el, hogy a migráció megfékezésére tett erőfeszítéseit Brüsszel ne büntesse, hanem elismerje.

Középkori brutalitás

A Fidesz frakció nevében felszólaló Illés Boglárka arról beszélt, az egész világot sokkolta az a középkori brutalitás, amellyel a Hamász iszlamista terrorszervezet gyermeket, csecsemőket és időseket nem kímélve, házra járva mészárolta a civil lakosságot. Kiemelte, a politikai nyilatkozat célja kimondani, hogy a civilizált világ elítéli az agressziót, noha, különösen a progresszívnek nevezett baloldal részéről ezzel ellentétes hangok is megjelentek. Mint megjegyezte, ennek a tudathasadásos állapotnak tudható be a Várhelyi Olivér uniós biztos elleni támadás is, akit azért hurcoltak meg, mivel megakadályozta, hogy az uniós források a Hamász terrorszervezethez jussanak. Illés Boglárka kiemelte, elborzadva tapasztalható, hogy mind az európai nagyvárosok utcáin, mind a woke-egyetemek fellegváraiban a terrorizmust dicsőítő hangok kezdenek felerősödni. Kiemelte, hazánkban zéró a tolerancia az antiszemitizmus ellen, de az Európába érkező bevándorlótömegek komoly kockázatot jelentenek a kontinens biztonságára. Mint a helyzet súlyosságát jellemezve megjegyezte, csak az idén az uniós kimutatások szerint több mint kétszázezer illegális határátlépő érkezett Európába.

Arató Gergely; fotó: Hatlaczki Balázs/PS

Arató szerint nem Brüsszel engedte be a terroristákat, hanem a Fidesz

A bevándorláspárti DK szószólója, Arató Gergely a módosító javaslatukban hosszan értekezett arról, hogy a politikai javaslatot a Fidesz a migráció és a Brüsszel elleni támadásra használta fel. Ugyanakkor kiemelte, a Demokratikus Koalíció egyetlen, leszavazott javaslata az volt, hogy a magyar kormány is ismerje el felelősségét az uniós határok védelmével kapcsolatban.

-összegzett Arató Gergely.

A Hamász terrorszervezet, ezt senki nem vitatja

Hollik István a Fidesz kommunikációs igazgatója felszólalásában a pártoskodás elkerülése végett, és a közös álláspont kialakításának érdekében nem kívánta külön kommentálni a DK-s Arató Gergely felszólalását, ugyanakkor hangsúlyozta, a javaslat terrorszervezetként tekint a Hamászra, bármennyire is igyekszik ennek ellenkezőjét sugallani Arató. Ugyanakkor kitért arra, sok terrorveszélyt jelentő személy érkezett illegálisan Európába, akiknek hollétéről nem tudnak semmit az illetékes hatóságok, és ez tökéletesen rámutat az európai bevándorláspolitika csődjére. Kiemelte, ki kell mondani, hogy a migrációs uniós kurzuson Brüsszel annak ellenére nem akar változtatni, hogy hazánk déli határánál az embercsempész-hálózat konkrét politikai célok mentén tevékenykedik, jelesül, hogy minél több terrorista bejuttatása révén destabilizálják Európát.

A Jobbik retinájába beleégett a zsidók elleni támadás

Brenner Koloman, a Jobbik vezérszónoka pártja korábbi hozzáállásától meglehetősen idegen módon szintén középkorinak bélyegezte a Hamász támadását, és alapvetően támogatandónak nevezte a fideszes beterjesztést a politikai nyilatkozatról. Ugyanakkor nem restellte összemosni a hazánkba érkező vendégmunkások ügyét a migrációs folyamatokkal. Brenner felszólalásában többször is hangsúlyozta, a Fidesz migrációs politikáját és a határvédelmi kérdések megoldását a Jobbiktól emelte át, dacára annak, hogy az egykori radikális párt azóta a migráció-párti DK csatlósaként szerepel a politikai palettán.

Voltak párok, akik nem voltak

Nacsa Lőrinc, a KDNP vezérszónoka a vitát úgy összegezve sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy sem a Mi Hazánk, sem a Momentum, sem a Párbeszéd, sem az LMP akárcsak egy felszólalóval is nem támogatta Izrael terrorizmus elleni küzdelmét a vita során. Mint kiemelte, a nemzetközi porondon is fontos, hogy egyértelmű, határozott és szilárd üzenetet küldjön a magyar politikai közösség a konflikutssal kapcsolatban. Mint hozzátette, a zárószavazáson remélhetőleg egy, a kormánypártokon túli többség fogadja majd el a politikai nyilatkozatot.

20231024_131543_HBC_6397
20231024_131608_HBC_6407
20231024_132255_HBC_6442
20231024_133115_HBC_6506
20231024_133237_HBC_6531
20231024_134341_HBC_6593
20231024_134608_HBC_6598
20231024_135158_HBC_6609
20231024_140101_HBC_6646
20231024_140622_HBC_6663
20231024_141749_HBC_6679
20231024_142438_HBC_6690
20231024 -- Parlament, pleáris ülés, Kósa Lajos // fotó: Hatlaczki Balázs
20231024_143121_HBC_6733
20231024_143443_HBC_6740
20231024_144814_HBC_6752
20231024_144857_HBC_6760

Ajánljuk még