Pesti Srácok

Igazi magyarnak érezzük magunkat, amikor együtt vagyunk – Dr. Bende Barna a testvértelepülések és a kis lépések fontosságáról (VIDEÓ)

A szórványban „kicsit másképpen kell felvenni a mindennapos életet”, hiszen ahol nincs magyar iskola, ahol nem lehet anyanyelven ügyeket intézni, bevásárolni, ott rákényszerülnek az emberek, hogy a románság felé közeledjenek, de emellett magyarként tiszteletet vívjanak ki a maguk számára – magyarázza portálunknak a vajdahunyadi magyar lét bonyolultságát dr. Bende Barna, a város kórházának orvos-igazgatója, egyben másodmagával önkormányzati képviselő is idéntől. A választásokat követően ugyanis a 21 tanácsosból kettőt is a vajdahunyadi magyarság delegálhat a testületbe, ami azért is nagy szó, a városban 3,8 százalékos a magyarság részaránya, a képviseletük viszont közel 10 százalékos. Bende Barna szerint egyértelmű, hogy csak a magyar szavazatokkal ilyen eredményt lehetetlen lett volna elérni, kellett azoknak a románoknak a szavazata is, aki, az embert nézték és nem a pártját.

A videóban Bende Barna kifejti, hogy közéleti tapasztalatai alapján a kis lépések politikája működik úgy a szórvány, mint az egész kisebbségpolitika terén. Szerinte az RMDSZ a ’90-es évek óta jól csinálta, hogy kis lépésekkel ért el sokat, és nem akart azonnal autonómiát. Hasonló kis lépések jellemzik a vajdahunyadi magyarságot is, hiszen került Magyar Ház, került a Magyar Ház udvarába Hunyadi-szobor, a vajdahunyadi magyar napok székhelye is átkerülhetett a várba, minden évben történik valami.

-fogalmazott. Ugyanakkor megjegyezte, a Vas vármegyei testvértelepülési kapcsolatokra azért is különösen büszkék, mert

PestiSracok facebook image

Mint kiemelte,

A videót László Petra és Susánszky Mátyás készítette.

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!