
A komcsik egészen más szerepet szántak Nagy Imre újratemetésének, de egy lánglelkű felszólaló felülírta a mestertervet
Ma 36 éve temették újra Nagy Imrét és kommunista mártírtársait a Hősök terén. Az eseménynek az átváltozásra készülő pártelit egészen más üzenetet szánt, mint ami végül kerekedett belőle.
Néhai Hankiss Ágnes kutatásai világítottak rá először, hogy micsoda őrült manipulációs készülődés előzte meg a monstre megemlékezést, óriási állambiztonsági, belügyes hadsereg és a médiapribékek színe-java dolgozott azon, hogy az esemény kegyeleti, méltóságteljes jellegét ne változtathassa meg az antikommunista ellenzék, az maradjon csak A PÁRT szembenézése a múlttal, mellyel a komcsik hivatalosan is megkezdik a rendszerváltoztatást, vagy ahogy ők az állambiztonsági iratokban írták: a "modellváltást". Még azt sem engedték meg, hogy a legendás Inconnu Művészcsoport tagjai, akik a hatóságokkal dacolva-megküzdve felállították a 301 kopjafát a 301-es parcellában, a Hősök terei búcsúztatás után ott lehessenek a parcellában a tényleges újratemetésen. "Mi álltunk a Hősök terén, a spiclik meg ott ültek fenn a buszon" - mondta erről az ellenzéki tanár-újságíró, Laczik Erika a Lejáratás és bomlasztás című filmünkben.
Csakhogy két felszólaló, a lánglelkű Orbán Viktor Fidesz-alapító és a kérlelhetetlen ellenálló, Rácz Sándor, az 1956-os budapesti munkástanácsok hős vezetője felülírta a komcsik számítását és gyújtó hangú beszédeikkel örökké emlékezetessé tették a mártírok újratemetését, teljesen semlegesítve a szocialista narratívát. Orbán beszéde, amivel hazazavarta a szovjet megszálló katonákat, világszenzációvá vált és kétséget kizáróan történelmi beszédnek, a valódi rendszerváltoztatás kezdetének nevezhető.
Mert, bár húsz év kellett hozzá, de végül elbukott a komcsik - és a velük összeszövetkező liberálisok - mesterterve és Orbán Viktoré, illetve a valóban elkötelezett rendszerváltóké vált valóra. 2010-re végre tényleg magunk mögött tudhattuk a diktatúra négy és az átmenet két zavaros évtizedét. Még ha - miként arra öcsém, Mező Gáborújra és újra rávilágít, önmagukat átmentők, kaméleonok ma is szép számmal akadnak.

Zseniálisnak tartom Galambos Tamás festőművész híres, posztnaiv alkotását Nagy Imréék újratemetéséről, ahol a Hősök Terén Gábriel arkangyal helyén egy kaméleon ül. Ezért is választottuk ezt a festményt az újratemetés évfordulóján, 2017-ben a Kós Károly sétányra szervezett Egy szabad országért történelmi fesztiválunk motívumává.
