Pesti Srácok

El a kezekkel a templomainktól! – Június 4-én tüntetés a román nagykövetség előtt

A nagyváradi román hatóságok mégsem álltak át a civilizáció oldalára, továbbra is el akarják lopni a premontrei rendházat. Június 4-ére, 19 órára kollégáink a Magyar Jelentől tüntetést szerveznek a román nagykövetség elé, ahol a trianoni békediktátum évfordulóján közösen tiltakozunk a román törvénytelenség, mohóság ellen.

A tüntetés nemcsak Fejes Rudolf Anzelm atya kilakoltatása ellen szól, hanem kiállás az erdélyi magyar közösség mellett is. A hajnali román betörés csak egy példa a soha csillapodni nem akaró román sovinizmusra, aminek keretében a kommunisták által már egyszer rekvirált javakat újra meg akarják szerezni a magyaroktól, hiába kerültek vissza a tulajdonjogok a jogos tulajdonosokhoz a kommunista rezsim golyó szaggatta leváltása után.

román betörés
Hajnalban törtek be a románok.

Többek mellett lapunk is beszámolt róla, május 27-én, szerdán hajnalban végrehajtották Fejes Rudolf Anzelm premontrei apát végleges kilakoltatását a nagyváradi premontrei rendházból, amely mintegy 900 éven át szolgált a magyar szerzetesrend központjaként. A román hatóságok a falat átütve törtek be a premontreiekhez. Az eljárás nemcsak tisztességtelen, de még jogtalan is. Három hete úgy tűnt, Bukarestben megijedtek a nemzetközi botrány veszélyétől, és visszafogták Cristian Popescut, az önkormányzat magyargyűlölő városüzemeltetési vezetőjét, de a hajnal leple alatt Popescuék újra megjelentek és a korábban, legalább a román törvények szerint törvényesen ellopott iskola területéről falbontással törtek be a szerzetesrend templomának sekrestyéjébe és apáti lakásába, hogy elvégezzék annak kiürítését. A rend képviselői szerint elfoglalták a templomi tereket is, lezárták a sekrestyét, elzárták a vizet, és gyakorlatilag ellehetetlenítették a templom működését.

A rend közleménye szerint nincs jogerős kilakoltatási határozat ellenük, csak az ősi román szerzési szándék és mohóság. A prépostság feljelentést készül tenni. Magyarország még mindig nem reagált külügyminiszteri, vagy bármiféle hivatalos formában, akár a román állam felé, akár az Európai Uniós politikai, jogi lehetőségekkel élve

Ne menjünk el amellett sem, hogy a nagyváradi premontrei rendház román ellopását az a Nicușor Dan indította polgármesterként, akit a világ együgyűbb része progresszív, liberális politikusként tart számon. Sajnos románból a liberális is minimum félfasiszta, és ezen a tényen az sem segít, ha a nála kevésbé liberális román politikusokkal ellentétben a szexuális kisebbségek ügyével kapcsolatban annyira megértő, nagyvonalú és toleráns, mint Ernst Röhm.

Találkozunk június 4-én a román nagykövetség előtt!

 

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!