Felmérések bizonyítják, hogy a német emberek egyre kevésbé hisznek a vezető német sajtóorgánumoknak – számolt be a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsora. Az elemzés rámutat arra is, a vélekedés nem újkeletű, egyesek már 2015-ben is arról írtak, hogy a német mainstream sajtó hitelét vesztette, politikai vagy gazdasági megrendelésre dolgozik.
Minden harmadik német kételkedik a sajtóinformációk igazságtartalmában egy német közvélemény-kutató intézet felmérése szerint – derült ki a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorából. A német baloldali mainstream média zászlóshajói, mint például a Frankfurter Allgemaine Zeitung (FAZ) – melynek olvasottsága az egykori érték harmadára esett vissza – folyamatosan egyre hiteltelenebbé válnak, ennek köszönhetően pedig olvasótáboruk is látványosan csökken. A visszaesésre példaként hozható a Spiegel című napilap, ami korábban 1,1 milliós példányszámban fogyott, 2015-re már csak 800 ezer olvasót tudtak megtartani, mára pedig 700 ezernél is kevesebbet adnak el az újságárusok.
A baloldali irányultságú közmédia sem népszerű, különösen a fiatalok körében érdektelen, pedig korábban a ZDF és az ARD a szabad sajtó ékköveinek számítottak. Norbert Bolt, berlini médiaprofesszor szerint ezen orgánumok visszaesésének oka, hogy
Németországban az újságírók teljes szereptévesztésben vannak. Nem tesznek különbséget a vélemény és a tény között, így szubjektív értelmezéseket közölnek a hírek helyett.
A svájci Neue Zürcher Zeitung kísérletképpen két napon át hallgatta és elemezte a Deutschlandfunk közszolgálati rádió adását. Végül arra a következtetésre jutottak, hogy a rádiónál látszólag a műsorkészítők egy párhuzamos világban élnek, elrugaszkodva a valóságtól. Az összefoglaló szerint a rádió nem is törekszik arra, hogy a széles néprétegeket érintő, érdeklő témákat érintsék.
A mainzi egyetem is kísérletezett a témában, ők a korábban megingathatatlan hitelűnek tartott ARD közszolgálati televízió bevándorlási válsággal kapcsolatos tudósításait vetették össze más orgánumok tájékoztatásával. Az eredmény több mint lesújtó lett: a kutatást vezető tudós szerint ugyanis manipulált felvételeket mutattak a híradóban, nőkkel és gyerekekkel a középpontban, holott ez a két csoport jelentősen alulreprezentált volt a 2015-ös migrációs hullám idején, hiszen jobbára fiatal férfiak érkeztek Németországba. Vagyis a közszolgálati televízió a bevándorlók érdekeit helyezte előtérbe tudósításánál, nem a helyi lakosokét.
Fotó:dw.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS