A minap a baloldali álhírgyártás egyik legkellemetlenebb esetével szembesülhettek a választópolgárok. Az MSZP színeiben Korózs Lajos készített egy videót egy magát mentőtisztnek hazudó idős asszonnyal, aki azt állította: a koronavírus miatti kórházkiürítések következtében, a hazaküldött 10 végstádiumban szenvedő rákos betegekből 9 pár napon belül meg is halt. A mentőtisztként megszólaló nő azt állította: ő, mint képzett mentős felajánlotta a segítséget a hazaküldött betegeknek, de még így is sokan meghaltak. Tegnap azonban kiderült: sem az OMSZ, sem más magán mentőszolgálat nem ismeri az asszonyt, nem szerepel az egészségügyi dolgozók nyilvántartásában sem. A ráadás pedig csak most jött: kiderült ugyanis, hogy Németh Athina évekkel ezelőtt az Origo újságíróját is felkereste azzal az ürüggyel, hogy ő a Kossuth-díjas magyar filmrendező, Herskó János lánya, holott ez nem volt igaz.
Az MSZP által tolt gigantikus fakenewst természetesen a balliberális média elképesztő sebességgel vette át. A 444, Index, HVG (stb.) hatásvadász és meghökkentő címekkel fémjelezte az esetet. Az Index például azzal a címmel vette át a kamuhírt, hogy „úgy küldték haza a kórházból, hogy csak félig volt összevarrva a hasa”.
Az Origo most arról számolt be, hogy egyik munkatársuk már szembe találkozott Korózs mentősével. Érdekes módon az asszony ott sem volt teljesen szavahihető. A lap kultúra rovatának újságírója elmesélte, hogy évekkel ezelőtt Németh Athina a Facebookon ismeretlenül írt neki azzal az ürüggyel, hogy ő a Kossuth-díjas magyar filmrendező, Herskó János lánya. Pár hónap elteltével az Origo újságírója egy portrét szeretett volna írni a nagy filmművészről, ezért megkereste a “lányát”. Miután telefonon felhívta, Krisztinavárosban egy étteremben találkoztak, azonban az újságírónak azonnal feltűnt, hogy valami nem stimmel a nő körül.
Megismételte, hogy Herskónak a lánya, amiket mondott az valamelyest összhangban is volt Herskó élettörténetével, de azért voltak súlyos hiányosságok is benne
– fogalmazott. Mivel eléggé gyanús volt a dolog, ezért az újságíró Herskó János tanítványainál rákérdezett arra, hogy az ismert rendezőnek van-e ilyen lánya. Ekkor derült ki, hogy akivel találkozott, egészen biztosan nem a filmrendező lánya. A történetnek úgy lett vége, hogy a lap munkatársa írt egy egyértelmű üzenetet Némethnek arról, hogy lebukott. A nő azóta törölte az üzenetváltásaikat.
Következmények nélkül terjeszthet álhírt a baloldal?
Korózs Lajos azóta bevallotta, hogy semmiféle kutatást nem végzett a nő után. Mint mondta, arcát és nevét vállalta az asszony, ezért nem „nyomozgatott” utána. Ő egyébként úgy tudta, hogy eseti megbízással dolgozik mentősként Németh, a hospice ellátást pedig szerinte egyéni vállalkozóként végezheti. Tehát ebben eltérően nyilatkozott a politikus és a mentősként szerepelt asszony. Korózs azt ígérte 24.hu-nak, hogy SMS-ben elküldi a cég nevét, ahol Németh dolgozik, ám ezt nem tette meg.
A nő története már csak azért is nagyon sántít, mert állítása szerint főállásban végzi a mentős tevékenységet, és mellette – munkáltatója megbízásából – hospice ellátással is foglalkozik. Ha azonban ez igaz lenne, akkor szerepelnie kellene az Állami Egészségügyi Ellátó Központ publikus adatbázisában, mint mentőtiszt, vagy mentőápoló, de bárhogyan kerestük, nem találtunk rá a nyilvántartásban.
Érdekes, hogy a párt még ezután a kínos eset után sem határolódik el a történtektől. Bár a videót törölték (Korózs állítása szerint az Országos Mentőszolgálat érzékenysége miatt), a párt közleményében azt írta: Németh egy olyan cégnél tevékenykedik, amely már az egészségügyi veszélyhelyzet kihirdetése előtt is hosszú évek óta együttműködött az Országos Mentőszolgálattal. Az azonban már nem derült ki, hogy ezt honnan tudják, ugyanis Németh Athina a 24.hu kérdésére azt mondta, fogalma sincs kivel működik együtt munkaadója, de ez – szerinte – a munkavállalókra nem is tartozik.
Az EMMI azonban nem hagyta szó nélkül a szocialista politikus húzását. A minisztérium rémhírterjesztés miatt büntetőfeljelentést tesz ismeretlen tettes ellen az MSZP Facebook-oldalára felkerült videó okán, amelyben megjelent Korózs Lajos, a szocialisták országgyűlési képviselője és Németh Athina is, aki mentőtisztnek szólíttatta magát. Utóbbiról kiderült, hogy sem az Országos Mentőszolgálat, sem a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara, sem az Állami Egészségügyi Ellátóközpont nyilvántartásában nem szerepel, sőt az általa megnevezett Szamaritánus Mentőszolgálat is határozottan cáfolta, hogy a hölgy valaha is dolgozott volna náluk. Az asszony egyébként már áprilisban a Klubrádiónak is nyilatkozott a témában, ahol ugyanezt a történetet mesélte el. Akkor azonban egy szóval sem említette, hogy mentőápoló lenne. Németh májusban is nyilatkozott, akkor a Human Rights Watch nevű jogvédő szervezetnek mesélte el a történetet. A jogvédő szervezetnél májusban hospice ápolóként hivatkoztak a nőre.
A fakenews úgy söpör végig a balliberális médiában, mint a hurrikán, de látszólag ők sem olvasnak utána miről írnak
A 444-en, Indexen sorra jelentek meg cikkek Korózs videója kapcsán. Bár Németh úgy fogalmazza meg az állításait, hogy gyakorlatilag azt sem tudjuk kicsoda – hiszen mindig máshogy hivatkozik magára -, mégis ugranak a szavaira, átveszi minden ellenzéki portál és puszta tényként tálalják az olvasók elé. Így történhetett meg az, hogy májsuban az Euronews is beállt a sorba, ahol angol nyelvű cikkben hivatkoznak a kamu mentősre, aki szerint 10-ből 9 beteg meghalt a kormány intézkedései miatt. Érdekes módon a portálon azóta is fent van a cikk, nem történt benne változtatás, a fakenews terjedhet, úgy tűnik teljesen mindegy, hogy a történet hiteltelen.
Forrás: Origo, 24.hu, PS / Kiemelt kép: atv.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS