Igazságügyi szakértők meghallgatásával folytatódott pénteken a bőnyi rendőrgyilkossággal vádolt Győrkös István ügyének elsőfokú tárgyalása a Szombathelyi Törvényszéken. A vádlott a szakemberekkel ellentétben vallomásában a bíróság előtt azt állította, baráti tűz végzett az áldozattal.
Az idős vádlott továbbra is fenntartotta, hogy ártatlan az emberölésben, a pénteki tárgyaláson is azt hangoztatta, éppen lehajolt, hogy lerakja a kezében tartott gépkarabélyt, amikor a rendőrök lövése eltalálta, ezután pedig szinte “önkívületi állapotba” került, és ekkor sülhetett el a fegyvere. A rendőrök “célba lőttek” rá, amikor pedig meghallották a gépkarabély hangját, “elszaladtak” – állította. Azt nem tudja, hogy a vele szemben egyméternyire álló rendőr őrnagyot hogyan érte fejlövés – mondta, azzal védekezve, hogy az intézkedő rendőrök lőhették meg véletlenül a társukat.
A szakértő állítja, Győrkös ölte meg az áldozatot
A délelőtt meghallgatott fegyverszakértők azonban arra a következtetésre jutottak, hogy a 46 éves áldozat halálát a Győrkös István gépkarabélyából származó lövés okozta. A vádlott több lőfegyvert is engedély nélkül tartott, éppen ezek miatt akartak 2016. október 26-án a bőnyi házában házkutatást tartani a rendőrök. A vádlott és védői hangsúlyozták ugyanakkor, hogy a fegyverszakértő a rendőrök által kilőtt nyolc lövést nem vizsgálta olyan részletességgel, mint a vádlott által sorozatlövéssel kilőtt három lövedék útját. Közölték: a nyomozati iratok szerint nem lehet pontosan tudni, hogy a rendőrök nyolc vagy kilenc lövést adtak le, mivel kilenc töltényhüvelyt szedtek össze, de csak nyolc lövésnyomot vizsgáltak, egy állítólag eltűnt. Ezt az állítást a fegyverszakértő sem cáfolta. Fontos szerep jutott a pénteki tárgyaláson annak a baseballsapkának, amelyet az áldozat viselt, a szakértő szerint ugyanis a műanyag sildjén gellert kapott a lövedék. A védelem ezzel kapcsolatban azt kifogásolta, hogy a sapka vizsgálatának módszeréről semmi sincs a szakértői véleményben, és teljesen új az az állítás, hogy a silddel ütközve a golyó elfordult volna. Az igazságügyi orvos szakértő elmondta: a rendőr őrnagyot halántékán érte a lövés, azonnal orvosi beavatkozással sem lehetett volna megmenteni az életét. A tárgyalást – újabb szakértők meghallgatása után – elnapolták.
A vád szerint is Győrkös lőtte agyon a rendőrt
A vád szerint a szélsőséges szervezet jelenleg is előzetesben ülő vezetője, az orosz titkosszolgálatokkal is kapcsolatba hozott Győrkös István fejbe lőtte a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) kiemelt főnyomozóját, Pálvölgyi Péter alezredest. A hungaristánál házkutatást akartak tartani, amely része volt annak az akciónak, amit az általa vezetett szervezet ellen indított el hónapokkal korábban a rendőrség. Az ügyészség azt állítja, hogy a hungarista házába jogszerűen belépő egyik rendőrre, néhai Pálvölgyi Péter rendőr alezredesre az általa korábban engedély nélkül megszerzett, éles lőszerrel töltött gépkarabéllyal Győrkös egy rövid sorozatot adott le. A lövedékek közül egy az intézkedő rendőrt a fején találta el, aki ennek következtében a helyszínen azonnal életét vesztette. Hozzátették: a Győrkös által leadott, több más személy életét veszélyeztető lövéseket követően a tervezett házkutatás miatt szintén a helyszínen tartózkodó két másik rendőr a vádlottra több lövést adott le, amelyek közül egy el is találta.
Szlovák fegyverek is lehettek a hungaristánál
A vádlottat két órával a cselekmény elkövetését követően a Terrorelhárítási Központ (TEK) helyszínre kiérkezett tagjai fogták el – írta a főügyész, hozzátéve, hogy a helyszíni szemle során engedély nélkül megszerzett és különböző helyeken elrejtett lőfegyvereket és lőszereket találtak Győrkös házában. Állítólag a fegyverek között találtak olyan típusú szlovák gépfegyvereket, amikkel elkövették a Charlie Hebdo elleni 2015 januári támadást, és ilyen fegyvereket használtak Abdeslamék a novemberi párizsi merényleteknél is. A Zoom.hu szerint a párizsi mészáros és az MNA-sok Magyarországon tárgyaltak egymással, de ezt hatósági forrásaink cáfolták.
Van még tisztázatlan kérdés
A bőnyi ügyben egyébként rengeteg tisztázatlan kérdés felmerült: a rendőrök azért akartak házkutatást tartani Győrkösnél, mert információjuk volt arról, hogy az MNA-vezérnél éles fegyverek vannak, amiket engedély nélkül tart. Ennek tudatában értesíteniük kellett volna a Terrorelhárító Központ (TEK) munkatársait, ám ezt mégsem tették meg. További furcsaság, hogy a lelőtt rendőrt kimenekülő társai otthagyták, a TEK megérkezéséig senki nem ment érte vissza a házba. Ráadásul, úgy tudjuk, a helyszínen az egyik rendőr szájából az a felkiáltás is elhangzott, hogy „remélem, nem én lőttem agyon”. Azonban tény, hogy a belső vizsgálat nem állapított meg semmilyen szabálytalanságot és az erre illetékes, a bőnyi ügyben egyébként is eljáró Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) sem indított nyomozást.
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS