Fábián Tamás, a független-objektív újságírás etalonja és Biró Marianna, Telex-celeb faggatta Deutsch Tamás EP-képviselőt Néppártról, NER-ről, Orbánról, és az állítólagos jobboldali túlsúlyról a média minden szögletében. A megagiga hosszúságú interjú izgalmasnak ígérkezett, azonban a független kollégák olyan hosszan fasíroztak-trancsíroztak egy-egy témát, hogy mélyinterjú helyett egy gyötrelmes faggatózást kaptunk az egyébként érdekes témákkal kapcsolatban.
Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő, Fidesz-alapító tag, a rendszerváltás óta a hazai közélet emblematikus figurája, a kormányzópárt azon örökifjú fenegyereke, aki mindig bevethető egy független-objektív zsurnalisztikai pofozkodásra. Éppen ezért nehéz behúzni a csőbe, a progresszív akadékoskodáson és nyavalygáson túl nem árt, ha az újságíró lélekben és agyi kapacitásban felkészül a beszélgetésre. A politikus saját magáról és a pártban betöltött szerepéről így vallott:
Mindig csatár voltam, a pályán és a politikában is. Aztán hogy mennyire megy még a góllövés, vagy kezdek-e már lassabban fordulni, mint a 7-es busz, vagy egy gyors labda-átvétellel még mindig gólhelyzetbe tudok-e kerülni, meglátjuk.
Maradjunk annyiban, hogy a pályán van még. Fábiánékat, mint médiamunkásokat természetesen módfelett érdekelte Deutsch viszonyulása a kormányoldal állítólagos médiafölényéhez, amellyel kapcsolatban a politikus elmondta:
Szerintem az egész megközelítésük torka ott véres, hogy érdekes módon soha semmilyen vizsgálódás, érdeklődés, rákérdezés nincsen a függetlennek, vagy kormánykritikusnak kikiáltott, valójában ellenzéki sajtótermékek tulajdonosi viszonyaival kapcsolatban. Ezeknek az orgánumoknak a tulajdonosai minden gyanú felett állnak, ezt a tulajdonosi világot illetően soha nincsen szó politikai hátsó szándékról és kapcsolatrendszerről, ezek az emberek már szinte Teréz anyák, akik kizárólag az elképesztő társadalmi felelősségvállalástól vezérelve égetik el a pénzüket veszteséget hozó tevékenységekben, és soha életükben még csak nem is találkoztak ellenzéki pártvezetőkkel, nem volt semmilyen kapcsolatuk a baloldallal.
Miután ezt a témát kivégezték, jött a következő progresszív mantra a NER-ről, jobboldali oligarchákról, és Orbán Viktor üzleti befolyásáról. Deutsch itt közös pontokat vélt felfedezni a nagyobbik kormánypárt és a független-objektív Telex között:
Van ereje a Telexnek, mert támogatást adnak az emberek a működésére? Van. Ebben a logikában azt kell mondjam, hogy a Fidesz és a Telex ugyanazt csinálja, a polgári világban adományokat gyűjt. A közpénzből történő gazdagodással pedig az a helyzet, hogy a magyar állam fejlesztési forrásai az utóbbi tíz évben hála a jó égnek, és az Orbán-kormányok sikeres gazdaságpolitikájának, a korábbiaknál lényegesen nagyobbakká váltak. A fő kérdés, hogy a keletkező profit Magyarországon marad, vagy külföldre megy. Az egyik a patrióta gazdaságpolitika és a nemzeti elkötelezettség, a másik a globalista gazdaságpolitikai gondolkodás és az önfeladás. Mi a patrióta gazdaságpolitika iskolájához tartozunk, azt valljuk, hogy a magyar közpénzből megvalósuló beruházások profitja maradjon a magyar vállalkozásoknál.
Európai Néppárt
Az Európai Néppártból való kilépéssel kapcsolatban Deutschnak már régóta nem voltak illúziói, hiszen a Néppárt balra húzódása, és a progresszív-felvilágosult eszméknek való behódolása nem új keletű. Azzal kapcsolatban, hogy a KDNP, a Fidesz koalíciós partnere a pártszervezet tagja maradt, a politikus azt mondta:
Ők sem gondolnak mást arról, hogy ma hol tart a Néppárt, és milyen stratégiai irányba kellene menniük, de a maguk dacosságával, alapítóként ők még mindig próbálják a lehetetlen feladatot megoldani.
Deutsch cáfolta azon városi legendákat, és ellenzéki hangokat, hogy Orbán Viktor egyfajta Huxitban gondolkozik, és a britek után a magyarok kilépését szorgalmazza az Európai Unióból:
A magyar állam 1021 év óta létezik, ebből tizenhét évet töltött az EU-ban, több mint ezer évig életképes volt az Európai Unión kívül is. Az európai együttműködés történetének közel hetven évének a döntő részét is kényszerűségből azon kívül töltötte. Orbán Viktornak az az egyértelmű politikai álláspontja, hogy Magyarország az Európai Unió tagja, és az is marad. Ettől eltérő megfontolás nincs az asztalon.
Mészáros, és ami az Üveghegyen túl van
Az egyébként igen nyögve-nyelős beszélgetésből nem maradhatott ki a NER központi figurája, Gyurcsányék mumusa, Mészáros Lőrinc. Arra kérdésre, hogy legálisan és tisztességesen szerezte-e Lőrinc a vagyonát, Deutsch Tamás úgy reagált:
Senki sem Orbántól függetlenül gazdagodott meg, aki 2010-et követően meggazdagodott vagy még gazdagabb lett, mert Orbán csinált egy olyan sikeres gazdaságpolitikát, ami sok ember számára megteremtette a tisztességes gazdagodás lehetőségét
Ugyanakkor a politikus azt elismerte, hogy nem ért egyet és furcsállja azokat a jobboldalon belüli meggazdagodásokat, amikről a sajtóban is hallani lehet, de hozzáfűzte:
Tőlem ne várja senki, hogy a saját politikai családomat nyilvánosan kritizáljam.
Ez legalább tiszta és világos beszéd. Aztán folytatódott a kötekedés stadionokról, vagyonnyilatkozatokról, majd Fábiánék előrángatták Navracsics Tibort, a haladó ellenzék kedvenc kormánypárti politikusát, aki nemrégiben kijelentette, nem biztos, hogy a mai Fideszbe belépne. Deutschot efféle kétségek nem gyötrik,
Nekem nem kell belépni, én másokkal együtt alapítottam. Most is megalapítanám.
A Fidesz jövőjével kapcsolatban nehéz frappánsat mondani, mondjuk a kérdés is hülye, főleg egy olyan időszakban, amikor a legtöbb embernek komoly kétségei vannak már a holnappal kapcsoltban is. Deutsch semmilyen prófétikus tulajdonságról nem tett tanúbizonyságot, amikor a pártjával kapcsolatban kijelentette:
Lehet, hogy vannak szép számmal, akik Orbán Viktor örök életében bíznak, de szerintem ez még neki sem fog sikerülni. Valamikor majd előáll ez a helyzet, és egy Orbán nélküli Fidesz biztosan nem lesz ugyanaz, mint ahogyan Kohl után messze nem volt ugyanaz a CDU sem.
A végéről nem maradhatott ki némi agitáció a szivárványcsaládok és a mostanában oly divatos egynemű szerelmek mellett. Deutsch mindenki véleményét tiszteli, az MTK sportolóinak befolyásolása távol áll tőle, igaz nem is az ő dolga. Az interjúnak álcázott vallatás itt olvasható eredeti terjedelmében.
Forrás: Telex/PS; Fotó: Horváth Péter Gyula/ PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS