Az elhurcolt németektől a házaik mellett a hazájukat is elvették, ami jóvátehetetlen és elfogadhatatlan – mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára vasárnap a Pest megyei Budaörsön. Menczer Tamás, aki a térség kormánypárti országgyűlési képviselőjelöltje is egyben, a magyarországi németek 1946-ban Budaörsön megkezdett elűzetésének 76. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen arról beszélt, hogy a németek kitelepítése elfelejthetetlen, megmásítani már sajnos nem lehet, ugyanakkor napjainkban még van mód a cselekvésre.
A cselekvés a jelenkorban a kormányzati felfogás szerint azt jelenti: segíteni kell minden nemzetiségnek abban, hogy a nyelvét, a kultúráját, a szokásait, a tradícióit megtarthassa
– mutatott rá az államtitkár a budaörsi plébániatemplomban tartott megemlékezésen. Menczer Tamás tájékoztatása szerint a kormány 2010 óta 28 milliárd forinttal támogatta a magyarországi németek közösségeit.
Hiánypótló mű, díjnyertes alkotás született a magyar–német együttélés több mint ezeregyszáz évéről
Mint arról korábban részletesen beszámoltunk, második helyezést ért el, emellett Kásler Miklós emberierőforrás-miniszter különdíját is elnyerte kolléganőnk, László Petra és férje, László Gábor közös alkotása, a Mi svábok, mindig jó magyarok voltunk című film, amelynek produkciós feladatait a PestiSrácok.hu kiadója, a Gerilla Press Kft. látta el. A filmmel abszolút hiánypótló mű született a magyar–német együttélés több mint ezeregyszáz évéről. A jubiláló filmes seregszemlére összesen százhetvennyolc pályázatot nyújtottak be, ezek közül a zsűri harmincnégy filmet válogatott be a döntőbe, közülük ítélték a második legjobbnak a PestiSrácok.hu és a László házaspár munkáját. A téma apropója, hogy kollégánk, László Petra férje sváb származású, így családi indíttatás áll a témaválasztás mögött. Nem ez az első közös sváb filmjük. Korábbi filmjeink inkább a sváb–magyar közös történelem egy-egy traumatikus szeletét dolgozták fel – kitelepítés, egy komplett sváb falu kiirtása a Vörös Hadsereg által, egy ’56-os sváb mártír története –, mostani filmünkben viszont arra vállalkoztunk, hogy ötvenkét percben a teljes magyar–német együttélés több mint ezeregyszáz évét dolgozzuk fel – mondta egy korábbi, a Nullahategynek adott interjúban László Petra. Az alkotók azt a jelenséget is igyekeztek bemutatni, miszerint a sváb egy olyan nemzetiség, akik nagyon jól tudtak beilleszkedni a magyar társadalomba, és sok sváb idővel még „magyarabb is lett a magyarnál”.
Részlet a díjnyertes alkotásból, amelyet a Pesti TV műsorkínálatában is megtalálnak!
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook hozzászólás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS