Helyreigazítás
Az általunk szerkesztett pestisracok.hu 2020. január 6. napján megjelent „Micsoda véletlen: két nappal a Szeviép-ítélet előtt számlázott a városnak a bírónő cége. Botkáék pedig az ítélethirdetés után fizettek” címmel megjelent írásunkban valótlanul állítottuk, hogy a bírónő családi vállalkozása több, mint 800.000.000 Ft közpénzzel lett gazdagabb a szegedi városvezetésnek hála, véletlenül éppen a felmentő Szeviép-ítélet előtt. A valóság ezzel szemben az, hogy a teljesítésigazolás megtörtént, azonban a számla kifizetésére egyelőre nem került sor. Ugyanezen cikkünkben valótlanul állítottuk, hogy „Az összesen 1 milliárdos költségvetésű projektben a szerződő szerint bruttó 950.135.146 Ft jutott az ÉPTÁRKER-nek. Ebből a nettó vállalkozói díj 722.838.560 Ft volt.” A valóság ezzel szemben az, hogy a szerződés alapján a teljes konzorcium vállalkozói díjból az ÉPTÁRKER Kft. mindösszesen nettó 84.240.329 Ft vállalkozói díj illette meg.
Ahogy az ünnepek előtt megígértük, folytatjuk az igazságszolgáltatásban, független bíráskodásba vetett hitet sokkoló tényfeltáró riportsorozatunkat a rendszerváltás utáni legnagyobb bírósági botrányról. Korábbi cikkeinkben bemutattuk, hogy két olyan bíró is tagja volt a Botka beszállítóinak számító Szeviép-vezéreket felmentő bírói tanácsnak, akik lekötelezettjei a szegedi szocialista városvezetésnek. Az egyik bírónő, Nóvé Ágnes és férje építőipari cége 800 milliós megrendelést kapott a várostól a Szeviép-ügy másodfokú tárgyalása előtt. A tanácsvezető bíró, Kovalcsik Éva 12,4 millió forintért vásárolhatott meg egy 100 négyzetméteres polgári lakást Szeged korzóján, amit már akkor 21 millióra értékeltek, de ma legalább 50 milliót ér, ráadásul a bírónő nyolc napig volt tulajdonosa a lakásnak, utána eladta; hogy mennyiért, az rejtély. Azt is bemutattuk, hogy a büntetőügyeket, így a Szeviép-ügyet is az egyik vádlott védőjének felesége szignálta ki, aki ráadásul az önkormányzati cégek jogásza. Azóta sikerült megszereznünk a Nóvé Ágnes bírónő cége és a szegedi önkormányzat között létrejött szerződést és minden azzal kapcsolatos dokumentumot. Az iratokból kiderül, milyen ügyesen időzítették a megrendelést, a teljesítést, de még a fizetést is… Maradjunk annyiban, hogy Botkáék tutira mentek és utólag fizettek…
Korábban csak annyit tudtunk, hogy Nóvé Ágnesnek, a Szegedi Törvényszék bírájának a férjével közösen van egy Éptárker Kft. nevű építőipari vállalkozása, amely a Szeviép-ügy ítélete előtt három munkát is kapott Szeged városától. Az összértéket maga Botka László hozathatta nyilvánosságra első dühében a meggondolatlan támadó válaszában… Megtudtuk, hogy Nóvé bírónő családi vállalkozása több, mint 800 millió forint közpénzzel lett gazdagabb a szegedi városvezetésnek hála, véletlenül éppen a felmentő Szeviép-ítélet előtt.
De hogy ennyire közvetlenül előtte, azt még mi sem gondoltuk volna… Most már értjük, hogy miért nem kaptunk választ a szegedi jegyzőnek és a polgármesteri titkárságnak küldött kérdéseinkre, és miért pattintották le közérdekű adatigénylésünket is, hogy máshol kopogtassunk…
A dokumentumokól egészen megdöbbentő véletlenek, vagy épp tudatos időzítés rajzolódik ki. Az is egyértelműen kiderül, hogy többször is módosították az eredeti szerződésben lejegyzett határidőket, ahogy ugye a Szeviép-ügy is húzódott, nyúlt, mint a rétes.
A három elnyert vagy inkább megkapott projekt közül foglalkozzunk csak a legnagyobbal, a zöld város projekttel, amelyet egy másik céggel konzorciumban nyert el Nóvé bírónő cége. Az összesen 1 milliárdos költségvetésű projektben a szerződés szerint bruttó 950 millió 135 ezer 146 forint jutott az Éptárkernek. Ebből a nettó vállalkozói díj 722 millió 838 ezer 560 forint volt. A szerződést 2018. szeptember 21-én kötötték, eredetileg 180 napos átadási határidővel.
No gallery template found!2019. szeptember 16-án született meg az első módosítás, amiből kiderül, hogy a munkaterületet 2018. október elején adták át, tehát a munkának június végére el kellett volna készülnie. Aztán különböző kifogások okán nemcsak a határidőt tolták ki két hónappal, hanem a vállalkozó ilyen-olyan többletköltségeit is megállapították, ami a tartalékkeret terhére az eredeti összegen felül további csaknem 10 millió forintot jelentett közpénzből.
2019. november végén, két héttel a Szeviép-ítélet előtt egy második módosítást is aláírtak, méghozzá személyesen Botka László… A határidőt többletmunkákra való hivatkozással 2019. szeptember 20-ra tolták ki, és újabb milliós többletköltségeket is rögzítettek.
Összességében elmondható, hogy az eredetileg 180 naposra tervezett kivitelezést még egyszer annyival megtoldották. Ilyenkor az a gyakorlat, hogy a vállalkozó kötbért fizet, nem pedig többletköltségeit számolja el.
Októberi munkabefejezés, decemberi számlázás
Nemcsak a városnak a szegedi adófizetők pénzéből gyakorolt úri gesztusa szúr szemet a dokumentumokon, hanem a dátumok is. Részletes teljesítési igazolás árulja el, hogy az Éptárker a munkát november 5-e előtt befejezte, aznap már a teljesítést igazolta a hivatal. A számlát valamiért mégis csak több, mint egy hónappal később, december 11-én állították ki. Két nappal a Szeviép-ügy ítélethirdetése előtt.
Botkáék beszállítóinak felmentését ugyanis december 13-án mondták ki Nóvéék a Szegedi Törvényszéken.
És láss csodát, pár napra rá, december 17-én érkeztette is a számlát a hivatal, másnap pedig a fizetést is visszaigazolták.
Hogy tovább csigázzuk kedves olvasóinkat, már most jelezzük, hogy ez még mindig nem a történet vége. Ugyanis más olyan nagyértékű munkát is találtunk Nóvé bírónőék cégének háza táján, ami összefüggéseket mutat bírói tevékenységével.
Lejárt a Szegedi Törvényszék elnökének mandátuma, de újra pályázott
Közben azt is megtudtuk, hogy a Szegedi Törvényszék elnökének, Dr. Tárkány-Szűcs Babettnek az elnöki megbízatása éppen most járt le, de információink szerint újból megpályázta a posztot. Megkérdeztük az OBH-t, hogy a történtek után – amelyekben a törvényszék elnökének felelőssége is felmerül, hiszen több olyan ordító összeférhetetlenség ellenére tárgyalta ez a bírói tanács, illetve ezek a bírák az ügyet, hogy az az elnöki felelősséget is felveti – várható-e, hogy az elnök asszony továbbra is a posztján marad? Befogadták-e a pályázatát?
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy az elmúlt hetekben jutott-e valamire az OBH elnökének utasítására lefolytatott belső vizsgálat – hiszen az információk birtokában mi néhány nap alatt találtunk rá az aggodalomra okot adó adatokra, a belső vizsgálatra ennél jóval több volt már mostanáig is.
Vezető kép: PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS