A CPg együttes üldözése és börtönbe zárása a Kádár-diktatúra kései őrületének szimbolikus története. A punkegyüttes semmi mást nem akart, csak a szabadságot. Érthető, ha a rezsimnek ez nem tetszett. Ebben az írásból kiderül, hogy hogyan kezdődött az egész ügy. Egy kölcsönkapott kazettával. A frontember Güzüt azért vitték be, mert találták nála egy olyan kazettát, amin a Szabad Európa Rádió szignálja és Nagy Feróék dala is rajta volt. Provokáció volt már ez is? Hogyan került hozzá a kazetta? A CPg elleni hadjárat kezdete. A CPg egyébként a Come on Punk group, később Coitus Punk group rövidítése volt.
Még mindig nem tudunk eleget arról, hogy a kádári diktatúra hogyan lehetetlenítette el azoknak az életét nap mint nap, akiket az ellenségének tartott. Jelen esetben a punkokat, a CPg együttes tagjait. Akiket mindennap igazoltattak a rendőrök. Ugyanazok a járőrök, ugyanazokon az útvonalakon járva. Ez volt az első lépcsőfok. Aztán jöttek a sunyi, megalázó provokációk. (A témában korábbi cikkeink itt és itt.)
És elindult a kazetta-ügy
A CPg punk együttes meghurcoltatásának kevésbé ismert része a kazettaügy. Az ezzel kapcsolatos titkosszolgálati iratokat most tártam fel a Történeti Levéltárban (dossziészám: V-163453).
Benkő Zoltán Güzü úgy emlékezett vissza a Pol Pot megye punkjai című filmben, hogy épp a Csillag téren üldögéltek, amikor egy idegen férfi egy sört adott neki oda, sörnyitóval a kezében. Gyanús volt az egész helyzet, így inkább nem itta meg a sört. Jöttek is a rendőrök igazoltatni, és mivel utcán tilos volt sört inni, az szabálysértés volt és a bevihették volna a rendőrségre.
A következő lépcsőfok, az ún. kazettaügy része jelen esetben már előkészítése volt a CPg elleni pernek. Ennek kezdetére így emlékezett vissza Güzü: „Történt egyszer [1982. június 4-én], hogy jöttem haza a basszusgitáros gyerektől egy kazettás magnóval, és volt nálam három kazetta.” Mikor hazaért, a rendőrök már várták a házuk előtt.
Rávilágítottak, elkérték a személyi igazolványát, megmotozták, elvették tőle a kazettákat és a magnót. A magnóról azt előfeltételezték, hogy lopott, de persze bebizonyosodott, hogy nem. Güzün kívül igazoltatták Lengyel Zoltánt, Imre Istvánt, Cseresnyés Pált és Bálint Györgyöt, mindannyian punkok voltak.
A kazettákon CPg-számok voltak és a Szabad Európa Rádió szignálja. Kulcsfontosságú lett az a kazetta, amit egy bagi koncert után Tamás János adott Güzünek, hogy hallgassa meg, mert rajta van egy fontos szám, a Csiga-Biga együttes egyik dala, a Mindent akarok. Güzü szerette ezt a zenét, így eltette a kazettát. Ez alapozta meg az izgatási eljárást, amely az első rendőrhatósági eljárás volt a CPg-sek ellen.
Az ellenséges hangú Szabad Európa
„Az egyik kazetta a Szabad Európa Rádió által 1981. december 13-án a lengyel eseményekkel kapcsolatos ellenséges hangú adást tartalmazta” – ez szerepelt a nyomozás elrendeléséről szóló határozatban, 1982. június 10-én. Güzü erre úgy emlékezett vissza, hogy a kazettán a Szabad Európa Rádió szignálja után „szöveg nem nagyon volt, kvartyogott valakit egy fél mondatot.” A rendőrök a magnót „Sanwa 233/a” típusúként jelölték meg.
És letartóztatják Güzüt
Güzüt 1982. június közepén vették őrizetbe. Ő panaszt jelentett be az őrizetbe vétel ellen, hogy a bűncselekményt nem követte el. Ennek helyt adtak. Güzü ekkoriban 21 éves volt és a Városi Tanácsnál dolgozott díjbeszedőként. Havi 2000 Ft-ot keresett. Bár Güzü erről nem beszélt visszaemlékezéseiben, elképzelhető, hogy már a kazettaátadás is provokáció volt. Az tény, hogy az idegen férfitől kapott kazettán volt hallható a Szabad Európa Rádió szignálja és műsorrészlete. Az ÁBTL-ben őrzött jegyzőkönyvek tanúsága szerint Tamás Jánost nem találta meg a rendőrség.
Nagy Feró Csiga-Biga együttese
A Csiga-Biga együttes akkor, 1982-ben Nagy Feró zenekarának neve volt – Waszlavik Lászlóval, a Beatrice előtt, a Bikini után –, az Ifjúsági Magazin 1982. májusi számában így mutatta be az együttest: „Engem a zenén kívül nem érdekel semmi, ehhez értek, ez az én dolgom. Az író ír, a kutya ugat, én zenélek. Jön a Csiga-Biga.”
Güzü állítása szerint csak a Csiga-Bigát hallgatta meg a kazettáról, a Szabad Európa nem érdekelte. Gyanúsítotti kihallgatásakor, 1982. június 11-én azt mondta, azért nem törölte le, mert nem volt mit felvenni helyette. És ez igaz is lehetett. Akkoriban a kazettákra nagyon vigyázni kellett. A sokszori felvétel rontotta a minőséget. [A Csiga-Biga együttes teljes koncert itt hallgatható meg: Csiga – Biga: Egerfelnémet (1982.04.03.) – YouTube.]
Punkok a punkokról
Haska Béla tanúkihallgatásakor, 1982. június 21-én így beszélt a punkról: „Az emberek megbotránkoztatása a fő célja, melyet viselkedésünkkel és öltözködésünkkel kívánunk kiváltani…
A zenében pedig a hivatalosan elfogadott rock irányzat elvetése jelenti a punk lényegét. Elsősorban dalaink szövegével igyekezünk kifejezésre juttatni, hogy gyűlöljük a rockot és olyan szabadságra vágyunk, ahol senki sem szól azért, ha a hajunkat pirosra festjük vagy wc vagy kutyalánccal díszítjük magunkat. (…) [Benkő] Zolival olyan dolgokról szoktunk beszélgetni, mit lehetne a nyugati Punkoktól átvenni, hogy a járókelőket minél inkább sokkolni tudjuk.”
Kocsis Tibor tanú a punk kapcsán a zenei irányzat társadalmi érzékenységét emelte ki:
„Fellép a fegyverkezéssel, az erőszakkal, a környezetszennyezéssel, a nagyváros ártalmakkal szemben. (…) Az Üvegtörők című filmben az énekesnő énekelt és közben ki volt vetítve magyarul a szöveg, amelyben szó volt a nukleáris esőről.”
Ekkor még felmentették, de titkosszolgálati alapnyilvántartásba vették Güzüt
Bár Güzüt megvádolták „közösség megsértése” vétséggel, de bűncselekmény hiányában felmentették 1982. október 6-án. Az ítélet indokolása szerint Benkő Zoltán következetesen ártatlannak vallotta magát, csak a Csiga-Biga zeneszámot hallgatta meg többször is. Védekezését a tanúk teljes mértékben alátámasztották. A közösség megsértése szándékos bűncselekmény volt, ami jelen esetben nem valósult meg. [A közösség megsértése, mint bűncselekmény 1989-ig létezett.]
Az eljárás következménye volt, hogy az állambiztonság alapnyilvántartásba vette Benkő Zoltánt. És ez volt a CPg elleni nagy per előkészítő állomása, melynek során 1984. február 7-én letöltendő börtönbüntetésre ítélték izgatás miatt.
Ördögien működött a diktatúra. Előbb módszeresen zaklatták azokat a fiatalokat, akiknek nem tetszett a külseje, a zenéje, aztán koholt vádak alapján elítélték őket. A CPg azért is a legmeghatározóbb punk együttese az 1980-as éveknek, mert ők mertek a legbátrabbak lenni. Nem véletlen, hogy rájuk csaptak le a legkeményebben.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS