Orbán Viktor hétfőn, Budapesten találkozott Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével. A Magyar Nemzet megkeresésére Kiszelly Zoltán, a Századvég alapítvány politikai elemzési igazgatója összefoglalta az egyeztetés tanulságait és elmondta, hogy minél több információt ismer meg a közvélemény Ukrajna támogatásával kapcsolatban, annál kevésbé támogatják az EU-csatlakozásukat. Továbbá kiemelte, hogy amíg Brüsszel az óraátállításról kéri ki az emberek véleményét, addig a magyar kormány a többi között a migrációról.
Az elemző elmondta: a találkozó hátterében Orbán Viktor levele állt, amelyben a kormányfő azt írta, hogy amíg az ukrajnai támogatásoknak nem történik meg a stratégiai kiértékelése, addig nem érdemes újabb kötelezettséget vállalni. Tehát nem szabad úgy beleszaladni Ukrajna felvételi tárgyalásaiba, vagy az ötven plusz húszmilliárdos hitelbe, hogy nincs hatástanulmány és a média nyomását használják föl, az állam- és kormányfők pedig, akik az alapvető döntéseket hozzák, ezt nem beszélték ki. Kiszelly Zoltán szerint Michel tudja, hogy ha a stratégiai vitát lefolytatnák és az esettanulmányok elkészülnének, akkor kiderülne, hogy az eddigi 85 milliárd euróval sem tud Kijev elszámolni, illetve az is kiderülne, hogy tagság esetén az agrár- vagy kohéziós támogatásoknál Ukrajna mindent vinne és a legtöbb uniós tagállam befizetővé válna.
Ezt akarja Brüsszel megspórolni
– fogalmazott.
Minél több részletet ismer meg az európai közvélemény, annál kevésbé támogatnák Brüsszel törekvéseit. És látjuk azt, hogy a holland gazdáktól kezdve, a lengyel kamionosokig mindenki tüntet Ukrajna ellen. A brüsszeli elit rászabadítja döntései következményeit az európai emberekre
– mondta Kiszelly Zoltán. A Századvég Alapítvány politikai elemzési igazgatója kiemelte, hogy a magyar kormány nemrégiben indított nemzeti konzultációs kérdőíve több pontja is komoly kérdéseket tesz fel uniós kérdések kapcsán. Az elemző szerint a konzultáció eredményét is érdemes lehet megvárni a miniszterelnöknek a tárgyalások további folytatása előtt.
Brüsszelben az óraátállításról kérdezik meg az embereket, nálunk pedig ilyen, fontos kérdésekről
– összegzett Kiszelly Zoltán.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS