Pesti Srácok

Mit ajándékoz Pünkösd hívőnek, s nemhívőnek egyaránt?

null

Pünkösd annak a valóságos, s mindent átható Szentléleknek az ünnepe, amely hét ajándékot ad annak, aki elfogadja. Bölcsességet, értelmet, jó tanácsot, lelki erősséget, tudományt, jámborságot és az istenfélelmet. Azaz a hit lehetőségével, amely nélkül vakok és félemberek maradunk, illetve a gyógyítás szentségével kínál meg minket. Kinek ne lenne ezek közül legalább egyre szüksége? S ki is lenne olyan balga, hogy visszautasít egy ajándékot?

Már péntek este fosztogatják az élelmiszerboltokat. Mint felbolydult hangyaboly, úgy néznek ki a bevásárlóközpontok. Érthető, hisz hosszú hétvége van: sokan félnek, hogy hiányt szenvednek majd. Így féktelen vásárlásba kezdenek. A több kiló liszttől kezdve a plazmatévéig.

A fogyasztói társadalom egzisztenciális félelmet okoz. Félelmet a lemaradástól, a hiánytól. De sokan szoronganak pusztán a zárva tartástól...

Pedig a Pünkösdnek és a fogyasztásnak semmi köze egymáshoz. De itt is, mint minden ünnepünk alkalmával, a profán kiszorította a szentet, az anyag pedig a szellemet az életünkből.

PestiSracok facebook image

A Pünkösd a húsvét utáni hetedik vasárnapon, illetve hétfőn megtartott keresztény ünnep, amelyen a Szentlélek kiáradását ünnepeljük. A Szentlélek, a Spiritus Sanctus ezen a napon áradt ki Jézus tanítványaira, az apostolokra.

(Apostolok cselekedetei 2. fejezet)

De ez így nagyon kevés nekünk! Ebből látszólag mi nem részesedünk. Marad hát a fogyasztás, a testi dolgok élvezete? Aligha! De akkor mit jelent, mit jelenthet a ma emberének, hívőnek, s nemhívőnek a Pünkösd, s ezáltal a Szentlélek kiáradása?

Jézus tanításában megjelenik az előíró, kettős irányultságú etika, amely minden természetes közösség alapja. Jézus fő tanítása, azaz a szeretet általánossá tétele, ahogy ő maga fogalmaz:

(Márk 12, 29-31.)

Tehát Jézus tanítása szerint a természetes közösséget a szeretet megnyilvánulása tartja össze. Ez a szeretet pedig a Szentlélekből táplálkozik.

A közösségeket összetartó szeretet (barátság, szerelem, családi és rokoni kötelékek stb.) a Szentlélek egyik jól látható és kézzel fogható megnyilvánulása, amit Pünkösd napján érdemes megünnepelni és komolyan venni – leginkább az iszlamizáció korában.

A másik választ Pál korinthosziakhoz írt első levelében lelhetjük meg. E szerint a Szentlélek megajándékozza a hívőt, s a nem hívőt is. Megajándékozza a bölcsességgel, a tudománnyal. A hit lehetőségével (amely nélkül vakok és félemberek maradunk). De hozzájárul a gyógyítás szentségéhez, kialakítja a csodatévő erők munkáit. És ajándékba hozza a próféciát (amire ma nagyobb szükség lenne, mint a Biblia születésének korában), ugyanakkor segít a lelkek megítélésében és a különböző nyelvek magyarázatát is megadja, ami az egymás megértésében segít. Ne lenne ezekre az ajándékokra ma szükségünk? Ó, dehogynem! Jobban, mint valaha!

S mert balga, ki egy ajándékot visszautasít!

Vezető kép: Gyalogos zarándoklat indult a pünkösdi csíksomlyói búcsúba kedden Budapestről. Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu