Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke feltalálta a kommunizmust. Nem lepődünk meg rajta, hogy éppen egy németnek jut eszébe a képesség szerint szerzett javak (jelen esetben a gáztartalékok) szükségletek szerinti elosztása. Röviden: a magyar energiatározók kirablása – náluk ez történelmi hagyaték. Palkovics László azonban helyretette a fontoskodó politikust.
Weber úr ötletének lényege röviden az, hogy miután Putyin korlátozza a földgázszállítást Európába, emiatt pedig nehéz télre számíthatunk, kötelező érvényű mechanizmusokat kellene kidolgozni a tározókban lévő földgáz szolidáris felhasználásáról, hogy ne mindenki „csak magával törődjön”. Vagyis akinek van földgáza, attól el kell venni, hogy legyen annak is, akinek épp nincs. Szerinte ezért be kell vezetni a „kötelező érvényű energiaszolidaritást”, a tározókban lévő földgáz „szolidáris” felhasználását, hogy
ne mindenki csak magával törődjön.
Hozzátette: elfogadhatatlan lenne, ha a „szerencsés” tagországok feltöltött tározókkal, mások pedig energiahiánnyal sújtva vágnának neki az őszi-téli időszaknak.
Palkovics László tárcája, a Technológiai és Ipari Minisztérium reagált Manfred Weber vasárnapi, az EU-ba érkező földgáz „kötelező” beszerzéses és elosztásos ötletére, és az Orbán Viktor elleni támadására is.
A magyar szabályozás eddig is lehetővé tette, hogy a szolidaritás jegyében a szomszédos országok lakossági fogyasztóit energiaválságban kisegítsük, ez azonban nem veszélyeztetheti a hazai energiaellátás biztonságát. A magyar gáztárolók üzemeltetése magyar kézben van, és abban is marad. Az Európai Bizottság által elindított EU Energia Platform nem kötelező közös földgázbeszerzést céloz, hanem önkéntes részvételen alapul. Az energiahordozók beszerzése, az energiaellátás biztosítása álláspontunk szerint végső soron tagállami felelősség
– reagált az atv.hu megkeresésére a Palkovics László vezette Technológiai és Ipari Minisztérium. Weber azt is nyilatkozta az interjúban: „elege van” abból, hogy Orbán Viktortól függnek az EU-ban a külpolitikai és az olajembargós döntések. Erre azt írta:
Manfred Weber mindig is becsmérlően nyilatkozott a magyar emberekről és Magyarországról. Magyarország ezért nem támogatta megválasztását az Európai Bizottság elnöki posztjára.
Weber magyarellenéségében tehát közrejátszik, hogy hazánk nem támogatta megválasztását az Európai Bizottság elnöki posztjára, így az maradt, aki: hazájában megbukott, súlytalan politikus. Bár a tárcavezető úriember módján reagált a magyarok kifosztását célzó legújabb kísérletre, nekünk inkább Petőfi Sándor örökérvényű verse jut eszünkbe, és az ő szavaival kérdeznénk Weber urat:
Mit nem beszél az a német?
Forrás: ATV; Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS