Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) szombati éves rendes közgyűlésén bejelentette, hogy a péntek este érvénybe lépett kormányrendelet-módosítás értelmében 124,9 milliárdról 125,2 milliárd forintra emelkedett a sporttámogatásra fordítható éves társaságiadó (tao)-keret. Ebből az összegből a hat látványcsapatsportág mellett újra részesülhet a MOB is, így idén lehívhatja a sportfejlesztési programjának megvalósításához szükséges 167 millió forintot, jövőre pedig a párizsi olimpiára való felkészüléshez 300 millió forint állami támogatásban részesül.
Schmidt Ádám beszédében hangsúlyozta, hogy az államtikárság az elmúlt egy évben jól együtt tudott működni a Magyar Olimpiai Bizottsággal. A közösen elért eredmények között említette többek között, hogy a 16 kiemelt sportág támogatási rendszerét átalakították, és januártól már 45 sportágat szólítottak meg. Ezen kívül átalakították a Kiemelt Edzői Programot, és elindították a Nevelőedzői Programot is, valamint megreformálták a Gerevich Ösztöndíj Programot, és céljuk a magyar sportdiplomácia erősítése is.
Gyulay Zsolt, a MOB első embere az elnöki beszámolóban kiemelte, hogy a következő másfél évben hat multisport eseményen kell részt venniük a magyar sportolóknak. Gratulált az úszóknak, akik már kilenc olimpiai szintes időeredményt értek el, és hozzátette, hogy nagy létszámú csapattal szeretnének részt venni a párizsi játékokon. Bejelentette még, hogy a MOB az év végén a Testnevelési és Sporttudományi Egyetem egyik önálló épületébe költözik. Beszámolt arról is, hogy idén Csanádi Árpád-évet tartanak a 100 éve született kiváló sportvezető emlékére, valamint hogy megújult a bizottság honlapja, a kivezetett Magyarock márkáról a Team Hungaryre váltottak, a NOB-tagságra pedig Fürjes Balázst javasolják.
A felügyelő bizottság elnökének, Dávid Imrének a beszámolója szerint szabálytalanságot követett el a MOB korábbi vezetése a Magyarock márka bevezetése során. Amint elhangzott, Vékássy Bálint korábbi főtitkár az elnökség előzetes jóváhagyása nélkül döntött a kérdésben, pedig az alapszabály szerint 50 milliónál nagyobb költségvállalás esetében ehhez a testület jóváhagyása kellett volna. A jelenlegi MOB-vezetés áprilistól kivezette a Magyarock márkát, amelyre az előző menedzsment 267 millió forintot költött, és visszatért a Team Hungary brandhez.
A közgyűlés egyhangúlag elfogadta a tavalyi évről szóló szakmai és pénzügyi beszámolókat, valamint az idei terveket. Döntés született az idei Nyári Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon részt vevő magyar küldöttség összetételéről, az Európa Játékokkal, a Strand Világjátékokkal és a jövő évi, Téli Ifjúsági Olimpiai Játékokkal kapcsolatos célkitűzésekről és felkészülési irányelvek elfogadásáról. Módosították az alapszabályt és bemutatták a Kettős Karrier Programot.
MOB-életműdíjat vehetett át Szántó Györgyné Domonkos Anna háromszoros Európa-bajnoki bronzérmes evezős, az Országos Sporthivatal egykori elnökhelyettese, a Magyar Evezős Szövetség korábbi főtitkára. MOB-érdemérem elismerésben részesült Altorjai Sándor, a Magyar Torna Szövetség főtitkára, Regőczy Krisztina világbajnok, olimpiai ezüstérmes jégtáncos, valamint posztumusz Béres Ernő magyar bajnok atléta, az 1953-ban Garay Sándorral, Rózsavölgyi Istvánnal és Iharos Sándorral együtt világcsúcsot futott 4×1500 méteres síkfutóváltó áprilisban elhunyt tagja. Az Egyenlő Esélyekért-díjat vehette át Kun Péter, az Ama-tőr és a Hiper SE edzője. Az elismeréseket Gyulay Zsolt, valamint Schmitt Pál, a MOB tiszteletbeli elnöke adta át.
A MOB-elnökség megüresedett helyére 81 igen szavazattal, két tartózkodás és két érvénytelen voks mellett Bacsa Pétert, a Magyar Birkózó Szövetség ügyvezető alelnökét választotta meg a közgyűlés. Eredetileg Benczédi Balázs, a Magyar Műugró Szövetség elnöke is pályázott, ám a közgyűlésen bejelentette, hogy Bacsa javára visszalép.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS