A rendszerváltáskor hivatalba lépő Antall-kormány által átélt rendkívül nehéz helyzetről, az igazságtételi törvény elbukásáról, az elmaradt elszámoltatásokról beszélt egyebek mellett a Modellváltás ’89 történelmi fesztiválon csütörtökön Balsai István. Az Antall-kabinet igazságügyminisztere ellenforradalomnak nevezte a taxisblokádot, és rámutatott, azt olyan katonai precizitással szervezték meg a háttérből, amire laikus sofőrök képtelenek lettek volna. Videónkban megszólal még Borvendég Zsuzsanna történész, Schuszter Lóránt, a P. Mobil frontembere, valamint a PestiSrácok.hu főszerkesztője és lapigazgatója, Huth Gergely és Stefka István. Nézze meg a fesztivál tegnapi napjának összefoglalóját!
Balsai István a beszélgetésen számos kritikával illette Göncz Árpádot, illetve az akkori időszak médiaelitjének egy részét, akik a közrádióban és köztévében valóságos háborút indítottak a kormány ellen, amely nagy mértékben hozzájárult ahhoz, hogy 1994-ben visszatértek a kommunisták, és Horn Gyulát juttatták hatalomra. Balsai szerint a rendszerváltozást elmaszatoló háttérerők összefogásának eredménye a 2006 őszét jellemző rendőrterror, illetve az, hogy a történtek miatt indított büntetőperben a nyilvánvaló felelősségük ellenére felmentették az érintett rendőrparancsnokokat. Előadása után Borvendég Zsuzsanna történész portálunknak elmondta, hogy a hasonló fesztiválokra rendkívül nagy szükség van, mert a rendszerváltozás történetét eddig sem történeti, sem társadalmi szempontból nem sikerült tisztázni, miközben az emberek közül még azok is egyre többen válnak közönyössé a téma iránt, akik átélték a történelmi időket. Schuster Lóránt stábunknak kifejtette, hogy szerinte álságos bal- és jobboldali politizálásról beszélni, ugyanis egy igazi cél létezhet, az pedig Magyarország érdekeinek szolgálata, ez pedig minden más érdeket felülír. Lóri úgy vélekedett, hogy értelmetlen az ellenzék által gründolt álproblémákkal foglalkozni: a választópolgárok világosan kifejtették, hogy a többség miképp képzeli el hazánk jövőjét, és ezt komolyan kell venni, ez annak is kötelessége, aki nem szimpatizál a kormánnyal. A P. Mobil frontembere korábban Kövessy Róbert rendezővel, Miklós Péterrel és Árvai Viktorral elevenítették fel, hogy a kommunista diktatúra hogy próbálta meg ellehetetleníteni a nyolcvanas évek elején a hazai underground, illetve punk- és rockmozgalmak prominenseit, majd miképp próbált beépülni azokba a közösségekbe, amelyeket tiltással nem tudott szétverni, megszüntetni. Waszlavik „Gazember” László zenésztársával főképp népzenei estet tartott, a műsorban bemutattak számos régi, a köztudatból méltatlanul kikopott katonadalt is. Az extravaganciájáról ismert művész portálunknak elmondta, hogy mindig élénken érdeklődött a politika iránt, nem híve egyetlen oldalnak sem, ugyanakkor kijelentette, hogy a nemzeti összetartozás elkötelezett híve. Ezt elég meggyőzően támasztja alá, hogy a páros a műsorát a Székely himnusszal fejezte be.
Fesztiválunkat a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. támogatásával rendeztük meg.
No gallery template found!Modellváltás ’89 – „Tetszettünk volna…?” – címmel október 25-én és 26-án délelőtt 11 órától este 10 óráig történelmi fesztivált rendez a PestiSrácok.hu csapata a Premier Kultcaféban és környékén (a volt Vörösmarty mozi, Budapest, Baross utca 1. – a Kálvin térnél). A TELJES PROGRAM ÉS AZ ÉLŐ KÖZVETÍTÉS ITT TALÁLHATÓ!
A videót készítette: Csibra Tibor és László Petra
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS