Számos oka, célja és eredménye van az ellenzéki összefogásnak és persze az előválasztásnak. Az Orbán-ellenes szavazók mozgósítása (aminek hatékonysága meglehetősen kétséges) mellett azonban méltatlanul keveset beszélünk arról a tisztítótűzről, amin Gyurcsány Ferenc megy át éppen. Mert nem csupán a Jobbik rasszista bűneit bocsájtotta meg a baloldal, hanem a Gyurcsány Ferenc által 2010 előtt elkövetett bűnöket is. A hazugságokat, az őszödi beszédet, a rendőrattakot, az államcsődöt, a megszorításokat. 2006-ot is. Gyurcsány Ferenc volt, van és lesz – köszönhetően a totális ellenzéki összefogásnak és az összefogást legitimáló előválasztásnak. Ezt pedig azoknak is érdemes végiggondolniuk, akik az elmúlt évben a Gyurcsány nélküli baloldalnak szurkoltak.
Hiába mondta az elmúlt tíz évben az ellenzék azt, hogy Gyurcsány Ferenc tehertétel, hogy van felette egy üvegplafon, hogy megosztó személy (aki többet árt, mint használ), hogy politikai jelenlétét a Fidesznek köszönheti (hisz míg Gyurcsány van, addig „jó” a jobboldalnak), most mégis a szemünk láttára ők maguk rehabilitálják. A generációváltást ígérő Momentum, a Gyurcsány Ferenc antitéziseként alapított Jobbik, a Schiffer nélküli LMP (amely számtalan alkalommal jelentette fel a volt miniszterelnököt), és persze a DK által megalázott MSZP, végül pedig a minden porcikájával tiltakozó Karácsony Gergely is részese a politikai rehabilitációnak. (Pálinkás József és baráti köre is, ami szerintem végtelenül szomorú.)
A Jobbik megbocsátott Gyurcsány Ferencnek
A három szervezet még egy évvel ezelőtt is „21. századi pártként” aposztrofálta magát, jelentsen ez bármit is. A lényeg az volt, hogy nem csupán az Orbán-kormánnyal szemben, hanem a 2010 előtti politikával és az azt képviselő politikusokkal szemben helyezkedtek el. Még egy évvel ezelőtt komoly alternatíva volt az, hogy az ellenzéki összefogás közös jelöltekkel, de két listával vágjon neki a 2022-es voksolásnak. Az egyik, a Gyurcsány és az MSZP nélküli listán lett volna a Jobbik. Ezzel próbáltak valamiféle távolságtartásba helyezkedni az egykori állampárt, az MSZP tehertételével és Gyurcsány Ferenc minden hibájával, múltbeli bűnével.
Azóta a „két listás” alternatíva és Gyurcsány Ferenc bűnlajstroma is eltűnt a Jobbik horizontjáról.
A Jobbik genezise maga Gyurcsány Ferenc, a forrás pedig a 2006-os állami erőszak volt, ma pedig a Jobbik vezetői rehabilitálják a volt miniszterelnököt, megbocsájtva ezzel neki a rendőrattakot.
Szomorú, végtelenül elkeserítő…
A Jobbik érkezett a „legtávolabbról”, de a politikai munkát „ügyesen” elvégezték, a Jobbik megmaradt (vagy a baloldalon újratermelődött) vezetői megmentették önmagukat, parlamenti állásuk – bárhogy is végződik a választás – biztosítva van.
Amikor azonban arról beszélünk, hogy Gyurcsánynak (és a többi balliberális politikusnak) be kellett fognia az orrát, miközben kezet fogott Jakab Péterrel és megbocsátotta a rasszizmust, az antiszemitizmust és a homofóbiát (ezeket a jelzőket nem a cikk írója aggatja rá a Jobbikra, a baloldal tette ezt tíz éven keresztül), akkor elfelejtkezünk róla, hogy bizony a jobbikosoknak is jól meg kellett hajlítaniuk a gerincüket, mikor „Gyurcsány antitéziséből” átvedlettek Gyurcsány szövetségesévé.
A Horn Gyula által megfogalmazott „na és?” kultúra, a következmények nélküli baloldali attitűd ráragadt a Jobbikra is.
Gyurcsány szerint:
Persze, hogy lehet bajunk egyik-másikunk szövegével, cselekedetével. És akkor?
Ma már a Jobbik szerint is, így valahogy:
Lehet volt bajunk Gyurcsány Ferenccel, ma már nincs. Megbocsátunk neki 2006-ért. És akkor?
Sem az LMP, sem a Momentum nem változtatta meg a politikát
Így járt a Momentum is, Gyurcsány Ferenc erősebb, ügyesebb és okosabb volt. Lenyomta a Momentum kétkedő hangját, letolta Fekete-Győr András torkán a DK-s „elitet”. Az olimpiai pályázatot megfúró mozgalom teljes politikai generáció- és kultúraváltást tekintette legfontosabb céljának, a szavak szintjén legalábbis… Fekete-Győr András még tavaly nyáron is követelte azt, hogy Gyurcsány Ferenc ne legyen rajta a közös listán, majd már csak azt, hogy ne vállaljon kormányzati szerepet, ma meg már semmit.
Végül a „lázadó”, az elmúlt harminc év ellen szavakban fellépő Momentum is beállt a sorba. Ők is fontos szerepet vállalnak Gyurcsány Ferenc rehabilitálásában.
Schiffer András 2009 októberében tett feljelentést Gyurcsány Ferenc ellen. Az ügyben vizsgálódó ügyészség 2010 októberében előzetes letartóztatásba helyezte Tátrai Miklóst és Császy Zsoltot. Az ügyészségi vizsgálat 2012 végére jutott el a vádemelési szakaszba. A Központi Nyomozó Főügyészség 2011 októberében hivatali visszaéléssel gyanúsította meg Gyurcsány Ferencet, azonban fél év múlva bizonyíthatóság hiánya miatt megszüntette a korábbi miniszterelnök elleni nyomozását.
Ma már nincs Schiffer, ám van (még) LMP, amelynek már eszébe sem jut feljelenteni Gyurcsány Ferencet a 2010 előtti gyanús ügyek miatt, hanem szövetségesként együttműködik vele. Az LMP nem tette mássá a politikát, ma pedig elárulja önmagát, mikor Gyurcsány Ferenccel vállal közösséget.
A megalázott MSZP is elfogadja Gyurcsány Ferenc vezető szerepét
Az MSZP már rég elvesztette vezető baloldali szerepét. Az egykor többmilliós szavazótáborral rendelkező párt mára kispárttá zsugorodott, amelynek csupán Budapest egyes kerületeiben, Salgótarjánban és Szegeden maradtak erősnek vélelmezett pozíciói.
Az előválasztásokra készülve jól látszik, hogy az MSZP vezető politikusai már csupán saját egzisztenciális, illetve politikai életben maradásukkal vannak elfoglalva, mivel pedig a DK egyre vonzóbb lehetőséget mutat, így várhatóan több politikusuk fog átlépni a következő hónapokban
– állapítja meg a XXI. Század Intézet elemzése.
Miután az előválasztásokra készülő pártok megállapodásában érvényesült az úgynevezett Gyurcsány-forgatókönyv, azaz a totális összefogás (egy jelölt, egy lista és közös miniszterelnök-jelölt), a Demokratikus Koalíció egyre inkább átvette a politikai kezdeményezéseket is. Gyurcsány Ferencnek a kormányváltásnál is fontosabb célja a baloldal elfoglalása, politikáját ma ennek rendeli alá. Mindeközben az előválasztásokra készülő MSZP befolyását jelenleg csupán a szövetségese (Párbeszéd), pontosabban Karácsony Gergely személye tartja életben.
A főpolgármesternek pedig már úgy tűnik, hogy nincs szüksége Unicumra ahhoz, hogy leüljön Gyurcsány Ferenc asztalához.
Az MSZP „politikai szavatossága” lejárt, a baloldal teljes lefedésére és az MSZP-árvák befogadására 2022 után minden bizonnyal a Demokratikus Koalíciónak lesz a legnagyobb esélye.
Minden a Gyurcsány-terv szerint halad. Miközben mindenki (hangsúlyozva: mindenki), aki részt vesz az összefogásban és az előválasztásokban, rehabilitálja a volt miniszterelnököt.
Gyurcsány Ferenc volt, van és lesz – köszönhetően a totális ellenzéki összefogásnak és az összefogást legitimáló előválasztásnak. Ezzel a tudattal kell az ellenzéki összefogásban részt vevő politikusoknak minden este álomra hajtania fejüket.
A baloldali szavazóknak pedig feltenniük a kérdést: tényleg olyan ellenzékre vágytak, ahol Gyurcsány Ferenc vezető szerepe megkérdőjelezhetetlen.
És persze ezekután ne mondja senki azt, hogy a Fidesz érdekei szerint tartja a közéletben Gyurcsány Ferencet. Mert nem igaz. Mert a Jobbik, az LMP, a Momentum, az MSZP és Karácsony Gergely menti fel minden bűne alól a volt miniszterelnököt. Együtt, közösen rehabilitálják.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS