Szergej Lavrov orosz külügyminiszter jelentette be, hogy az orosz egészségügyi minisztérium és a Gamaleja Intézet érdemi és szakmai tárgyalásokat folytat az Európai Bizottsággal a Covid-19 ellen beadott védőoltásról szóló igazolások kölcsönös elismeréséről.
Lavrov szerint az európai fél kinyilvánította politikai szándékát a kérdés megoldására. Az orosz diplomácia vezetője szerint a szakértők jelenleg egyebek között olyan technikai és jogi kérdések megoldásán dolgoznak, mint a személyes adatok védelme és az eljárások technikai kompatibilitásának biztosítása.
Készek vagyunk folytatni és folytatni is fogjuk a pragmatikus és szakmai párbeszédet, de nagyon számítunk rá, hogy a késlekedés, amely egyértelműen a kérdés átpolitizálására utal, megszűnjék, és hogy olyan megállapodásra jussunk, amely megfelel mind az orosz, mind az uniós országok állampolgárai érdekeinek
– mondta. Alekszandr Gincburg, az első orosz oltóanyagot, a Szputnyik V vakcinát kidolgozó Gamaleja Intézet igazgatója a RIA Novosztyi hírügynökségnek kedden kijelentette, hogy a két adag Pfizerrel beoltottak esetében a Szputnyik Light harmadik injekcióként alkalmazása megerősíti a pácienseknek az új koronavírus delta változatával szembeni védettségét. Az akadémikus logikusnak nevezte az orosz vakcinák forgalmazásáért felelős Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap (RFPI) ezzel kapcsolatban tett indítványát.
Az RFPI a múlt szerdán azzal a javaslattal fordult a Pfizerhez, hogy folytasson klinikai kísérleteket annak megállapítására, alkalmazható-e a Szputnyik Light – a Szputnyik V első komponense – az amerikai cég vakcinájának boostereként, vagyis az első két Pfizer-vakcinadózis hatását erősítő harmadik oltási adagként. Az RFPI szerint a Szputnyik V 83,1 százalékos hatékonyságot mutat a vírus delta variánsa ellen. Az orosz szuverén alap az amerikai Mayo Klinika preprint (nem lektorált publikáció) formában közzétett kutatási adataira hivatkozva azt állította, hogy a Pfizer hatékonysága ugyanezzel a mutációval szemben 42 százalékos lehet. A Kommerszant című lap, ugyancsak amerikai adatokra hivatkozva azt írta kedden, hogy a Moderna 76 százalékban hatékony a deltával szemben.
Oroszországban egyébként június 29. óta második napja csökkent 21 ezer alá az újonnan diagnosztizált koronavírusos fertőzöttek száma, a halálos áldozatoké ugyanakkor már hatodik napja haladja meg a nyolcszázat a kedden közzétett hivatalos adatok szerint. Az igazolt fertőzöttek száma 20 958-cal, 6 642 559-re emelkedett. A napi növekmény 0,32 százalék, az új esetek 8,2 százaléka volt tünetmentes. Az aktív fertőzöttek száma 552 125-re, a halottaké 805-tel, 172 110-re a felépülteké pedig 18 407-tel, 5 918 324-re nőtt. Oroszországban a járvány kezdete óta több mint 172,8 millió, az elmúlt napon pedig 308 ezer laboratóriumi tesztet végeztek el. Koronavírus-fertőzés gyanújával jelenleg 1 251 553 embert tartanak orvosi megfigyelés alatt.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Keystone/Salvatore Di Nolfi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS