Már a választások másnapján lehetett tudni, hogy izgalmas évek elé nézünk, ugyanis olyan politikusok kerültek be a parlamentbe, akik ha nem szólalnak meg, akkor is mosolyt csalhatnak az arcunkra. Tegnap épp Jámbor András korábbi újságíró remegett az első parlamenti felszólalásánál, Gyurcsány Ferencet pedig Kövér László tette helyre. A mulatság ma sem marad el. A KDNP részéről Nacsa Lőrinc volt az, aki felhomályosította az ellenzéki képviselőket arról, hogy egyrészt, ha valóban demokratának tartják magukat akkor támogatniuk kellene a kormány törvényjavaslatát az új minisztériumokról, másrészt pedig nyugodtak lehetnek, hiszen nem olyan kormánynévsor született, ahol Gréczy Zsolt felel a tiszta kezek politikájáért és nem Fekete-Győr András az atomügyi biztos. A viták és pikírt megjegyzések után pedig a az Országgyűlés 124 igen szavazattal, 39 nem szavazattal elfogadta az új kormány összetételét.
Ma kilenc órakor kezdődött a parlament munkája, a napirendi pontok között pedig az új minisztériumok felállásáról döntenek a képviselők. Először a Fidesz frakcióvezetője szólalt fel. Kocsis Máté emlékeztetett az április harmadikai választások eredményére majd kitért arra, hogy a magyar családok a békére, a családpolitikára szavaztak. Azonban sok kihívás van előttünk, ehhez kellett megfelelő kormányt alakítani – jegyezte meg. Kocsis Máté emlékeztetett, hogy 2015-ben robbant ki a migrációs válság, majd 2020-ban minket is elért a pandémia. Most pedig a szomszédban dúló háborúról szól minden. Ezekkel a kihívásokkal meg kell küzdeni. A háború hatása miatt azonban az egyre emelkednek az energiaárak, az elszabadult infláció. A magyar emberek pedig a kormányt bízták meg, hogy ezekre a kihívásokra adjon megfelelő választ. Az új kormány a következő minisztériumokkal állna fel:
- Agrárminisztérium
- Belügyminisztérium
- Építési és Beruházási Minisztérium
- Honvédelmi Minisztérium
- Igazságügyi Minisztérium
- Kulturális és Innovációs Minisztérium
- Külgazdasági és Külügyminisztérium
- Miniszterelnökség
- Miniszterelnöki Kabinetiroda
- Pénzügyminisztérium
- Technológiai és Ipari Minisztérium
A DK részéről Arató Gergely szólalt fel és elmondta, hogy az új minisztériumok felállítása szerinte azt mutatja, hogy a kormánynak ezek szerint nem probléma például a klímaváltozás, az oktatás, az egészségügy. Ezekkel foglalkozó külön minisztériumok ugyanis nem jöttek létre.
A KDNP részéről Nacsa Lőrinc elmondta, hogy támogatják az új minisztériumok létrehozását, és ha az ellenzék demokratának tartja magát, akkor nekik is támogatniuk kell ezt. Majd viccesen megjegyezte, hogy
nyugodtak lehetünk, mert nem egy olyan kormánynévsor és miniszter felsorolás van itt előttünk, ami úgy kezdődik, hogy Márki-Zay Péter a miniszterelnök, Dobrev Klára a külügyminiszter, Gyurcsány Ferenc a pénzügyminiszter, Jakab Péter a belügyminiszter. Nem úgy folytatódik, hogy Szabó Tímea az igazságügyi miniszter, Arató Gergely felel az oktatásért, Lukács László György vezeti a kormányzati programot, ami az orvosokat külföldre viszi, nem Gréczy Zsolt felel a tiszta kezek politikájáért, és nem Fekete-Győr András az atomügyi biztos.
A Jobbikból Lukács László György szólalt fel és elmondta pártja kritikai észrevételeit. Szerintük nem egyeznek az Orbán Viktor által elmondott kihívások a létrehozott minisztériumokkal. A Honvédelmi Minisztérium élén például csere történt, ezzel pedig stílusváltás is lesz. Az előző honvédelmi miniszter a katonaságból jött, ami jó, az új miniszter pedig “bizniszember”. A pandémia pedig megmutatta, milyen sérülékeny az egészségügy, ezért önálló minisztériumra lenne szükség ezen a téren.
Fekete-Győr András magára vette Nacsa Lőrinc szavait és gyorsan reagált is rá. Szerinte úgy beszél a KDNP-s politikus a demokráciáról, hogy pártkatonákkal töltik meg a különböző intézményeket. Az atombiztosi posztra ugyan nem reagált, de azért elmondta, hogy az új kormány nem alkalmas az előttünk álló problémák megoldására.
Balla György a kormánypártok részről arra a kritikára, hogy miért nincsen minisztériuma külön például az egészségügynek elmondta, hogy nem attól sikeres egy ágazat, hogy külön minisztériuma van. Majd emlékeztetett, hogy a szocialisták kormányzása alatt például volt, de az emberek csak trezorokat meg vizitdíjat kaptak ettől az intézménytől, majd népszavazás volt a kórházak privatizációjáról. Fekete-Győr András azon felvetésére pedig, hogy a kormány miért nem foglal állást a háború kapcsán Balla elmondta: állást foglalt, hiszen Magyarország a NATO tagja. Majd arra kérte az ellenzéki képviselőket, hogy készüljenek fel jobban az ülésekre. Hiller István azon eszmefuttatására pedig, hogy egyre jobban távolodunk Nyugattól pedig arra kellene venni az irányt, a kormánypárti politikus elmondta példaként, hogy valószínűleg nem lenne köztük vita abban, hogy a mai vagy a korábbi Franciaország a jó. Majd hozzátette, hogy nem a Nyugattal, hanem a Nyugat politikával van bajuk.
Megszavazták az új kormányt
Az Országgyűlés kedden elfogadta a minisztériumok felsorolásáról szóló törvényt, amelynek értelmében az ötödik Orbán-kormányban tizenegy tárca működik majd. Orbán Viktor miniszterelnök és kormánypárti képviselőtársai, Semjén Zsolt, Kocsis Máté, Simicskó István és Vejkey Imre előterjesztését – kivételes eljárásban – 124 igen szavazattal, 39 nem ellenében fogadta el a parlament.
Orbán Viktor miniszterelnök és kormánypárti képviselőtársai, Semjén Zsolt, Kocsis Máté, Simicskó István és Vejkey Imre előterjesztését – kivételes eljárásban – 124 igen szavazattal, 39 nem ellenében fogadta el a parlament. A törvény indoklása szerint a polgári oldal korábbi hagyományainak megfelelően most is úgy alakít kormányt, hogy annak összetételét és szerkezetét az előttünk álló négy év feladataiból vezeti le. A leendő új kormány legfontosabb feladata, hogy a háborús helyzet miatt kibontakozó európai gazdasági válság kérdéseire olyan válaszokat adjon, amelyek lehetővé teszik, hogy Magyarország megőrizhesse az elmúlt években elért eredményeit – olvasható az indoklásban.
Miniszterek névsora a következő:
- Semjén Zsolt – általános miniszterelnök-helyettes, nemzetpolitikáért, nemzetiségpolitikáért, egyházpolitikáért és egyház-diplomáciáért felelős miniszter
- Nagy István – agrárminiszter
- Pintér Sándor – belügyminiszter
- Lázár János – építési és beruházási miniszter
- Szalay-Bobrovniczky Kristóf – honvédelmi miniszter
- Varga Judit – igazságügyi miniszter
- Csák János – kulturális és innovációs miniszter
- Szijjártó Péter – külgazdasági és külügyminiszter
- Rogán Antal – a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője
- Gulyás Gergely – Miniszterelnökséget vezető miniszter
- Varga Mihály – pénzügyminiszter
- Palkovics László – technológiai és ipari miniszter
- Nagy Márton – gazdaságfejlesztési miniszter
- Navracsics Tibor – területfejlesztési és az uniós források felhasználásáért felelős miniszter
Fotó: HPGY
Facebook
Twitter
YouTube
RSS