Száz nap telt el a 24-i választások óta, de Németországban még mindig nem sikerült kormányt alakítani. Január 7-én kezdődnek a nagykoalícióról szóló tárgyalások, de közben felmerült az is, hogy Angela Merkelnek esetleg távoznia is kell. Egy friss felmérés is azt mutatja, hogy a németek 47 százaléka nem szeretné, ha Angela Merkel negyedik kancellári ciklusát is kitöltené.
Bár a választást megnyerte Angela Merkel, még mindig nem sikerült kormányt alakítania. Merkelnek a zöldekkel és a liberálisokkal folytatott tárgyalásai kudarcba fulladtak, így ismét a szociáldemokratákkal gondolkoznak egy esetleges nagykoalíció feltámasztásában.
A CDU és az SPD közötti koalíciós tárgyalások január 7-én kezdődnek, Angela Merkel helyzete azonban bizonytalan.
Az Index cikke szerint három lehetséges kimenetele lehet a közelgő tárgyalásoknak:
- Megalakul a nagykoalíció, azaz a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Német Szociáldemokrata Párt (SPD), akik új feltételekkel tudnak a továbbiakban együtt dolgozni
- Esetleg Merkel újra próbálkozhat a zöldekkel és a liberálisokkal, annak ellenére, hogy a liberálisok már jelezték: csak Merkel nélkül hajlandóak tárgyalni;
- Merkel kisebbségi kormányt is alakíthat a Zöldekkel
- A legrosszabb esetben pedig új választást kell kiírni tavasszal.
December 27-én Wolfgang Kubicki, az őszi koalíciós tárgyalásokról kivonuló FDP alelnöke is arra szólított fel a CDU-t, hogy itt volna az ideje Merkel leváltásának.
Kubicki szerint Jens Spahn, a CDU elnökségi tagja vagy Daniel Günther, Schleswig-Holstein tartományi miniszterelnöke is alkalmas lehet betölteni a Merkel által hagyott vákuumot.
A mélypontot egy karácsony előtt készült közvélemény-kutatás is mutatja: majdnem minden második megkérdezett (47 százalék) azt válaszolta, hogy Merkelnek a 2021-ig tartó ciklus vége előtt mennie kéne.
A stabil német koalíció kimunkálása Emmanuel Macron francia elnöknek sem közömbös. Szeptemberben hatpontos javaslatot tett az EU reformjára, és terveit csakis német támogatással tudja megvalósítani.
Forrás: Index; Fotó: Fox News
Facebook
Twitter
YouTube
RSS