A Szeviép-ügy után egy másik hosszú évek óta húzódó, Szegeden a figyelem középpontjában álló ügyben bukkantunk összeférhetetlenségek gyanújára, amelyek nem zavarták sem a Szegedi Járásbíróság, sem a Törvényszék vezetését abban, hogy letárgyalják az ügyeket, határozatokat hozzanak. A Mars téri kereskedők polgári és pótmagánvádas pereinek alperesi, vádlotti oldalán az önkormányzat száz százalékos tulajdonában álló cége, illetve annak vezetője áll. A Szegedi Járásbíróság és a Szegedi Törvényszék vezetése, vezető beosztású bírái és az önkormányzat közötti családi összefonódások miatt már az is kérdéses, miért nem passzolta elfogultság miatt egyik bíróság sem az ügyeket. Az önkormányzatot érintő ügyekben ugyanis folyamatosan olyan bírók jártak el, akik több szálon kötődnek vagy az önkormányzathoz, vagy a vádlotti oldalon álló, önkormányzati cégvezetőt képviselő ügyvédhez. Ezért vagy sem, nem tudjuk, de ténykérdés: a pereskedésben nagyon nem az új piacról kártalanítás nélkül kiszorított kereskedőknek áll a zászló: egy polgári perüket bizonytalan időre felfüggesztették, egy pótmagánvádas büntetőügyet első fokon elbuktak, panaszaikat elutasították. Egy második pótmagánvádas eljárásuk, amelyben már személyesen Botka László polgármester is vádlott, elfogultságok okán négy megyét is megjárt mire bíróságra került, Kecskemétre, onnan viszont illetékes hiányában szépen visszautalták a Szegedi Törvényszékre. A Mars téri piacosok jogi kálváriája kirakati példája annak, hogyan szövi át Botka-hivatalának kapcsolati hálója az egész szegedi bíróságot a járásbíróságtól a törvényszékig, a büntető kollégiumtól a polgáriig.
Annak idején sokat foglalkoztunk a Mars téri piac ügyével, és számoltunk be arról, hogyan söpörtek félre Botkáék mindent és mindenkit ami az útjukban állt és hogyan manipuláltak uniós pályázati dokumentációkat is annak érdekében, hogy a 2010-es választás előtt a szocialista politikus ott mosolyoghasson az átépített, modern Mars téren. Azért olvasóinknak röviden felidézzük, mi is történt a milliárdos beruházás előtt, illetve alatt a téren bérleménnyel rendelkező kereskedőkkel.
A Mars téri kereskedők kezdeményezték a tér rehabilitációját, végül őket pucolták el a térről
Miközben Botka László és a szegedi önkormányzati irányítás alatt működő média folyamatosan azt sulykolta, hogy a piacosok állnak útjában a Mars tér rehabilitációjának, tehát a város fejlesztésének, ezzel szemben a valóság az, hogy a Mars tér rehabilitációját éppen a kereskedők kezdeményezték még 2002 májusában. Vállalták, hogy saját költségükön felépítik modern üzleteiket, amiért cserébe csak földhasználati jogot kértek. Az egyeztetések addig tartottak, amíg az önkormányzat által intézett eredeti kiviteli árajánlatot nem emelték meg 70 százalékkal.
Nem parkolt sokáig az ügy, Ujhelyi István akkori szocialista fejlesztési államtitkár közbenjárásával 2004-ben megnyílt az út az uniós pályázati forráshoz. (Ujhelyi és Botka szegedi mutyivilágáról ebben a leleplező interjúnkban olvashatnak bővebben.) A száz százalékos önkormányzati tulajdonban álló, a Szegedi Vásár és Piac Kft. összesen közel 1 milliárd forintból építette fel az új piacot, nagy csarnokkal, kiszolgáló egységekkel, ehhez 620 millió forint uniós támogatást, valamint az önkormányzattól a pályázati forrást is megelőlegezendő, 952 millió forint tagi kölcsönt nyújtott. A beruházás során 2007-re útban lettek a kis pavilonok. Ezért az érvényes bérleti szerződéssel rendelkező kereskedőkkel közölték, hogy hagyják el a bérleményüket. Eleinte még a kárenyhítéstől is elzárkóztak, hiszen azt tartalmazták a bérleti szerződések, hogy megszűnés esetén nem jogosultak a bérlők kártérítésre.
A Mars téren eredetileg 16 pavilon állt, ezek közül 4 önálló építmény, a kereskedők magántulajdonában álló, ingatlan minősítésű üzlet. A sokmillió forint értékű boltjaikról a tulajdonosoknak nyilvánvalóan nem állt szándékába csak úgy lemondani. 16 kereskedőből kettőnek fizettek a lelépésért, a többiek egy forint kárenyhítést nem kaptak, holott többek családi megélhetését ez az kis üzlet biztosította. Korrekt tárgyalás helyett, a Botka-féle városvezetés erővel próbálta lenyomni a tulajdonukhoz ragaszkodó kereskedőket. Pert indítottak az akadékoskodók ellen, hogy elbonthassák az ingatlanjaikat, ami viszont csak az első fokon csúszott át gyorsan. 2009 októberében a már másodfokon eljáró Csongrád Megyei Bíróság kimondta, hogy új elsőfokú eljárást kell lefolytatni a bontások ügyében. Felismerve, hogy ennek a pernek sehogy sem lesz vége a 2010-es választások előtt, mégis csak tárgyalásra hívták a kereskedőket, amit Nagy Sándor alpolgármester vezényelt le. Nem sikerült mindenkivel megállapodni, az idő viszont fogyott, hiszen az uniós projektben határidőkre kellett teljesíteni.
Az akkori helyi sajtótudósításokból, valamint a peres iratokból, többek közt az aktuális pótmagánvád indítványból részletesen kirajzolódik, milyen trükkökkel próbálta bebiztosítani a polgármester, miután eldöntötte, megállapodás és kártérítés hiányában, érvényes bérleti szerződés mellett elbontatja a pavilonokat.
Ez 2009 szeptember 29-én, az éj leple alatt meg is történt.
Az már csak a slussz poén, hogy a Botkáék által 2009-ben kényszerbontásért indított per 2012-ben a Kúrián végződött, ahol kimondták, hogy a bontás jogszerűtlen volt. A jogszerűtlen bontásban résztvevőket, azt elrendelőket érdekes módon mind a mai napig nem sikerült felelősségre vonni.
Négy kereskedő tíz éve perel, 150 milliós kár miatt
Négy károsult kereskedő, akiknek együttesen közel 150 millió forint értékű vagyonát takarították el a buldózerek, több fronton jogorvoslatot kezdeményeztek, több büntető feljelentést is tettek, illetve kártérítési pert is indítottak még 2009-ben, de tíz év nem volt elég, hogy bármelyik ügynek is pontot tegyenek a végére. Panaszaikkal, a törvénytelenség bizonyítását szolgáló okiratok kötegeivel azóta is házalnak a hatóságoknál, bíróságoknál. Hogy mi a jogi igazság, azt persze nem a PestiSrácok.hu dolga eldönteni, viszont nagyon is szembetűnő, hogy kik azok, akik az ügyeket tologatják és félreteszik! Lássuk csak!
A Mars téri piac károsultak első körben a helyileg illetékes Szegedi Rendőrkapitányságon tettek feljelentést különösen jelentős értékre elkövetett rongálás miatt 2009 novemberében. Az ügy rövid idő után átkerült Bács-Kiskun Megyei Rendőrfőkapitányságra, mivel a kereskedők elfogultságot jelentettek a szegedi rendőrök ellen, hiszen azok a bontásnál is jelen voltak, kvázi biztosították azt. Bács-Kiskun megyében is három évig nyomoztak. Az eljárást a Békés Megyei Főügyészség felügyelte, akik 2012-ben bűncselekmény hiányában megszüntették az eljárást.
A Szegedi Járásbíróság 2012-től 6 éven át húzta a rongálás miatt indított pótmagánvádas ügyet – egy sor összeférhetetlenség merül fel, de senki sem jelentett elfogultságot
Pótmagánvád benyújtására az elkövetés helye szerinti Szegedi Járásbíróságon volt lehetőség, ahol csaknem 6 évig húzták az ügyet. A Szegedi Járásbíróság nem jelentett elfogultságot és nem kérte kizárásukat az eljárásból, annak ellenére, hogy annak elnöke akkoriban Kardosné dr. Csorba Ágnes volt, aki mellesleg korábban a Szegedi Önkormányzat adóirodáján dolgozott. Férje, Kardos János pedig jelenleg is a Szegedi Polgármesteri Hivatal humán közszolgáltatási iroda vezetőhelyettese.
Azt a pótmagánvádas ügyet tehát, amelyben a pótmagánvádló az önkormányzat, illetve annak cégének károsultja, egy olyan bíróságon tárgyalták le, amelynek első számú vezetője is, és házastársa kötődik a vádolt félhez.
Hat évig tárgyalták első fokon az ügyet, majd felmentették a szegedi önkormányzati cég vezetőjét
Az ügyet Nánási Illés bíró tanácsára szignálták ki, aki hat éven át tárgyalta a pótmagánvádas büntetőügyet, majd 2018-ban felmentette a szegedi önkormányzat cégének vezetőjét. A pótmagánvádlók, azaz a károsult kereskedők az eljárás során több panaszt, illetve indítványban kifogást is tettek. Ezek közül három is kiemelten érdekes, ugyanis a panaszokat elutasító bírók között is találtunk összeférhetetlenséget. Többek között feltűnik ismételten Nóvé Ágnes neve is.
Vezető képünkön Botka László első vásárlása az átépített Mars téri piacon, Fotó: Magyar Idők
FOLYTATJUK!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS