„Mi, orvosok nem fogadjuk el a vezénylést, a ránk kényszeríteni próbált csendet és engedelmességet, a politikai szempontok szerinti gondolkodásmódot” – írta a Kincses Gyula elnök nevével fémjelzett Magyar Orvosi Kamara (MOK) mai, a tagoknak kiküldött, a PestiSrácok.hu birtokába jutott levelében, amelyben arról győzködi az orvosokat, hogy továbbra is szegüljenek ellen az egészségügyi reformnak és maradjanak a kamara tagjai. Takács Péter egészségügyi államtitkár a Kossuth Rádióban ma azt mondta: „A kamara az utóbbi hetekben olyan átalakításokat kifogásol, amelyekre korábban írásban javaslatokat tett. A MOK kommunikációja 180 fokos fordulatot tett és teljes offenzívába ment át.”
A kormány valótlan állításokon alapuló koncepciós eljárásban 24 óra alatt megszüntette a kötelező orvoskamarai tagságot, elvette a MOK jogait, köztük saját etikai ügyeink kezelését. A hazugságon alapuló durva eljárás hátterében az áll, hogy a MOK megelégelte a statiszta szerepét a látszólagos egyeztetések során. Ehelyett az orvostársadalom felhatalmazásával felemelte szavát az átláthatatlan, a problémákat elfedő, a közellátást veszélyeztető egészségügyi átalakítás ellen, és sikeres nyomásgyakorlásával meg is akasztotta azt
– áll az orvosi kamara vezetése által jegyzett, a PestiSrácok.hu birtokába jutott és a tagoknak címzett levélben. Így folytatják:
A kamara ellen irányuló törvény célkeresztjében ezért a szakmailag független magyar orvosok állnak. A cél az, hogy megtörjék a gerincünket, az orvostársadalom ne álljon ki többet saját magáért, szakdolgozó kollégáinkért, a jobb betegellátásért, hanem engedelmes és szabadon vezényelhető legyen. A meghozott törvénymódosítás eredményeképp a kamarai tagság ismét nem kötelező, de ha kiállunk magunkért, akkor az orvosok megtörése kudarcra van ítélve.
Szerintük ezért a legfontosabb feladat a kamarai tagság megerősítése, ezért kérnek minden orvost, hogy a kedden elfogadott törvény értelmében, amely eltörli a kötelező kamarai tagságot, nyilatkozzanak a tagság megtartásáról. Mint írják:
Ha tagunk maradsz, együtt fogunk küzdeni, hogy az orvostársadalom szakmai véleményét a kormányzat figyelembe vegye, az orvosok elleni etikai eljárásokat ne a belügyminiszter irányítsa és felügyelje, a betegeink időben, méltó és korszerű ellátást kapjanak, a magyar egészségügy ne essen szét, betegeink a rendszer hibái miatt ne haljanak meg idő előtt, a gyógyítók, szakdolgozók és orvosok is munkájukhoz méltó fizetést kapjanak, és a jövőben is képesek legyenek kiállni ezért. (…) Most hosszabb távra eldől a magyar orvostársadalom sorsa. A tét az, hogy egységet mutatva megvédjük-e érdekeinket, autonómiánkat és méltóságunkat, vagy egy rendőrminiszter által irányított rendszerben megalkuvó alkalmazottak leszünk.
Takács Péter: A kamara politikai aktorként kezdett viselkedni
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) nem szűnik meg, a MOK tovább folytathatja tevékenységét az új jogszabályi környezetben is – jelentette ki Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára az M1 csütörtök reggeli műsorában. Közölte: az orvosi tevékenység végzésének három kritériuma – érvényes működési engedély (szakvizsgák megléte), a kötelező kamarai tagság és a foglalkozás-egészségügyi engedély – közül a parlament által elfogadott törvény csak a kötelező kamarai tagságot szünteti meg.
A kötelező kamarai tagság megszüntetésének az volt az oka, hogy „az elmúlt időszakban a kamara nem köztestületként, hanem politikai aktorként kezdett tevékenykedni”
– tette hozzá az államtitkár. Hozzátette: a kamara olyan nyomásgyakorlási eszközöket választott és olyan nyomás alá helyezte a háziorvosokat, ami az új ügyeleti rendszer ellehetetlenítésével járt volna, ezzel pedig a közvetlen betegellátást veszélyeztette volna.
Az egészségügyért felelős államtitkár kitért arra, hogy a kamara a szakmai érdekképviseletet a jövőben is végezheti, az etikai eljárásokat pedig az Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) folytatja majd le. Utóbbival kapcsolatban megjegyezte: egy etikai eljárás „nem egy baráti ejnye-bejnye”, a legsúlyosabb esetben az orvost felfüggesztik, kizárják, tehát orvosként nem dolgozhat tovább. Az adott orvos betegei így ellátatlanul maradnak, és az orvos megélhetése is veszélybe kerül.
Zsarolta a kamara az orvosokat?
Mint a PS-en is megírtuk, az orvosok zsarolásának ügyében már nyomoz a rendőrség. Ezért fontos, hogy ezt a fajta etikai eljárást egy másik testülethez, az ETT-hez delegálja a törvény. Ez egy nagy múltú testület, és a tanácson belül már régóta működő kutatásetikai bizottságok mintájára most létrehoznak egy orvosetikai bizottságot is az ETT-n belül – ismertette Takács Péter. A törvény szerint az ETT egy új etikai kódexet alkot, ennek mentén fognak lezajlani az etikai eljárások is – tette hozzá. Takács Péter a Kossuth rádiónak is nyilatkozott. Arra a kérdésre, hogy a kamara elnökének, Kincses Gyulának mi a pontos célja, azt mondta:
Ezt nehéz megfogalmazni. (…) Én már nem tudok másra gondolni, mint hogy külső, politikai sugalmazásra teszi ezt.
A témában ajánljuk „Az orvosi kamara esete a sztrájktörőkkel” című cikkünket, illetve Huth Gergely a Magyar Nemzetben megjelent, a PS-en is szemlézett „Ehhez pofa kell – Így vált Gyurcsány Ferenc csápjává az orvosi kamara vezetése” című publicisztikáját, amely Kincses Gyula a Gyurcsány-kormányban betöltött szerepét is górcső alá veszi.
A vezető képen Kincses Gyula, az Egészségügyi Minisztérium akkori államtitkára és Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök látható, 2007. szeptemberében, a IV. Országos Járóbeteg Szakellátási konferencián, Balatonfüreden. MTI Fotó: Nagy Lajos
Facebook
Twitter
YouTube
RSS